Caterpillar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy producenta maszyn budowlanych. Zobacz też: inne znaczenia.
Caterpillar Inc.
Caterpillar Inc.
Data założenia 1925
Państwo  Stany Zjednoczone
Siedziba Peoria
Ważni pracownicy Douglas R. Oberhelman
Branża budownictwo
Produkty maszyny budowlane
Zatrudnienie 93 233 pracowników
brak współrzędnych
Strona internetowa
Buldożer D9 firmy Caterpillar
Ciężarówka Caterpillar 797B
Caterpillar D6R przy pracy
Opancerzony Caterpillar D9R używany przez Siły Obronne Izraela

Caterpillar[1] Inc. (także CAT) – amerykańskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Peorii (stan Illinois). Jeden z największych producentów maszyn budowlanych i górniczych a także silników dieslowskich i turbin gazowych. Obecnie CAT posiada w swojej ofercie sprzedaży około 400 różnego rodzaju typów produktów.

Caterpillar powstał 15 kwietnia 1925 r. z połączenia Holt Manufacturing Company ze Stockton (stan Kalifornia) i C. L. Best Gas Traction Company z San Leandro (stan Kalifornia). Połączone przedsiębiorstwo otrzymało wówczas nazwę Caterpillar Tractor Co..

Obecnie jej prezesem (CEO) jest James W. Owens. Przedsiębiorstwo zatrudnia 93,233 (trzeci kwartał 2006 r.) pracowników i jest notowana na giełdzie nowojorskiej (pod symbolem CAT). Caterpillar posiada swoje fabryki m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Meksyku, Chinach, Włoszech, Indiach, Rosji, RPA, Kanadzie i w Polsce.

Kontrowersje[edytuj]

Opancerzone buldożery Caterpillar (model D9R) są używane przez armię izraelską głównie w walkach miejskich na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. Takie użycie sprzętu wzbudziło liczne protesty (głos zabrała m.in. organizacja "Żydowski Głos dla Pokoju"), także Amnesty International sprzeciwia się używaniu izraelskich spychaczy do wyburzania palestyńskich osiedli[2][3]. Caterpillar ma także liczne problemy z aktywistami ekologicznymi ze względu na używanie jego sprzętu do wyrębu lasów (głównie dżungla amazońska i inne lasy tropikalne). W ostatnich latach firma próbuje poprawić swój niekorzystny wizerunek w tym względzie poprzez dotacje na rzecz różnych przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska[4].

Ciekawostki[edytuj]

W asortymencie firmy znajdują się jedne z największych na świecie ciężarówek używane w kopalniach odkrywkowych Caterpillar 797B.

Firma sprzedaje również licencje na produkcję pod marką Caterpillar, bądź CAT obuwia, odzieży, zegarków[5], modeli maszyn Caterpillar, a także innych produktów[6].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]