Civilization V: Nowy wspaniały świat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Civilization V: Nowy wspaniały świat
Sid Meier's Civilization V: Brave New World
Producent

Firaxis Games[1]

Wydawca

2K Games[1]

Dystrybutor

Cenega[1]

Seria gier

Civilization

Data wydania

PL: 12 lipca 2013[1]
Am.Płn.: 9 lipca 2013

Gatunek

strategiczna gra turowa

Tryby gry

gra jednoosobowa, gra wieloosobowa

Kategorie wiekowe

PEGI: 12[1]

Wymagania sprzętowe
Platforma

Microsoft Windows, Linux, OS X[2]

Strona internetowa

Civilization V: Nowy wspaniały świat (ang. Sid Meier's Civilization V: Brave New World) – drugi po Bogach i królach oficjalny dodatek do strategicznej gry turowej Civilization V[1].

Wprowadzone zmiany[edytuj | edytuj kod]

Nowe cywilizacje[edytuj | edytuj kod]

W dodatku Nowy wspaniały świat dodano dziewięć nowych cywilizacji[1][3]. Ponadto dodatek zawiera cywilizację Etiopii z poprzedniego dodatku Bogowie i królowie.

Ideologie[edytuj | edytuj kod]

Ideologie są podzielone na trzy kategorie: ład, autokracja oraz swobody. Każda z kategorii posiada 16 praw podzielonych na 3 poziomy. Zostają one odblokowane w grze po osiągnięciu Epoki Współczesnej lub wybudowaniu trzech fabryk[4].

Odblokowanie ideologii znacząco wpływa na rozwój cywilizacji oraz na relacje z innymi państwami. Ponadto dają graczowi premię do określonych metod zwycięstwa.

Szlaki handlowe[edytuj | edytuj kod]

Szlaki handlowe są podzielone na dwie kategorie: międzynarodowy i wewnętrzny. Szlak międzynarodowy służy do zarabiania pieniędzy, zdobywania punktów technologicznych oraz do religii. Szlaki wewnętrzne wpływają na rozwój miast gracza[5].

Są one ograniczone zasięgiem oraz maksymalną liczbą szlaków.

Kongres światowy[edytuj | edytuj kod]

Kongres światowy zostaje udostępniony, gdy któraś z cywilizacji odkryje wszystkie narody oraz prasę drukarską. Każda z cywilizacji posiada określoną liczbę głosów. Jeśli połowa państw dotrze do epoki atomowej lub jedna z cywilizacji awansuje do epoki informacji, to kongres zostaje przekształcony w Organizację Narodów Zjednoczonych i zostaje odblokowana możliwość wyboru przywódcy światowego, co jest równoznaczne ze zwycięstwem dyplomatycznym[6].

Zwycięstwo kulturowe[edytuj | edytuj kod]

Do zdobycia zwycięstwa kulturowego w Nowym wspaniałym świecie zostały oddane dwie nowe mechaniki: dzieła kulturowe oraz archeologia. Dzieła kulturowe mogą być tworzone przez wielkich malarzy lub muzyków i przedstawiane w odpowiednich budynkach wybudowanych w mieście. Archeolodzy mogą szukać antyków na mapie, które mogą zostać przekazane do muzeum[7].

Antyki można znaleźć głównie w miejscach, w których w przeszłości gry odbywała się bitwa lub istniała jakaś cywilizacja lub miasto.

Inne zmiany[edytuj | edytuj kod]

Odbiór gry[edytuj | edytuj kod]

Civilization V: Nowy wspaniały świat zostało bardzo pozytywnie przyjęte. Na portalu IGN dodatek otrzymał 9,4/10[8], a na Gry-Online 9/10[9]. W serwisie Metacritic Nowy wspaniały świat posiada ocenę 85% na podstawie 55 recenzji[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]