Master of Puppets (singel)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Master of Puppets
Singel zespołu Metallica
z albumu Master of Puppets
Wydany 2 lipca 1986
Nagrywany 1985
Gatunek thrash metal, metal progresywny
Długość 8:28
Wydawnictwo Elektra Records
Producent Metallica, Flemming Rasmussen
Format CD
Autor Metallica
Kompozytor James Hetfield, Cliff Burton, Lars Ulrich, Kirk Hammett
Singel po singlu

Master of Puppets – singel zespołu Metallica z albumu Master of Puppets. Kompozytorami utworu są wszyscy członkowie Metalliki.

Według słów Jamesa Hetfielda utwór traktuje o narkotykach, które przejmują kontrolę nad osobą je zażywającą[1]. Został umieszczony w grze Guitar Hero: Metallica.

Utwór zawiera rozbudowane instrumentalne intro, po którym zaczyna się pierwsza zwrotka, refren, z powrotem motyw przewodni, druga zwrotka i refren. Po drugim refrenie zaczyna się długa sekcja instrumentalna (bridge), w której pojawia się pierwsze (w historii zespołu i na płycie), rozbudowane i charakterystyczne solo gitarowe wokalisty Jamesa Hetfielda (wykonywane przez niego zarówno na płycie, jak i na koncertach). Później pojawia się mini sekcja instrumentalno-wokalna, po której można usłyszeć solo Kirka Hammetta. Później, utwór wraca do początkowej formy. Pod koniec utworu, można usłyszeć nagranych kilka (albo kilkanaście) partii śmiechu połączonych z końcową partią instrumentalną (różniącą się znacznie od poprzednich - zawiera ona między innymi dodatkowe partie gitarowe, które są "odtwarzane" od tyłu).

Twórcy[edytuj | edytuj kod]


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Racer X: cDc 068: Thrasher’s Metallica Interview Part 2 (ang.). totse.com, 1988. [dostęp 2014-09-01].