Przejdź do zawartości

Ron McGovney

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ron McGovney
Imię i nazwisko

Ronald McGovney

Data i miejsce urodzenia

2 listopada 1963
Los Angeles

Instrumenty

gitara basowa

Gatunki

rock, metal

Zawód

muzyk, basista

Zespoły
Metallica, Phantasm

Ron McGovney (ur. 2 listopada 1963) – pierwszy basista zespołu Metallica.

Pierwotnie dołączył do pierwszego zespołu, w którym grał James HetfieldObsession – jako technik gitarowy Hetfielda. Później grał na basie w zespole Phantom Lord, który Hetfield założył po przeprowadzce do Brea, choć nie umiał grać na gitarze basowej i nie posiadał instrumentu; nauki gry udzielał mu Hetfield[1].

Nie nagrał z nim jednak żadnej płyty studyjnej (podobnie jak Dave Mustaine), choć brał udział w nagrywaniu pierwszych dem. Ostatecznie ówcześni członkowie Metalliki nie przyznali mu udziału przy tworzeniu któregokolwiek z utworów (w przeciwieństwie do Mustaine’a, którego nazwisko widnieje przy sześciu), argumentując to tym, iż „nie przyczynił się do niczego, tylko naśladował”. Po odejściu z Metalliki[2] przestał grać, lecz po kilku latach przerwy dołączył do zespołu Phantasm, któremu pomógł nagrać jedyną płytę. Rozczarowany światem muzyki wyprzedał cały swój sprzęt, by nigdy już do niego nie powrócić. W Metallice zastąpił go Cliff Burton. Ron w 15 lat po tym jak opuścił rodzinny band wyprzedał większość swych rzeczy związanych z zespołem na aukcji internetowej eBay. Pośród tych przedmiotów nie znalazła się gitara basowa, której używał grając w Metallice.

W grudniu 2011 na obchodach trzydziestej rocznicy aktywności scenicznej Metalliki wystąpił jako gość[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Paul Brannigan, Winwood Ian: Birth School Metallica Death. Boston, MA: Da Capo Press, 2013. ISBN 978-0-306-82186-8.
  2. Piotr Szczepanek, Ron McGovney (ex-Metallica) przedstawia okoliczności odejścia z zespołu [online], Death Magnetic [dostęp 2021-05-16].
  3. 10 ciekawostek na temat ‘Kill’em All’ w 30. rocznicę powstania albumu [online], DeathMagnetic [dostęp 2021-05-16].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]