Mohammad Ali Szah Kadżar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mohammad Ali Szah Kadżar
محمد علی شاه قاجار
Ilustracja
Wizerunek herbu
podpis
Szach Persji
Okres

od 8 stycznia 1907
do 16 lipca 1909

Poprzednik

Mozaffar ad-Din Szah Kadżar

Następca

Ahmad Szah Kadżar

Dane biograficzne
Dynastia

Kadżarowie

Data urodzenia

21 czerwca 1872

Data i miejsce śmierci

5 kwietnia 1925
San Remo

Ojciec

Mozaffar ad-Din Szah Kadżar

Matka

Taj ul-Mulk

Odznaczenia
Order Aghdas I klasa 1 stopień Wielka Wstęga Orderu Portretu Władcy (Iran) Order Lwa i Słońca (Persja) wstęga szacha Wielka Wstęga Orderu Korony do 1939 (Iran)
Order św. Andrzeja (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Aleksandra Newskiego (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Orła Białego (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny I klasy (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Świętego Stanisława I klasy (Imperium Rosyjskie)
Order Zasługi (Turcja) Medal Zasługi (Turcja) Medal Walecznych (Turcja) Order Sławy (Turcja)
Krzyż Wielki Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Leopolda Wielka Wstęga Orderu Leopolda (Belgia)

Mohammad Ali Szah (ur. 21 czerwca 1872, zm. 5 kwietnia 1925 w San Remo) – szach Persji z dynastii Kadżarów od 8 stycznia 1907 do 16 lipca 1909 roku.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wstąpił na tron po śmierci swojego ojca Mozaffar ad-Din Szaha. Jako przeciwnik konstytucji przyjętej za rządów ojca, zniósł ją w roku 1907, jako sprzeczną z prawem islamskim, oraz rozwiązał parlament. Abdykował dwa lata później w wyniku rewolucji wywołanej przez zwolenników konstytucji i udał się na emigrację do Odessy. W roku 1911 wylądował pod Astarabadem z zamiarem odzyskania tronu, jednak jego siły zostały pokonane, a sam Mohammad Ali Szah zmuszony do ucieczki do Konstantynopola. Jego następcą został syn – Ahmad Szah.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

M.in.[1]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Qajar Dynasty. royalark.net. [dostęp 2017-10-21]. (ang.).