Philip Hammond

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Philip Hammond
PhilipHammond2 cropped.jpg
Data i miejsce urodzenia 4 grudnia 1955
Epping
Minister obrony Wielkiej Brytanii
Przynależność polityczna Partia Konserwatywna
Okres urzędowania od 14 października 2011
Poprzednik Liam Fox

Philip Hammond (ur. 4 grudnia 1955 w Epping) - brytyjski polityk, członek Partii Konserwatywnej. Od 12 maja 2010 zasiada w gabinecie Davida Camerona, gdzie początkowo pełnił urząd ministra transportu, a od 14 października 2011 jest ministrem obrony.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Wykształcenie i praca zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Ukończył interdyscyplinarne studia, obejmujące politologię, filozofię i ekonomię, na University of Oxford. Karierę zawodową zaczynał od pracy w firmie produkującej aparaturę medyczną. Później działał również w branżach nieruchomości, ropy naftowej, gazu, a także doradczej. W latach 1995-97 pracował jako konsultant dla rządu Malawi, z kolei jako doradca delegowany przez Bank Światowy brał udział w różnych projektach w Ameryce Łacińskiej.

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

W 1997 został wybrany do Izby Gmin. Wcześniej bez powodzenia kandydował do niej w 1994, w czasie wybory uzupełniających po śmierci jednego z posłów. W 1998 został członkiem grupy rzeczników partii, stanowiącej drugi najwyższy szczebel w hierarchii opozycyjnych posłów po gabinecie cieni. W skład samego gabinetu cieni wszedł w 2005 jako "cień" naczelnego sekretarza skarbu. Po dojściu do władzy w partii Davida Camerona przez pewien czas był odpowiedzialny za kwestie pracy i emerytur, ale później wrócił na poprzednie stanowisko.

Po wygranych przez konserwatystów wyborach w 2010 nie mógł zająć stanowiska naczelnego sekretarza skarbu w rzeczywistym gabinecie, ponieważ na mocy zawartej umowy koalicyjnej przypadło ono w udziale Liberalnym Demokratom. Dlatego otrzymał zupełnie inną tekę ministerialną, w resorcie transportu. 14 października 2011 został przeniesiony na stanowisko szefa resortu obrony, gdzie zastąpił swojego partyjnego kolegę Liama Foxa, zmuszonego do dymisji w atmosferze skandalu[1].

Przypisy

  1. Patrick Wintour, Dan Milmo: Philip Hammond and Justine Greening named defence and transport ministers (ang.). guardian.co.uk, 2011-10-14. [dostęp 2011-10-23].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]