Mięśnie uda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Mięśnie uda – największy objętościowo i jednocześnie najsilniejszy zespół mięśniowy ciała człowieka. Z punktu widzenia anatomii podzielone zostały na trzy odrębne grupy, przedzielone przegrodami międzymięśniowymi.

Ich nazwy (z wyjątkiem grupy przyśrodkowej) pochodzą od działania na staw kolanowy, mimo że część z nich działa również na staw biodrowy.

Mięśnie grupy przedniej[edytuj | edytuj kod]

Mięśnie grupy przedniej uda

W obrębie tej grupy można wyróżnić mięśnie:

Wszystkie mięśnie unerwione są przez nerw udowy, a unaczynione przez tętnicę udową i jej odgałęzienia. Mięśnie grupy przedniej są zginaczami stawu biodrowego. Mięsień czworogłowy uda dodatkowo jest najsilniejszym prostownikiem stawu kolanowego zaś mięsień krawiecki jest zginaczem stawu kolanowego.

Mięśnie grupy tylnej[edytuj | edytuj kod]

Mięśnie grupy tylnej uda

Do grupy tej należą:

Mięśnie te są zginaczami stawu kolanowego i prostownikami stawu biodrowego z wyjątkiem głowy krótkiej mięśnia dwugłowego uda, która jest tylko zginaczem stawu kolanowego. Mięśnie grupy tylnej są unerwione przez nerw piszczelowy oprócz głowy krótkiej, która unerwiona jest przez nerw strzałkowy wspólny. Unaczynienie podchodzi od odgałęzień tętnicy udowej (głównie tętnice przeszywające od tętnicy głębokiej uda) oraz od gałęzi tętnicy podkolanowej.

Mięśnie grupy przyśrodkowej[edytuj | edytuj kod]

Mięśnie grupy przyśrodkowej uda

Mięśnie grupy przyśrodkowej można podzielić na 3 warstwy:

Mięśnie unerwione są przez nerw zasłonowy z wyjątkiem mięśnia grzebieniowego, który zwykle unerwiony jest przez nerw udowy. Unaczynienie pochodzi od odgałęzień tętnicy udowej i tętnicy zasłonowej. Czynność tych mięśni polega głównie na przywodzeniu uda.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Janina Sokołowska-Pituchowa: Anatomia człowieka : podręcznik dla studentów medycyny. Wyd. VIII. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2008. ISBN 83-200-3917-7.
  • Adam Bochenek, Michał Reicher: Anatomia człowieka Tom I. Anatomia ogólna: kości, stawy i więzadła, mięśnie. Wyd. XI. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 1999. ISBN 83-200-2375-0.

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.