Merck & Co.

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Merck & Co., Inc., poza Stanami Zjednoczonymi i Kanadą wyłącznie Merck Sharp & Dohme lub MSD – międzynarodowy koncern farmaceutyczny pochodzący ze Stanów Zjednoczonych, założony w 1891 roku jako spółka zależna niemieckiego Merck KGaA. Razem z wieloma innymi niemieckimi aktywami w Stanach spółka została skonfiskowana w 1917 roku i stała się niezależną firmą. W 1953 roku Merck połączył się z producentem i dystrybutorem leków Sharp & Dohme.

Dziś korporacja jest jedną z siedmiu największych firm farmaceutycznych zarówno pod względem obrotów, jak i kapitału. Spółka publiczna, od 15 maja 1946 roku notowana na nowojorskiej giełdzie, wchodzi w skład indeksu Dow Jones Industrial 30.

Osiągnięciami laboratoriów Merck są, między innymi, uzyskanie w latach 30. XX wieku streptomycyny i opracowanie dekadę później sposobu masowej produkcji penicyliny.

Sprawa rofekoksybu (Vioxx)[edytuj | edytuj kod]

W 1999 roku amerykańska Agencja Żywności i Leków wpisała na listę leków rofekoksyb (sprzedawany pod handlową nazwą Vioxx), lek przeciwzapalny stosowany przy zapaleniu stawów.

Przeprowadzone później badania wykazały większe zagrożenie zawałem serca u osób przyjmujących rofekoksyb w porównaniu z pacjentami stosującymi inny lek przeciwbólowy, na przykład naproksen, i 30 września 2004 roku Merck & Co. wycofał lek ze sprzedaży.

W sierpniu 2005 (po bardzo krótkim, miesięcznym procesie) sąd w Teksasie orzekł o spowodowaniu przez lek śmierci 59-letniego Roberta Ernsta i zasądził 253,4 mln dolarów odszkodowania (później zostało ono zredukowane do 20 mln dolarów, a w 2008 zupełnie anulowane po wygranej przez MSD apelacji).

W listopadzie 2007 Merck & Co. wysunął ofertę ugody w odpowiedzi na większość pozwów w Stanach Zjednoczonych, przeznaczając na wypłaty dla poszkodowanych oraz wynagrodzenia ich adwokatów 4,85 mld dolarów. Nie była to ugoda zbiorowa: Merck zastrzegał, że każde żądanie rozstrzygane będzie indywidualnie[1][2].

Polska[edytuj | edytuj kod]

W Polsce firma działa od 1991 roku przez spółkę córkę MSD Polska; nazwy Merck używa jej pierwotny posiadacz, dawna spółka matka, Merck KGaA z Niemiec.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Merck Agrees to Blanket Settlement on Vioxx. „Washington Post”, 10.11.2007.
  2. Oświadczenie Merck & Co. 09.11.2007. (ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]