Meir Dagan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Meir Dagan
Meir Dagan
Data i miejsce urodzenia 1945
Nowosybirsk
Alma Mater Uniwersytet Hajfy
Stanowisko dyrektor
Pracodawca Mosad
Odznaczenia
Medal za Odwagę

Meir Dagan, właśc. Meir Huberman (ur. 30 stycznia 1945) – izraelski wojskowy. Były komandos i dowódca tajnego oddziału komandosów, dyrektor Mosadu w latach 2003-2010.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w pociągu na przedmieściach Chersonia na dzisiejszej Ukrainie, gdy jego rodzina uciekała z Syberii do Polski. Większość jego krewnych zginęła podczas Holokaustu. W 2009 roku izraelska gazeta Yedioth Ahronoth opublikowała zdjęcia z nazistami stojącymi obok starszego mężczyzny, którego następnie zamordowano. Jak się okazało starszym mężczyzną był Ber Erlich Słuszny – dziadek Dagana. Gdy w 2003 roku Meir Dagan został dyrektorem Mosadu powiesił to zdjęcie w swoim gabinecie.

Meir Dagan jest wegetarianinem i malarzem amatorem. Studiował malarstwo i rzeźbę na Uniwersytecie w Tel Awiwie. Jest żonaty, ma troje dzieci.

Kariera wojskowa[edytuj | edytuj kod]

W latach 1963-1996 służył w szeregach Sił Obronnych Izraela. W latach 70. XX wieku dowodził oddziałem Sayeret Rimon operującym na terytorium Palestyny. W sierpniu 2002 został powołany na stanowisko szefa Mosadu przez premiera Ariela Szarona zastępując Ephraima Halevy’ego. Pod jego kierownictwem Mosad angażował się w szereg operacji mających na celu m.in. likwidację syryjskiego programu nuklearnego (Operacja Orchard).