Until It Sleeps

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Until It Sleeps
Wykonawca singla
z albumu Load
Metallica
Wydany

WLD: 20 maja 1996
USA: 21 maja 1996

Nagrywany

maj 1995–luty 1996

Gatunek

hard rock, rock alternatywny

Długość

4:27

Wydawnictwo

Vertigo

Producent

Bob RockJames HetfieldLars Ulrich

Format

CD, winyl

Singel po singlu
„One”
(1994)
„Until It Sleeps”
(1996)
Hero of the Day
(1996)

Until It Sleeps – napisany przez Jamesa Hetfielda i Larsa Ulricha utwór amerykańskiego zespołu Metallica, który pochodzi z płyty Load z roku 1996[1]. Jak każda ballada nagrana przez zespół znalazła się na czwartej pozycji na krążku.

Piosenka była pierwszym singlem promującym album i piątym pod względem sprzedaży przebojem grupy.

Utwór jest jednym z najkrótszych na płycie. Utrzymany jest w wolnym tempie. Powstał w studiu, w czasie gdy zespół jammował wokół riffu, Bob Rock włączył nagrywanie i zarejestrował istotę tego, czym miał stać się singel. Demo utworu nosiło tytuł „Fell On Black Days” (Nadeszły Czarne Dni”, w skrócie „F.O.B.D”).

W ostatnich latach piosenka jest bardzo rzadko grana przez zespół na koncertach[2]. Piosenka zagrana została 22 kwietnia 1999 roku na koncercie z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Zarejestrowany materiał trafił na album S&M[3].

Tekst[edytuj | edytuj kod]

Słowa do „Until It Sleeps” napisał Hetfield. To opowieść o chorobie i śmierci jego ojca Virgila, który zmarł na nieleczonego raka, podobnie jak matka kilka lat wcześniej. Gniew Jamesa skierowany jest w stronę Boga, który pozwolił umrzeć jego rodzicom w świadomości, że nie są godni spotkania z Bogiem, bo ich wiara była zbyt słaba. Rodzice Hetfielda należeli do Stowarzyszenia Chrześcijańskiej Nauki. Jest to organizacja, która nakazuje swoim wyznawcom unikanie medycyny i samodzielne leczenie dolegliwości. Wyznawcy wierzą w uzdrawiającą moc Boga, a wobec chorób pozostają bierni. Hetfield uważa, że gdyby nie ta organizacja, jego rodzice żyliby do dziś. „Until It Sleeps” nie jest jedynym utworem w dorobku grupy poruszającym temat „Christian Science”; do podobnego tematu nawiązują piosenki „Dyers Eve”, „The God That Failed” i „Thorn Within”.

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

Singiel CD (wersja #1)
  1. „Until It Sleeps”
  2. „2 X 4” (na żywo)
  3. „F.O.B.D.” (wczesna wersja, w trakcie tworzenia)
Singiel CD (wersja #2)
  1. „Until It Sleeps”
  2. „Kill” / „Ride Medley” (na żywo)
  3. „Until It Sleeps” (miks Hermana Melville’a)

Teledysk[edytuj | edytuj kod]

Do piosenki powstał teledysk. Wyreżyserował go Samuel Bayer w Los Angeles w dniach 6–7 maja 1996. 23 maja odbyła się premiera telewizyjna klipu. Inspiracją do powstania teledysku był obraz Hieronima BoschaOgród Ziemskich Rozkoszy”. Postać Jezusa w klipie bardzo przypomina Cliffa Burtona, byłego basistę zespołu tragicznie zmarłego w 1986 roku.

Klip został uznany na gali MTV Video Music Awards za najlepszy teledysk rockowy nakręcony w 1996 roku.

Twórcy[edytuj | edytuj kod]

Wersje innych wykonawców[edytuj | edytuj kod]

W październiku 2000 roku ukazał się album Cult fińskiego zespołu Apocalyptica. Znalazł się na nim cover „Until It Sleeps” zagrany na samych wiolonczelach. Utwór doczekał się również kilku remiksów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Until It Sleeps by Metallica. secondhandsongs.com. [dostęp 2014-09-05]. (ang.).
  2. Until It Sleeps by Metallica. setlist.fm. [dostęp 2014-09-05]. (ang.).
  3. Gina Boldman: Metallica S&M. allmusic.com. [dostęp 2014-09-05]. (ang.).