Przejdź do zawartości

Master of Puppets (singel)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Master of Puppets
Wykonawca singla
z albumu Master of Puppets
Metallica
Wydany

2 lipca 1986

Nagrywany

1985

Gatunek

thrash metal, metal progresywny

Długość

8:28

Wydawnictwo

Elektra Records

Producent

Metallica, Flemming Rasmussen

Format

CD

Autor

Metallica

Kompozytor

James Hetfield, Cliff Burton, Lars Ulrich, Kirk Hammett

Singel po singlu
Fade to Black
(1985)
„Master of Puppets”
(1986)
…And Justice for All
(1988)

Master of Puppets – singel zespołu Metallica z albumu Master of Puppets. Kompozytorami utworu są wszyscy członkowie Metalliki.

Według słów Jamesa Hetfielda utwór traktuje o narkotykach, które przejmują kontrolę nad osobą je zażywającą[1]. Został umieszczony w grze Guitar Hero: Metallica.

Utwór zawiera rozbudowane instrumentalne intro, po którym zaczyna się pierwsza zwrotka, refren, z powrotem motyw przewodni, druga zwrotka i refren. Po drugim refrenie zaczyna się długa sekcja instrumentalna (bridge), w której pojawia się pierwsze (w historii zespołu i na płycie), rozbudowane i charakterystyczne solo gitarowe wokalisty Jamesa Hetfielda (wykonywane przez niego zarówno na płycie, jak i na koncertach). Później pojawia się mini sekcja instrumentalno-wokalna, po której można usłyszeć solo Kirka Hammetta. Później, utwór wraca do początkowej formy. Pod koniec utworu, można usłyszeć nagranych kilka (albo kilkanaście) partii śmiechu połączonych z końcową partią instrumentalną (różniącą się znacznie od poprzednich – zawiera ona między innymi dodatkowe partie gitarowe, które są "odtwarzane" od tyłu).

Twórcy

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Racer X: cDc 068: Thrasher’s Metallica Interview Part 2. totse.com, 1988. [dostęp 2014-09-01]. (ang.).