Micha’el Etan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Micha'el Etan
מיכאל איתן
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 6 marca 1944
Tel Awiw
Minister nauki i technologii
Okres od 1997
do 1998
Przynależność polityczna Likud
Poprzednik Binjamin Netanjahu
Następca Silwan Szalom

Micha'el Etan (hebr.: מיכאל איתן, ur. 6 marca 1944 w Tel Awiwie) – izraelski polityk i były wojskowy. Członek partii Likud.

Ukończył studia na Uniwersytecie Telawiwskim. W wojsku był m.in. oficerem szkoleniowym piechoty. Był doradcą ds. społecznych burmistrza Tel Awiwu, szefem młodzieżówki ugrupowania Herut wchodzącego w skład Likudu. Jest jednym z inicjatorów powstania oficjalnej strony internetowej Knesetu.

Po raz pierwszy wszedł do jedenastego Knesetu z listy partii Likud i zasiada tam nieprzerwanie do dziś. Zasiadał w wielu komisjach parlamentarnych, m.in. w komisji izby. W trzynastym i czternastym Knesecie był przewodniczącym klubu parlamentarnego Likud. W czternastym Knesecie od 9 lipca 1997 do 13 lipca 1998 był ministrem nauki i technologii w rządzie Binjamina Netanjahu, potem od 13 lipca 1998 pełnił stanowisko wiceministra w biurze premiera.

Po wyborach w 2009 roku, w wyniku których lider Likudu Binjamin Netanjahu utworzył koalicję rządową, Etan wszedł 31 marca 2009 w skład gabinetu jako minister ds. poprawy działalności rządu[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Eighteenth Knesset: Government 32 (ang.). [dostęp 3 kwietnia 2009].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]