3M

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
3M
Ilustracja
Państwo  Stany Zjednoczone
Siedziba Two Harbors
Data założenia 1902
Forma prawna Spółka publiczna
Ważni pracownicy Inge Thulin (Prezes i CEO)
Branża Chemia
Produkty materiały biurowe, produkty do czyszczenia, folie
Zatrudnienie 89 800 osób (2014)[1]
Przychody 31,821 mld USD (2014)[1]
Zysk operacyjny 7,135 mld USD (2014)[1]
Zysk netto 4,956 mld USD (2014)[1]
Aktywa 31,269 mld USD (2014)[1]
Kapitał własny 13,142 mld USD (2014)[1]
Giełda NYSE: MMM
ISIN

US88579Y1010

brak współrzędnych
Strona internetowa

3M (dawniej: Minnesota Mining and Manufacturing Company) – amerykański koncern zajmujący się produkcją ponad 55000 produktów w wielu branżach, między innymi: tworzyw sztucznych, materiałów ściernych, elektronicznej oraz farmaceutycznej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Firma Minnesota Mining and Manufacturing Company została założona w Two Harbors (USA) w 1902 r., jednak w roku 1910 siedziba została przeniesiona do Mapplewood. Dwadzieścia lat po powstaniu firma wypuściła na rynek swój pierwszy ekskluzywny produkt – materiał Three-M-ite. W tym samym okresie firma wypuściła wiele innowacyjnych produktów, takich jak wodoodporny papier ścierny czy taśma maskująca. W roku 1929 firma weszła na giełdę New York Stock Exchange (NYSE).

Początki[edytuj | edytuj kod]

Firma została założona w roku 1902 przez Henry’ego S. Bryana, dr. J. Danleya Budda, Harmona Cable’a, Williama A. McGonagle’a i Johna Dwana. Ich pierwotnym założeniem była sprzedaż korundu producentom opon ze wschodu. Firma rozpoczęła eksperymenty tworzenia papieru ściernego z tego minerału, jednak wszelkie próby kończyły się fiaskiem. Jak się później okazało, minerał który uważali za korund, był piaskiem bezkrzemionkowym, który był bezużyteczny. Firma utrzymywała ten fakt w tajemnicy, ze względu na ewentualne roszczenia ze strony firm które kupiły ten minerał od 3M.

Po nieudanych próbach z piaskiem bezkrzemionkowym, firma postanowiła produkować papier ścierny z granatu importowanego z Hiszpanii, co okazało się sukcesem i papier trafił do sprzedaży.

W roku 1914 firma miała kolejny, wielki problem. Klienci zaczęli się bowiem skarżyć, że w trakcie pracy granat odpada od papieru. Zarząd firmy nie wiedział co mogło być przyczyną takich usterek. Wykryto, że granat używany do produkcji papieru ściernego, po zanurzeniu w wodzie pozostawia w niej osad po oleju. Tym tropem ustalono, że minerał był transportowany z Hiszpanii statkiem transportującym olej oliwny. W niewyjaśnionych okolicznościach olej dostał się do pojemnika z minerałami.

Rozkwit[edytuj | edytuj kod]

Po II wojnie światowej firma otworzyła nowe fabryki w USA. W latach 50. rozrosła się na światową skalę, poprzez wejście na rynek kanadyjski, meksykański, francuski, niemiecki, australijski i brytyjski. W roku 1951 firma zarobiła około 20 mln dolarów ze sprzedaży zagranicznej. Osiągnięcia 3M zostały docenione przez Amerykański Instytut Zarządzania, który nazwał firmę „jedną z pięciu najlepiej zarządzanych firm w Stanach Zjednoczonych”.

W późnych latach 60. firma rozpoczęła produkcję gier planszowych i szybko wyrosła na drugiego co do wielkości producenta gier (po Bookshelf Games). W połowie lat 70. prawa do gier zostały sprzedane firmie Avalon Hill.

W roku 1980 firma wprowadziła na rynek karteczki samoprzylepne.

W 1996, dział firmy zajmujący się cyfrowym przechowywaniem danych i nośnikami filmowymi został wydzielony (spin off), co dało początek nowej firmie – Imation Corporation, która wkrótce sprzedała dział zajmujący się nośnikami filmowymi, koncentrując swoją uwagę na technologiach cyfrowego przechowywania danych.

3M jest jedną z 30 firm przyłączonych do Dow Jones Industrial Average oraz zajmuje 101. miejsce na liście Fortune 500 (lista 500 najbardziej wartościowych korporacji amerykańskich).

Firma zatrudnia ok. 67 000 pracowników, posiada 132 fabryki na całym świecie oraz biura w blisko 200 krajach.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Amerykański astronauta Neil Armstrong podczas lądowania na Księżycu w roku 1969 miał na nogach buty z materiału wyprodukowanego przez 3M.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f 3M Annual Report 2014 (ang.). 3M. [dostęp 2015-04-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]