Przejdź do zawartości

Komputerowa gra muzyczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Muzyczna gra komputerowa)
Automat do gry Dance Dance Revolution

Komputerowa gra muzyczna – typ gry komputerowej lub gry wideo, polegającej na wykonywaniu określonych czynności zgodnie z rytmem lub melodią odtwarzanego utworu muzycznego. Do czynności tych należeć mogą – wciskanie klawiszy na klawiaturze, uderzanie w panele imitujące perkusję, naciskanie stopami paneli na specjalnych platformach, wykonywanie ruchów ciałem, śpiewanie, klaskanie, itp. Niektóre gry muzyczne wymagają od graczy dużej sprawności fizycznej i kondycji, a zatem mogą pełnić funkcję urządzenia treningowego.

Zazwyczaj gry tego typu posiadają podobny schemat działania. Wyraźne miejsce na ekranie zajmuje „meta” – oznaczona linią prostą lub zestawem symboli, umieszczona zwykle przy brzegu ekranu – do której prowadzi wyznaczony podłużny tor. Na torze tym wyświetlane są symbole, płynnie przesuwające się w stronę „mety”. Zadaniem gracza jest wykonanie odpowiedniej czynności w chwili, gdy symbol dociera do „mety”. Układy symboli pojawiających się w trakcie trwania utworu zaprojektowane są tak, by symbole trafiały pod linię końcową zgodnie z rytmem lub melodią utworu. Skojarzeniem dobrze ilustrującym ten mechanizm jest zasada działania pozytywki, w której regularnie rozmieszczone nacięcia na wałku przesuwają się w stronę grzebienia emitującego dźwięki. Czynności poprawne (odpowiednie w odpowiednich momentach) powodują zwiększanie licznika punktów, zaś za niepoprawne (analogicznie) naliczane są punkty karne. Przekroczenie dozwolonego limitu błędów kończy się przerwaniem gry.

Pierwsze gry muzyczne produkowane były w postaci wolno stojących automatów salonowych. Obecnie wiele gier dostępnych jest również na konsole do gier oraz komputery.

W produkcji gier muzycznych wiodącymi firmami są Konami (Japonia) i Andamiro (Korea).

Do najbardziej znanych gier muzycznych należą:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. DanceDanceRevolution (Video Game) [online], TV Tropes [dostęp 2022-05-16].
  2. Pump It Up (Video Game) [online], TV Tropes [dostęp 2022-05-16].
  3. DJ Hero (Video Game) [online], TV Tropes [dostęp 2022-05-16].
  4. Guitar Hero (Video Game) [online], TV Tropes [dostęp 2022-05-16].
  5. SingStar [online], GameSpot [dostęp 2022-05-16] (ang.).
  6. pop'n music (Video Game) [online], TV Tropes [dostęp 2022-05-16].
  7. First rhythm-action videogame [online], Guinness World Records [dostęp 2022-05-16] (ang.).