Mirów (Częstochowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Częstochowy Mirów
Dzielnica Częstochowy
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Miasto Częstochowa
W granicach Częstochowy 1 lipca 1952[1]
Zarządzający Lidia Winecka-Garbarz
Powierzchnia 11,97[2] km²
Populacja 
• liczba ludności

2262[2]
Nr kierunkowy +48 34
Tablice rejestracyjne SC
Położenie na mapie Częstochowy
Położenie na mapie
Strona internetowa
Portal Portal Polska

Mirów – dzielnica Częstochowy położona we wschodniej części miasta, na prawym brzegu Warty w pobliżu jej przełomu. Graniczy z dzielnicami Wyczerpy i Zawodzie-Dąbie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zanim Mirów stał się dzielnicą Częstochowy był osobną miejscowością wielokrotnie wymienianą w średniowieczu. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1220 roku, z dokumentu biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża[3], w którym miejscowość wymieniona jest w zlatynizowanej, staropolskiej formie - wieś Myrow[4]. Kolejna wzmianka o miejscowości znajduje się w łacińskim dokumencie z 1250 roku wydanym przez papieża Innocentego IV w Lyonie, gdzie miejscowość zanotowana została w formie „Miron”[5].

Mirów włączono do Częstochowy w 1952 jednak nadal stanowi dzielnicę o charakterze rekreacyjnym i podmiejskim. Mieści się tu stadnina koni TKKF „Pegaz”, liczne skałki wapienne u wybrzeży Warty oraz szereg wzgórz z Górą Ossona – punktem widokowym o wysokości 316,7 m n.p.m., który jest najwyższym szczytem w mieście.

U zbiegu ulic Mirowskiej i Filtrowej znajdowała się kaplica z II poł. XIX w. z ludowymi malowidłami świętych. Kaplica ta została w 2008 roku zniszczona przez rozpędzony samochód. W jej miejsce ustawiono nowoczesną kapliczkę w kształcie betonowego krzyża z dwoma witrażami przedstawiającymi św. Floriana oraz św. Krzysztofa.

Przy ulicy Rozdolnej na wzniesieniu w 1949 wybudowano kaplicę na bazie XIX-wiecznego spichlerza (obecnie stanowiącego nawę). W latach 19551956 przebudowano ją na kościół pw. Niepokalanego Serca Maryi, wewnątrz którego znajdują się: barokowe kropielnica i figury ewangelistów oraz obraz Matki Boskiej Fatimskiej z 1953. W chwili obecnej trwa budowa nowego kościoła.

W Mirowie urodził się jeden z najbardziej znanych generałów II RPMarian Januszajtis-Żegota.

Dzielnica jest skomunikowana z centrum miasta dzienną liniami autobusowymi 18 i 26, natomiast po ulicach stanowiących granicę z dzielnicą Zawodzie-Dąbie kursują dzienne autobusy linii 11 i 35.

Znane osobistości pochodzące z Mirowa[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dz.U. z 1952 r. nr 19, poz. 117
  2. a b Algorytm podziału środków (pol.). Urząd Miasta Częstochowy, 2014-04-30. [dostęp 2014-05-06].
  3. Stefan Krakowski, Alfred Czarnota: Dzieje Częstochowy od zarania do czasów współczesnych. Katowice: Śląsk, 1964, s. 28-31.
  4. Franciszek Kulczycki, "Monumenta mediiaevi historica res gestas Poloniae illustrantia", Tomus IX, Cracoviae, 1886, str. 27.
  5. Colmar Grünhagen 1866 ↓, s. 280.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Colmar Grünhagen: Regesten zur Schleisischen Geschichte. Breslau: Josef Max & COMP., 1866.