Home Depot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Logo Home Depot
Sklep "Home Depot" w Nowym Orleanie
"Home Depot" w East Palo Alto w Kalifornii

Home Depot – amerykańska sieć hipermarketów która powstała w 1978. Jest notowana na nowojorskiej giełdzie (NYSE: HD). Zajmuje się sprzedażą niemal wszystkich popularnych rodzajów materiałów budowlanych i narzędzi. Home Depot sprzedaje również wybrane usługi jak wypożyczanie sprzętu budowlanego, prace remontowe i inne usługi związane z branżą budowlaną.

Firma zatrudnia ponad 209 tys. osób (luty 2009) zatrudnionych w 2114 lokalizacjach, znajdujących się we wszystkich stanach USA a także poza granicami USA jak: Puerto Rico, Wyspy Dziewicze, Kanada, Meksyk, Chiny. W 2012 roku firma wycofała się ze swojej działalności w Chinach zamykając tam wszystkie swoje sklepy. Siedziba firmy znajduje się w Vinings, Georgia USA. Największym konkurentem jest obecnie amerykańska sieć Lowe's.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Home Depot powstało w 1978 w Atlancie, założyciele to: Bernard Marcus i Arthur Blank. Gdy obydwaj sprawujący stanowiska kierownicze zostali wyrzuceni z sieci Handy Dan (zajmująca się również sprzedażą materiałów budowlanych) zaczęli tworzyć swoją siec sklepów. Rozwój ich firmy był bardzo szybki, już przed 1986 obroty sięgały 1 miliard $. W 1997 hipermarkety zbudowano w Chile i Argentynie a także Meksyku. Home Depot postanowiło skupić swoją uwagę przede wszystkim na Chinach gdzie powstało w 2006 aż 12 hipermarketów. W 2000 obaj założyciele poszli na emeryturę kierownictwo przejął Robert Nardelli i sprawował ją do stycznia 2007 zastąpił go Frank Blade.

Home Depot obecnie[edytuj | edytuj kod]

Przeciętna powierzchnia każdego z supermarketów to 9755m², każdy z nich wewnątrz jak i na zewnątrz jest jasno pomarańczowy o pudełkowatym kształcie. Oferuje bardzo wiele produktów budowlanych. Home Depot dodatkowo zajmuje się wypożyczaniem narzędzi budowlanych oraz oferuje usługi jak wymiana okien, sidingu i inne. W 2005 zysk wyniósł 5 miliardów dolarów natomiast obroty 81 miliardów dolarów. W styczniu 2007 Home Depot stał się oficjalnym sponsorem NFL a także The Home Depot Center.

Hasła reklamowe[edytuj | edytuj kod]

  • "You can do it. We can help." - (od 2003).
  • "The Home Depot: First In Home Improvement!" - (1999-2003)
  • "When you're at the Home Depot, You'll feel right at home" - (w latach 1990).
  • "The Home Depot, Low prices are just the beginning" - istniało przez 25 lat

Stacje benzynowe[edytuj | edytuj kod]

Z początkiem 2006 Home Depot podjęło próbę budowania stacji paliw przy wybranych lokacjach. Pierwsze z nich powstały w Hermitage i Brentwood obie w Tennessee i w Acworth w stanie Georgia. Stacje te powinny przynieść zysk 5 – 7 milionów $. Poza paliwem będzie można nabyć: piwo, gorące jedzenie, przekąski napoje. Poza tym w każdym takim centrum będzie znajdować się myjnia samochodowa zarówno na osobowe jak i ciężarowe pojazdy.

Home Depot w świecie[edytuj | edytuj kod]

Kanada[edytuj | edytuj kod]

W 2007 w Kanadzie było 150 sklepów zlokalizowanych w każdym z 10 prowincji Kanady, zatrudnionych około 26.000 ludzi. W Kanadzie Home Depot ma ambitny cel stać się poważnym konkurentem dla sieci Rona która jest zdecydowanym liderem jednak sklepy sieci Rona są mniejsze od sklepów HD. Dodatkowo HD będzie musiało stawić czoło sieci Lowe's, która wchodzi do Kanady, pierwszy sklep będzie znajdował się w Ontario.

Meksyk[edytuj | edytuj kod]

Home Depot wszedł do Meksyku w 2001 i odtąd stał się jednym z największych sprzedawców materiałów budowlanych. Znajduje się w tym państwie 50 lokalizacji i zatrudnionych zostało 6600 pracowników. W 2006 Home Depot zapoczątkowało program „guest worker” – umożliwiający podjęcie tymczasowej legalnej pracy w Home Depot na terenie USA przez Meksykanów i Latynosów.

Chiny[edytuj | edytuj kod]

Home Depot na rynek Chiński wszedł w 2006 i szybko zdobył mocną pozycję. Pomimo, że panuje w tym kraju ustrój komunistyczny HD stawia prawa pracowników na pierwszym miejscu. Znajduje się tam 12 sklepów zlokalizowanych w 6 miastach (stan na rok 2007). W 2012 zakończył swoją działalność na tym rynku zamykając wszystkie sklepy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]