Przejdź do zawartości

Minos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Minos (syn Zeusa))
Minos
Ilustracja
mityczny król Krety
Dane biograficzne
Ojciec

Zeus

Matka

Europa

Rodzeństwo

Radamantys,
Sarpedon

Żona

Pazyfae

Dzieci

Ariadna,
Androgeos,
Glaukos,
Deukalion,
Fedra,
Akalle,
Katreus

Minos (gr. Μίνως Mínōs, łac. Minos) – w mitologii greckiej król i prawodawca Krety, sędzia zmarłych w Hadesie, heros.

Uchodził za syna Zeusa i Europy oraz za męża Pazyfae[1][2]. Był bratem Radamantysa i Sarpedona, a także ojcem Ariadny, Androgeosa, Glaukosa, Deukaliona, Fedry, Akalle i Katreusa[1][2].

Według podań był potężnym i zdolnym władcą, który sprawił, że Kreta niepodzielnie panowała w tej części Morza Śródziemnego. Miał ukrócić piractwo i doprowadzić do rozkwitu handlu między państwami greckimi. Był znany ze sprawiedliwości, wobec czego po śmierci został jednym z trzech sędziów w Hadesie – obok Ajakosa i swojego brata Radamantysa. Nie jest do końca zbadane, czy Minos to imię, czy też wyraz ten oznaczał na Krecie słowo król. Od Minosa pochodzi pojęcie kultury minojskiej.

Jego matka pochodziła z Fenicji, zakochał się w niej bóg Zeus i miał z nią trzech synów: Minosa, Radamantysa i Sarpedona. Wszystkich trzech chłopców adoptował mąż Europy, Asterion (Asterios), król Krety[1]. Po śmierci Minos został sędzią w Hadesie[1].

Obecność w sztuce i nauce[edytuj | edytuj kod]

Król Minos pojawia się w drugim piekielnym kręgu Boskiej komedii Dantego. Funkcja Minosa w piekle jest identyczna, jak ta znana z mitologii. W kręgu, gdzie przebywają ci, którzy urodzili się przed Chrystusem, Minos zsyła grzeszników do niższych kręgów piekła. Jego postać pojawia się także w grze na podstawie poematu Dantego pt. Dante’s Inferno. Minos osądza grzeszników, tylko ich wąchając.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Pierre Grimal: Słownik mitologii greckiej i rzymskiej. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 2008, s. 236–237. ISBN 83-04-04673-3.
  2. a b Vojtech Zamarovský: Bohovia a hrdinovia antických bájí. Bratislava: Perfekt a.s., 1998, s. 287–289. ISBN 80-8046-098-1. (słow.).; polskie wydanie: Bogowie i herosi mitologii greckiej i rzymskiej (Encyklopedia mitologii antycznej, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej).