NCT

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
NCT
ilustracja
Inne nazwy

Neo Culture Technology

Rok założenia

2016

Pochodzenie

Korea Południowa

Gatunek

K-pop, hip-hop, pop, pop-rock

Aktywność

od 2016

Wydawnictwo

SM Entertainment

Powiązania

SM Rookies, SM Town

Skład
(Patrz niżej)
Strona internetowa

NCT (Hangul: 엔시티) – południowokoreański boysband stworzony przez SM Entertainment. Nazwa grupy jest skrótem od Neo Culture Technology, określeniem użytym przez Lee Soo-mana (założyciela wytwórni) do opisania jej systemu uwzględniającego nieskończoną liczbę członków podzielonych na liczne podgrupy znajdujących się w miastach z różnych części świata[1].

9 kwietnia 2016 roku zadebiutowała sześcioosobowa podgrupa NCT U, wydając single „The 7th Sense” i „Without You”. W lipcu 2016 roku zadebiutowała druga podgrupa NCT 127, umiejscowiona w Seulu, wydając minialbum NCT #127. Trzecia podgrupa, NCT Dream, zadebiutowała w sierpniu 2016 roku z cyfrowym singlem „Chewing Gum”. Czwarta podgrupa, WayV, zadebiutowała w styczniu 2019 roku. Wytwórnia zapowiedziała debiuty kolejnych jednostek w Japonii, Tajlandii, Wietnamie i Indonezji[2].

Z październikiem 2018 roku w skład grupy wchodziło 18 członków: Taeil, Johnny, Taeyong, Yuta, Kun, Doyoung, Ten, Jaehyun, Winwin, Jungwoo, Lucas, Mark, Renjun, Jeno, Haechan, Jaemin, Chenle i Jisung – w tym składzie zespół znany jest jako NCT 2018.

Nazwa ich oficjalnego fanklubu to NCTzen[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

SM Rookies[edytuj | edytuj kod]

Większość członków NCT była wcześniej częścią SM Rookies, założonej w 2013 grupy stażystów (ang. trainees) SM Entertainment przygotowujących się do debiutu w zespole lub solo. Pod tą nazwą wydawali materiały ukazujące ich talenty oraz pokazywali publiczności swoje życie codzienne pomiędzy treningami. W listopadzie 2015 wytwórnia ogłosiła powstanie aplikacji mobilnej SM Rookies Entertainment, w której gracze mogą przyjmować rolę producenta męskiej części grupy i zdobywać punkty poprzez branie udziału w ich przygotowaniu do debiutu (np. „meldowanie” się podczas ich treningu). W zamian fani otrzymywali dostęp do niepublikowanych zdjęć oraz informacji o trenujących[4].

2016: Powstanie NCT oraz debiuty NCT U, NCT 127 i NCT Dream[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2016, Lee Soo-man przedstawił projekt na stworzenie męskiej grupy opierającej się na wielu podgrupach jednego zespołu bazujących na różnych miastach świata[5]. Jego członkowie nie mieliby być przypisani do jednej podgrupy i mogliby dowolnie dołączać do kolejnych w zależności od konceptu i potrzeb danego cyklu promocyjnego. Nie istnieje także ich limit członków. Przyszłe plany wytwórni wymieniają region Azji Południowo-Wschodnią oraz Amerykę Południową za następne możliwe kierunki promocji[6].

Po przedstawieniu projektu wytwórnia opublikowała dwa teasery promujące NCT: „The Origin” oraz „Synchronization Of Your Dreams”. Trzeci teaser „The 7th Sense” został wydany 1 lutego.

4 kwietnia 2016 SM Entertainment ogłosiło debiut pierwszego unitu NCT – NCT U[7]; jego członkami zostali Taeil, Taeyong, Doyoung, Ten, Jaehyun oraz Mark. Podgrupa wydała dwa single, „The 7th Sense” 9 kwietnia oraz „Without You” (w koreańskiej i chińskiej wersji) dzień później[8]. NCT U została określona jako podgrupa symbolizująca jedność zespołu nieposiadająca stałego składu członków. Wraz z jej debiutem został otwarty kanał grupy na platformie streamingowej V-app[9].

Druga podgrupa, NCT 127, została ogłoszona 1 lipca tego samego roku; jej członkami są Taeil, Taeyong, Yuta, Jaehyun, Winwin, Mark i Haechan (znany wcześniej jako Donghyuck). Nazwa podgrupy nawiązuje do długości geograficznej Seulu i jej zadaniem jest stopniowe rozszerzanie swojego zasięgu od stolicy do pozostałych części świata. NCT 127 zadebiutowało 7 lipca w programie muzycznym M Countdown z później wydanymi na minialbumie NCT #127 piosenkami „Fire Truck” oraz b-trackiem „Once Again”[10]. 29 lipca w ramach projektu SM Station podgrupa wydała singel „Taste The Feeling” współpracując z Coca-Colą[11].

18 sierpnia wytwórnia ogłosiła debiut podgrupy NCT Dream składającej się z najmłodszej na ten moment części NCT (Mark, Renjun, Jeno, Haechan, Jaemin, Chenle oraz Jisung). Renjun i Chenle nie byli wcześniej członkami SM Rookies. Ich singel „Chewing Gum” został wydany 24 sierpnia 2016 w koreańskiej i chińskiej wersji, dzień później podgrupa zadebiutowała w programie M Countdown[12].

6 grudnia pięciu członków NCT 127 (Taeyong, Yuta, Jaehyun, Winwin i Mark) w ramach współpracy z W Korea oraz Esteem wydali krótkie wideo taneczne do utworu „Good Thing!”. 20 grudnia na kanale wytwórni został opublikowany teledysk do „Switch”, piosenki z poprzedniego minialbumu NCT 127 we współpracy z SR15B. Teledysk był przed debiutem kilkukrotnie odtwarzany na spotkaniach z fanami, jednakże nigdy wcześniej nie został oficjalnie wydany.

Dwóch członków NCT, Taeil i Doyoung, razem z innymi wybranymi artystami SM Town wzięło udział w nagraniu „Sound Of Your Heart”, ostatniego utworu wydanego w 2016 w ramach SM Station. Teledysk do piosenki został opublikowany 30 grudnia[13].

2017: Promocje jednostek NCT 127 i NCT Dream[edytuj | edytuj kod]

27 grudnia 2016 SM Entertainment ogłosiło powrót NCT 127 z drugim minialbumem Limitless. Do składu podgrupy z zeszłego cyklu promocyjnego dołączyli Doyoung oraz Johnny. Teledysk do tytułowego utworu został opublikowany 5 stycznia 2017 w dwóch wersjach: Rough i Performance. Tego samego dnia podgrupa rozpoczęła promocję w programie muzycznym M Countdown z „Limitless” oraz b-trackiem „Good Thing”, pełną wersją piosenki z wcześniejszego wideo tanecznego. Minialbum został oficjalnie wydany elektronicznie 6 stycznia i fizycznie 9 stycznia[14].

1 lutego 2017 został ogłoszony powrót podgrupy NCT Dream z single album The First. W tym cyklu promocyjnym nie uczestniczył Jaemin z powodów zdrowotnych[15]. Na płycie znalazł się nowy utwór „My First And Last” w koreańskiej oraz chińskiej wersji, dwie wersje „Chewing Gum” oraz remake piosenki „Dunk Shot” oryginalnie wykonanej przez Lee Seung-hwana w 1993[16]. Teledyski do „My First And Last” zostały opublikowane 8 lutego, a dzień później podgrupa wystąpiła w M Countdown. 14 lutego NCT Dream wygrało pierwsze miejsce w programie muzycznym The Show, rywalizując z NCT 127 oraz April. Jest to pierwsze zwycięstwo podgrupy NCT w programie muzycznym[17].

Członkowie NCT Dream zostali ogłoszeni oficjalnymi ambasadorami FIFA U-20 World Cup Korea i 15 marca wydali oficjalną piosenkę wydarzenia – „Trigger the Fever”[18].

23 marca wytwórnia opublikowała teaser do solowego utworu Tena „Dream in a Dream”, który został wydany 7 kwietnia w ramach drugiego sezonu SM Station[19]. 8 maja została ogłoszona współpraca Taeyonga z producentem Hitchhikerem w nagraniu utworu „Around” wydanego później 12 maja także w ramach drugiego sezonu SM Station[20].

Powrót NCT 127 z trzecim minialbumem Cherry Bomb został ogłoszony 5 czerwca przez SM Entertainment. 14 czerwca został wydany teledysk do tytułowej piosenki oraz minialbum[21]. Następnego dnia rozpoczęła się promocja płyty wraz z występem w M Countdown z „Cherry Bomb” oraz b-trackiem „0 Mile”. 22 czerwca piosenka wygrała pierwsze miejsce w M Countdown stanowiąc pierwsze zwycięstwo NCT 127 w programie muzycznym[22].

29 czerwca wytwórnia zapowiedziała współpracę Marka z Xiuminem, członkiem Exo, w utworze „Young & Free” wydanym 7 lipca[23]. Nawiązując do ukazującego się na V-app programu Snowball Project Mark oraz solista Parc Jae-jung wydali piosenkę „Lemonade Love” 21 lipca[24]. 5 sierpnia został wydany utwór Taeyonga i Yoo Young-jina „Cure”[25]. Wszystkie trzy piosenki są częścią projektu SM Station. Taeil, Taeyong oraz Doyoung nagrali piosenkę „Stay In My Life” wydaną 7 sierpnia w ramach soundtracku do dramy Haggyo 2017[26].

Wytwórnia ogłosiła powrót NCT Dream z pierwszym minialbumem We Young 8 sierpnia[27]. 17 sierpnia zostały wydane teledyski do wersji koreańskiej oraz chińskiej tytułowego utworu, a promocja płyty rozpoczęła się występem w M Countdown tego samego dnia z „We Young” oraz wcześniej wydanym „Trigger the Fever”.

13 października, w ramach SM Station, została wydana piosenka Doyounga oraz Sejeong (członkini Gugudan) – „Star Blossom[28].

W listopadzie NCT 127 rozpoczęło promocję w Japonii wydając 4 listopada japońską wersję piosenki „Limitless” wraz z teledyskiem[29]. Odbyło się także spotkanie z fanami zapowiadające ciąg występów w tym kraju na wiosnę 2018.

24 listopada został wydany utwór Jaehyuna i d.ear „Try Again”[30], a 15 grudnia NCT Dream wydało piosenkę „Joy”, która jest medleyem znanych kolęd[31].

2018: NCT 2018, We Go Up, Regular-Irregular, Regulate[edytuj | edytuj kod]

8 stycznia 2018 zapowiedzano wydanie piosenki „Timeless” przez trzech członków NCT U – Taeila, Doyounga i Jaehyuna, po prawie dwóch latach od ostatniej aktywności podgrupy[32]. Piosenka była wcześniej przedstawiana podczas występów SM Rookies przed debiutem NCT. Teledysk do utworu został opublikowany 12 stycznia 2018 roku w ramach SM Station.

W styczniu SM Entertainment zapowiedziało wielki projekt na 2018 rok[33]. Zapowiedzią projektu były wypuszczone 30 stycznia i 1 lutego dwa filmiki z serii „Yearbook”[34][35], na których przedstawiono cały zespół wraz z trzema najnowszymi członkami – Kunem, Jungwoo i Lucasem, którzy byli wcześniej członkami SM Rookies. W następnym tygodniu zostały opublikowane dwa kolejne teasery projektu.

13 lutego został zapowiedziany powrót NCT U z utworem „Boss”. W tym cyklu promocyjnym członkami podgrupy zostali Taeyong, Doyoung, Jaehyun, Winwin, Jungwoo, Lucas i Mark, a teledysk do piosenki został wydany 19 lutego. Teledysk był kręcony na Ukrainie[36]. 27 lutego został wydany teledysk do „Baby Don't Stop”, utworu wykonywanego przez dwóch członków NCT U – Taeyonga i Tena. 5 marca został opublikowany teledysk NCT Dream do piosenki „Go”. Był to pierwszy powrót podgrupy, w którym wystąpił Jaemin po półtorarocznej przerwie. Następnie została ogłoszona data wydania pierwszego albumu NCT, zatytułowanego NCT 2018 Empathy. Album ukazał się 14 marca[37] i tego samego dnia został opublikowany teledysk do piosenki NCT 127 „Touch”. Oprócz piosenek wydanych w ramach NCT 2018 na albumie znalazły się także m.in. utwory wcześniej wydane przez NCT U. 2 kwietnia został opublikowany teledysk do „Yestoday” NCT U. Tego samego dnia zapowiedziano drugą solową piosenkę Tena „New Heroes”, która została wydana 6 kwietnia w ramach SM Station[38].

19 kwietnia ukazał się teledysk do „Black on Black”, w którym wystąpiło wszystkich osiemnastu członków NCT; była to ostatnia piosenka wydana w ramach NCT 2018. W kwietniu NCT 127 kontynuowało promocję w Japonii występując w Fukuoce, Osace, Nagoi i Tokio z wcześniej wydanymi utworami koreańskimi, japońską wersją „Limitless” oraz oryginalną japońską piosenką „Chain”. W ten sposób zapowiedziany był japoński debiut podgrupy z minialbumem Chain, który został wydany 23 maja. Teledysk do tytułowego utworu został opublikowany 9 maja. 2 maja NCT zajęło pierwsze miejsce na liście wschodzących artystów w Stanach Zjednoczonych według Billboardu[39].

Z okazji spotkania Taeyonga i Tena z NCT U z fanami w Tajlandii 2 czerwca została wydana tajska wersja „Baby Don't Stop”, która następnie osiągnęła pierwsze miejsce na tajskim iTunes[40]. 12 czerwca została ogłoszona współpraca Lucasa z Taeyeon z grupy Girls' Generation przy wykonywaniu piosenki „All Night Long” z nowego albumu piosenkarki, który został wydany 18 czerwca[41].

13 sierpnia SM Entertainment ogłosiło plany dotyczące wydań NCT w drugim półroczu 2018, w których zostały wymienione powroty NCT Dream i NCT 127 oraz debiut chińskiej podgrupy o roboczej nazwie NCT China[42].

16 sierpnia został ogłoszony powrót NCT Dream z drugim minialbumem We Go Up wydanym 3 września. Teledysk do tytułowego utworu został opublikowany 30 sierpnia, a następnego dnia podgrupa rozpoczęła promocję płyty występem w Music Bank z „We Go Up” oraz piosenką „1, 2, 3”[43]. Był to ostatni powrót NCT Dream w pierwotnym składzie, gdyż Mark oficjalnie odszedł z podgrupy po zakończeniu promocji[44].

NCT 127 zostali wymienieni 30 sierpnia jako jedni z wykonawców, którzy brali udział w projekcie świętującym 60. urodziny Micheala Jacksona. W ramach projektu 21 lutego 2019 został wydany singel „Let's Shut Up and Dance” wykonywany również przez Jasona Derulo oraz członka ExoLaya[45].

17 września SM Entertainment zapowiedziało powrót NCT 127 z pierwszym albumem podgrupy Regular-Irregular, który został wydany 12 października. Do istniejących dziewięciu członków NCT 127 dołączył Jungwoo[46]. 9 października został opublikowany teledysk do tytułowej piosenki „Regular” w wersji angielskiej; tego samego dnia wystąpili w programie Jimmy Kimmel Live![47]. 12 października został wydany teledysk do koreańskiej wersji „Regular”.

Od 1 października członkowie NCT 127 brali udział w serii minidokumentów Up Next produkowanej przez Apple Music będąc pierwszą grupą K-popową w historii programu[48], w ramach którego wydali 21 października minialbum Up Next: Session NCT 127. Płyta zawiera angielską wersję „Cherry Bomb”, remiksy „Fire Truck” i „Regular” oraz utwór „What We Talkin' Bout” we współpracy z amerykańskim piosenkarzem Marteenem[49].

14 listopada wytwórnia zapowiedziała wydanie repackage'u pierwszego albumu NCT 127 pod nazwą Regulate. Teledysk do przewodniego utworu „Simon Says” został wydany 23 listopada wraz z cyfrową premierą albumu albumu[50]. Tego samego dnia NCT 127 rozpoczęło promocję płyty występem w Music Bank. 29 listopada został wydany utwór „Coffee Break” Lucasa oraz szwedzkiego piosenkarza Jonaha Nilssona[51]. 13 grudnia były to dwie piosenki z koreańskiego soundtracku serialu Trolle: Impreza trwa! – „Hair in the Air” Renjuna, Jeno, Jaemina i Yeri z Red Velvet oraz „Best Day Ever” Haechana, Chenle i Jisunga[52]. 27 grudnia został wydany utwór „Candle Light” NCT Dream[53].

2019: Debiut WayV, Awaken, We Are Superhuman, We Boom[edytuj | edytuj kod]

31 grudnia 2018 został ogłoszony debiut chińskiej podgrupy NCT o nazwie WayV. Jej członkami zostali Kun, Winwin, Ten, Lucas, Xiaojun, Hendery i Yangyang. Trzech najmłodszych członków unitu należało wcześniej do SM Rookies. WayV jest zarządzane przez Label V, chińską firmę współpracującą z SM Entertainment. Podgrupa zadebiutowała 17 stycznia 2019[54] utworem „Regular” (chińską wersją wcześniej wydanej piosenki NCT 127) z minialbumu The Vision. Na albumie znalazły się także utwory „Dream Launch”, do którego teledysk został wydany 21 stycznia, oraz „Come Back”, wcześniej wydane przez NCT 127.

26 oraz 27 stycznia w Seulu odbył się pierwszy koncert NCT 127, NEO CITY: SEOUL – The Origin. W koncercie nie brał udziału Winwin[55]. 27 lutego została ogłoszona pierwsza światowa trasa koncertowa podgrupy, Neo City – The Origin obejmująca kraje Ameryki Północnej, Europy i Azji[56], która rozpoczęła się w kwietniu.

18 marca został opublikowany japoński utwór „Wakey Wakey”, singel promujący pierwszy japoński album NCT 127 Awaken, który został wydany miesiąc później 17 kwietnia[57]. Tego dnia został też ogłoszony czwarty koreański minialbum podgrupy We Are Superhuman z utworem przewodnim „Superhuman” debiutującym 19 kwietnia w amerykańskich programach telewizyjnych Good Morning America oraz Strahan and Sara[58]. Album wraz z teledyskiem zostały wydane 24 maja[59]. W promocji obu wydań nie uczestniczył Winwin z powodu aktywności w WayV.

1 maja zostało zapowiedziane wydanie pierwszego minialbumu WayV – Take Off – premiera płyty i teledysku do tytułowej piosenki odbyła się 9 maja.

31 maja została ogłoszona współpraca NCT Dream z brytyjskim piosenkarzem Harveyem w ramach SM Station[60]. Piosenka „Don't Need Your Love" została wydana 6 czerwca; w jej nagraniu nie brał udział Haechan z powodu aktywności w NCT 127. 18 lipca został wydany solowy utwór Taeyonga „Long Flight" również w ramach SM Station[61].

17 lipca wytwórnia ogłosiła powrót NCT Dream z minialbumem We Boom. Płyta ukazała się 29 lipca[62]. Teledysk do głównej piosenki, pt. „Boom", został opublikowany 26 lipca w serwisie YouTube.

W sierpniu SM Entertainment potwierdziło przerwę w aktywności Jungwoo w grupie z powodów zdrowotnych[63]. Taeyong, Ten, Lucas oraz Mark od debiutu 4 października są członkami SuperM, grupy złożonej z siedmiu członków grup należących do wytwórni. 22 października ogłoszono powrót WayV z minialbumem Take Over the Moon. Teledysk do głównej piosenki o tym samym tytule został opublikowany 29 października w serwisie YouTube, tego samego dnia ukazał się również cały minialbum. 5 listopada ukazał się teledysk do angielskiej wersji "Love Talk" z drugiego minialbumu podgrupy. 13 grudnia, w ramach SM Station, został wydany utwór „Coming Home” wykonywany przez Taeila, Doyounga, Jaehyuna i Haechana.

2020: Neo Zone, zmiany w NCT Dream, Awaken the World i NCT 2020[edytuj | edytuj kod]

27 stycznia 2020 roku ukazał się teledysk do piosenki „Dreams Come True” NCT 127, a 6 marca został wydany ich drugi album studyjny Neo Zone, promowany przez singel „Kick It”. W promocji albumu uczestniczył ponownie Jungwoo, po półrocznej przerwie[64]. 19 maja ukazał się repackage album pt. Neo Zone: The Final Round, z głównym singlem „Punch”[65].

29 kwietnia NCT Dream wydali swój czwarty minialbum Reload, wraz z głównym utworem „Ridin’”[66]. W comebacku uczestniczyli Renjun, Jeno, Haechan, Jaemin, Chenle i Jisung. SM Entertainment ogłosiła również zmianę dotychczasowego systemu, według którego członkowie odchodzili z podgrupy po osiągnięciu przez nich koreańskiego wieku 20 lat (19 lat międzynarodowo). Wraz z Markiem siedmiu członków będzie prowadzić działania w formacie NCT U pod nazwą NCT Dream[67].

W maju trzy podgrupy NCT wzięły udział w serii koncertów online zorganizowanych wspólnie przez SM Entertainment oraz NaverBeyond LIVE (poprzez usługę streamingu na żywo z wykorzystaniem technologii). Koncert WayV odbył się 3 maja, NCT Dream – 10 maja, a NCT 127 – 17 maja.[68].

9 czerwca WayV wydali swój pierwszy pełny album Awaken the World, z główną piosenką „Turn Back Time”[69].

15 września NCT zapowiedzieli nowy projekt – NCT 2020, na wzór poprzedniego projektu NCT 2018[70]. 20 września potwierdzono, że grupa wyda swój drugi album studyjny – NCT 2020 Resonance Pt. 1 12 października. W jego nagraniu wezmą udział cztery podgrupy, a także dwóch nowych członków – Shotaro i Sungchan, którzy mają dołączyć do przyszłej podgrupy NCT[71].

Pierwsza część albumu studyjnego, pt. NCT 2020 Resonance Pt. 1, ukazała się 12 października, a druga – 23 listopada[72][73].

30 listopada SM Entertainmnet zapowiedzało wydanie singla „RESONANCE”, będącego zwieńczeniem ich drugiego pełnego albumu. Ten utwór łączy w sobie piosenki „Make a Wish (Birthday Song)”, „90's Love”, „Work It” oraz „Raise the Roof” z drugiego pełnego albumu. W jego nagraniu uczestniczyli wszyscy 23 członkowie Projektu NCT 2020. Piosenka zostanie wydana 4 grudnia na różnych internetowych stronach muzycznych[74].

2021: Debiut nowej podgrupy[edytuj | edytuj kod]

W wywiadzie z „Star News” 13 stycznia 2021 roku Sungchan ogłosił, że nowa podgrupa zadebiutuje w ciągu roku[75].

17 lutego NCT 127 wydali swój drugi japoński minialbum LOVEHOLIC[76]. 10 marca ukazał się trzeci minialbum WayVKick Back.

6 maja ogłoszono, że SM Entertainment będzie współpracować z MGM Worldwide Television Group w celu rekrutacji mężczyzn w wieku od 13 do 25 lat z Ameryki, poprzez serię konkursów, w celu utworzenia podgrupy NCT z siedzibą w USA, zwanej NCT Hollywood[77].

10 maja miał swoją premierę pierwszy album studyjny NCT Dream Hot Sauce – pierwszy album nagrany w siedmioosobowym składzie od 2018 roku. Przedsprzedaż płyty przekroczyła 1,7 mln egzemplarzy[78].

Członkowie[edytuj | edytuj kod]

NCT 127 w 2016, od lewej: Mark, Winwin, Haechan, Taeyong, Yuta, Jaehyun, Taeil
NCT 127 w 2016
Od lewej: Mark, Winwin, Haechan, Taeyong, Yuta, Jaehyun, Taeil
NCT Dream w 2016, od lewej: Mark, Renjun, Chenle, Jisung, Jaemin, Jeno, Haechan
NCT Dream w 2016
Od lewej: Mark, Renjun, Chenle, Jisung, Jaemin, Jeno, Haechan
 • Taeil (Hangul: 태일), właśc. Moon Tae-il (Hangul: 문태일), urodził się 14 czerwca 1994 w Seulu.
 • Johnny (Hangul: 쟈니), właśc. John Seo lub Seo Young-ho (Hangul: 서영호), urodził się 9 lutego 1995 w Chicago.
 • Taeyong (Hangul: 태용), właśc. Lee Tae-yong (Hangul: 이태용), urodził się 1 lipca 1995 w Seulu.
 • Yuta (Hangul: 유타), właśc. Nakamoto Yūta (jap. 中本悠太), urodził się 26 października 1995 w Osace.
 • Kun (Hangul: 쿤), właśc. Qian Kun (Chiński: 錢錕), urodził się 1 stycznia 1996 w Fujian.
 • Doyoung (Hangul: 도영), właśc. Kim Dong-young (Hangul: 김동영), urodził się 1 lutego 1996 w Guri w prowincji Gyeonggi.
 • Ten (Hangul: 텐), właśc. Chittaphon Leechaiyapornkul (Tajski: ชิตพล ลี้ชัยพรกุล), urodził się 27 lutego 1996 w Bangkoku.
 • Jaehyun (Hangul: 재현), właśc. Jung Yoon-oh (Hangul: 정윤오) (ur. jako Jung Jae-hyun (Hangul: 정재현)), urodził się 14 lutego 1997 w Seulu.
 • Winwin (Hangul: 윈윈), właśc. Dong Sicheng (Hancha: 董思成), urodził się 28 października 1997 w Zhejiang.
 • Jungwoo (Hangul: 정우), właśc. Kim Jung-woo (Hangul: 김정우), urodził się 19 lutego 1998.
 • Lucas (Hangul: 루카스), właśc. Wong Yuk-hei (Chiński: 黃旭熙), urodził się 25 stycznia 1999 w Hongkongu.
 • Mark (Hangul: 마크), właśc. Mark Lee lub Lee Min-hyung (Hangul: 이민형), urodził się 2 sierpnia 1999 w Toronto[79].
 • Xiaojun (Hangul: 샤오쥔), właśc. Xiao De Jun (Hancha: 肖德俊), urodził się 8 sierpnia 1999 w Guangdong.
 • Hendery (Hangul: 헨드리), właśc. Wong Kunhang (Hancha: 黄冠亨), urodził się 28 września 1999 w Makau.
 • Renjun (Hangul: 런쥔), właśc. Huang Ren Jun (Hancha: 黄仁俊), urodził się 23 marca 2000 w Jilin.
 • Jeno (Hangul: 제노), właśc. Lee Je-no (Hangul: 이제노), urodził się 23 kwietnia 2000 w Seulu.
 • Haechan (Hangul: 해찬), właśc. Lee Dong-hyuk (Hangul: 이동혁), urodził się 6 czerwca 2000 w Seulu.
 • Jaemin (Hangul: 재민), właśc. Na Jae-min (Hangul: 나재민), urodził się 13 sierpnia 2000 w Seulu.
 • Yangyang (Hangul: 양양), właśc. Liu Yangyang (Hancha: 刘杨杨), urodził się 10 października 2000 w Tajwanie.
 • Chenle (Hangul: 천러), właśc. Zhong Chenle (Hancha: 钟辰乐), urodził się 22 listopada 2001 w Szanghaju.
 • Jisung (Hangul: 지성), właśc. Park Ji-sung (Hangul: 박지성), urodził się 5 lutego 2002 w Seulu.
 • Shotaro (Hangul: 쇼타로), właśc. Ōsaki Shōtarō (jap. 大崎将太郎), urodził się 25 listopada 2000 w Japonii.
 • Sungchan (Hangul: 성찬), właśc. Jung Sung-chan (Hangul: 정성찬), urodził się 13 września 2001 w Seulu.

Podgrupy[edytuj | edytuj kod]

 • NCT U – skład zmienia się w zależności od konceptu.
 • NCT 127 – Taeil, Johnny, Taeyong, Yuta, Doyoung, Jaehyun, Jungwoo, Mark, Winwin i Haechan
 • NCT Dream – Mark, Renjun, Jeno, Haechan, Jaemin, Chenle i Jisung.
 • WayV – Kun, Ten, Winwin, Lucas, Xiaojun, Hendery i Yangyang.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

NCT
NCT 127
WayV
NCT Dream

Minialbumy[edytuj | edytuj kod]

NCT 127
NCT Dream
WayV
 • Take Off (2019)
 • Take Over the Moon (2019)
 • Take Over the Moon – Sequel (2020, repackage Take Over the Moon)
 • Kick Back (2021)
 • Phantom (2022)

Albumy singlowe[edytuj | edytuj kod]

NCT Dream
WayV
 • The Vision (2019)

Single[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Skład Album Uwagi
NCT U
2016 „The 7th Sense” Taeyong, Doyoung, Ten, Jaehyun, Mark
„Without You” Taeil, Doyoung, Jaehyun (wer. koreańska) oraz Kun (wer. chińska)
2018 „Timeless” Taeil, Doyoung, Jaehyun utwór wydany w ramach SM Station
„Boss” Taeyong, Doyoung, Jaehyun, Winwin, Jungwoo, Lucas, Mark NCT 2018 Empathy
„Baby Don't Stop” Taeyong, Ten NCT 2018 Empathy
„Yestoday” Taeyong, Doyoung, Lucas, Mark NCT 2018 Empathy
NCT 127
2016 „Fire Truck” Taeil, Taeyong, Yuta, Jaehyun, Winwin, Mark, Haechan NCT #127 singel promujący NCT #127
„Taste The Feeling” Taeil, Yuta, Jaehyun, Haechan SM Station Season 1 utwór wydany w ramach SM Station
2017 „Limitless” Taeil, Johnny, Taeyong, Yuta, Doyoung, Jaehyun, Winwin, Mark, Haechan Limitless singel promujący Limitless
„Cherry Bomb” Cherry Bomb singel promujący Cherry Bomb
2018 „Touch” NCT 2018 Empathy
„Chain” Chain singel promujący Chain
„Regular” Taeil, Johnny, Taeyong, Yuta, Doyoung, Jaehyun, Winwin, Jungwoo, Mark, Haechan Regular-Irregular singel promujący Regular-Irregular
„Simon Says” Regulate singel promujący Regulate
2019 „Wakey-Wakey" Taeil, Johnny, Taeyong, Yuta, Doyoung, Jaehyun, Jungwoo, Mark, Haechan Awaken singel promujący Awaken
„Superhuman" We Are Superhuman singel promujący We Are Superhuman
„Highway to Heaven" We Are Superhuman wersja anglojęzyczna wydana jako singel
NCT Dream
2016 „Chewing Gum” Mark, Renjun, Jeno, Haechan, Jaemin, Chenle, Jisung The First
2017 „My First And Last” Mark, Renjun, Jeno, Haechan, Chenle, Jisung The First singel promujący The First
„Trigger the Fever” We Young oficjalna piosenka FIFA U-20 World Cup Korea
„We Young” We Young singel promujący We Young
„Joy” S.M. Station Season 2 utwór wydany w ramach SM Station
2018 „Go” Mark, Renjun, Jeno, Haechan, Jaemin, Chenle, Jisung NCT 2018 Empathy
„We Go Up” We Go Up singel promujący We Go Up
2019 „Boom” Renjun, Jeno, Haechan, Jaemin, Chenle, Jisung We Boom singel promujący We Boom
2020 „Ridin” Renjun, Jeno, Haechan, Jaemin, Chenle, Jisung Reload singel promujący Reload
WayV
2019 „Regular” Kun, Ten, Winwin, Lucas, Xiaojun, Hendery, Yangyang The Vision singel promujący The Vision
„Take Off” Take Off singel promujący Take Off
„Take Over the Moon” Take Over the Moon singel promujący Take Over the Moon

Soundtracki[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Wykonawca Album
2016 „Cool” Doyoung, Key (Shinee) 38 Revenue Collection Unit OST Part 2
„Going Through Your Heart” Mark, Henry (Super Junior-M) Urijib-e saneun namja OST Part 2
2017 „Stay In My Life” Taeil, Taeyong, Doyoung Haggyo 2017 OST Part 4
2018 „Radio Romance” Taeil, Doyoung Radio Romance OST Part 1
„Hard For Me” Doyoung Rich Man OST Part 5
„New Dream” Taeil, Jaehyun Dokgo Rewind OST
„Dream Me” Mark, Joy (Red Velvet) Oneul-ui tamjeong OST Part 6
„Hair in the Air” Renjun, Jeno, Jaemin, Yeri (z Red Velvet) Trolls: The Beat Goes On!
„Best Day Ever” Haechan, Chenle, Jisung
2022 "Starlight" Taeil Twenty-Five Twenty-One OST Part 1

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

NCT Life[edytuj | edytuj kod]

Jest to seria kilkuodcinkowych reality show, w których najczęściej członkowie zwiedzają obce im miasto przewodnie lub wykonują misje zgodne z tematyką danego sezonu. Poza główną serią NCT Life wydawane są także krótkie widea z serii NCT Life Mini, które pokazują urywki z życia codziennego NCT podczas cykli promocyjnych. Obie serie są wydawane na platformie streamingowej V-app, a następnie publikowane na kanale YouTube SM Entertainment.

Rok Tytuł Członkowie Liczba odcinków Adnotacje
2016 NCT Life in Bangkok Taeil, Johnny, Taeyong, Yuta, Doyoung, Ten, Jaehyun, Mark, Jeno, Haechan (jako Donghyuck), Jaemin, Jisung 6 występuje także Hansol z NewKidd
NCT Life in Seoul Taeyong, Yuta, Kun, Doyoung, Jaehyun, Winwin 7
NCT Life: Team Building Activities Taeil, Taeyong, Yuta, Jaehyun, Winwin, Mark, Haechan 6 + odcinek 0
NCT Life: Korean Cuisine Challenge Taeil, Taeyong, Yuta, Doyoung, Ten, Jaehyun, Winwin 6
2017 NCT Life: Entertainment Retreat Renjun, Jeno, Chenle, Jisung 6 prowadzone przez Leeteuka i Shindonga z Super Junior
NCT Life in Chiang Mai Johnny, Taeyong, Doyoung, Ten, Jaehyun 6
NCT Life in Osaka Taeil, Taeyong, Yuta, Doyoung, Winwin 7 (21 miniodcinków) emitowany przez aplikację Oksusu
2018 Hot & Young Seoul Tour Johnny, Yuta, Kun, Winwin, Lucas, Mark 12 współpraca z miastem Seul
2020 NCT Life: Chuncheon & Hongcheon Taeil, Johnny, Yuta, Doyoung, Jaehyun, Haechan 18

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Introducing NCT: How SM Entertainment is taking advantage of digital platforms to take over the global entertainment market. koreadailyus.com. [dostęp 2016-09-24]. (kor.).
 2. 샤이니·레드벨벳, „폭염 속 새앨범 준비 한창”. entertain.naver.com. [dostęp 2016-09-24]. (kor.).
 3. 엔씨티, 공식 팬클럽명은 엔시티즌 „애칭은 시즈니”. [dostęp 2017-06-14]. (kor.).
 4. ROOKIES ENTERTAINMENT APP LAUNCHING w serwisie YouTube
 5. SM Entertainment reveals new boy band, NCT. starn.hankyung.com. [dostęp 2016-09-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-05-31)].
 6. SM founder talks new boy band, future localization strategy. [dostęp 2016-09-23].
 7. SM's neo-boy band 'NCT U' to launch this week. [dostęp 2016-09-23]. (ang.).
 8. NCT U confirms lineup, set to unveil singles ‘The 7th Sense,’ ‘Without You’. [dostęp 2016-09-23].
 9. (V Report Plus) Rookie NCT U to make debut on V app. [dostęp 2016-12-18].
 10. '엠카' 씨스타, EXID 꺾고 1위 '여름 걸그룹 강자' (종합). 네이트뉴스. [dostęp 2016-09-23]. (kor.).
 11. NCT Knows How to ′Taste The Feeling′ with Coca-Cola. mwave.interest.me. [dostęp 2016-09-23]. (ang.).
 12. NCT DREAM, 데뷔곡 '츄잉검' 25일 '엠카'서 첫선. [dostęp 2016-09-23].
 13. 예성ㆍ써니ㆍ루나ㆍ웬디 등 뭉친 '너의 목소리' 공개 임박. tvdaily.asiae.co.kr. [dostęp 2017-03-31]. (kor.).
 14. NCT127 쟈니·도영 새멤버 합류, 1월 '9인조 컴백' 확정. news.jtbc.joins.com. [dostęp 2018-08-17]. (kor.).
 15. SM 측 “재민, 허리디스크로 NCT DREAM 불참”(공식입장), „mk.co.kr” [dostęp 2017-08-19] (kor.).
 16. NCT 드림, 이승환 히트곡 '덩크슛' 리메이크, news.kukinews.com [dostęp 2017-08-19].
 17. 엔시티 드림(NCT DREAM), 가온 앨범 차트도 1위… ‘폭발적인 인기’, #엔시티(NCT) – 톱스타뉴스(TopStarNews.Net). topstarnews.net. [dostęp 2017-03-31]. (kor.).
 18. Trigger The Fever – The Official Song Of The FIFA U-20 World Cup Korea Republic 2017. melon.com. [dostęp 2019-01-31]. (kor.).
 19. 박소윤기자:SM엔터테인먼트, ‘STATION’ 시즌 2로 돌아온다…‘첫주자는 레드벨벳(Red Velvet) 아이린’ – 톱스타뉴스. (kor.).
 20. 히치하이커 X NCT 태용 신곡 'AROUND', 오늘 오후 6시 공개 : 스포츠조선, sports.chosun.com [dostęp 2017-08-19].
 21. "역대급 일 내겠다"…NCT127, 섹시하고 세련된 컴백. news.joins.com. [dostęp 2017-06-14]. (kor.).
 22. '엠카운트다운' NCT 127, '체리밤' 1위…마마무-나인뮤지스-몬스타엑스 컴백, busan.com [dostęp 2018-01-12] (kor.).
 23. [#STATION] #EXO #XIUMIN X #NCT(@NCTsmtown) #MARK ‘Young & Free’ 2017.07.07 6PM(KST)pic.twitter.com/IryzgNcCyG, @smtownglobal, 28 czerwca 2017 [dostęp 2017-08-04].
 24. [#STATION] JAEJUNG PARC X #NCT(@NCTsmtown) #MARK ‘#LemonadeLove’ 2017.07.21 12PM(KST)pic.twitter.com/uLxuenN4go, @smtownglobal, 12 lipca 2017 [dostęp 2017-08-04].
 25. [#STATION] #YooYoungJin X #NCT(@NCTsmtown) #TAEYONG '#함께 (#Cure)' 2017.08.05 12PM(KST)pic.twitter.com/XFbRNfBtSV, @smtownglobal, 1 sierpnia 2017 [dostęp 2017-08-04].
 26. NCT 태일·태용·도영 '학교 2017' OST 참여 „R&B 발라드 곡” : 스포츠조선, sports.chosun.com [dostęp 2017-08-19].
 27. NCT DREAM, 17일 첫 미니앨범 컴백…청량함 듬뿍 담았다. 2017-08-09. [dostęp 2017-08-19]. (kor.).
 28. NCT 도영X구구단 세정, ‘만능돌’ 협업… ‘별빛이 피면’ 13일 공개텐아시아. tenasia.hankyung.com. [dostęp 2018-01-12]. (kor.).
 29. NCT 127, 일본 첫 단독 이벤트 ‘성황리 개최’텐아시아. tenasia.hankyung.com, 2017-11-05. [dostęp 2018-01-12]. (kor.).
 30. SM ‘STATION’ 시즌 2 디어-재현, ‘Try Again’ 24일 음원과 뮤직비디오 동시 공개, #엔시티(NCT). topstarnews.net. [dostęp 2018-01-12]. (kor.).
 31. NCT 드림, 오늘 캐럴송 '조이' 공개... koreadaily.com. [dostęp 2018-01-12]. (kor.).
 32. NCT U 재현X도영X태일, SM '스테이션' 참여…12일 공개. entertain.naver.com. [dostęp 2018-01-12]. (kor.).
 33. NCT, 초대형 프로젝트 '2018 NCT'로 컴백…3월 앨범 발매(공식) [dostęp 2018-02-06] (kor.).
 34. NCT 2018 Yearbook #1 w serwisie YouTube
 35. NCT 2018 Yearbook #2 w serwisie YouTube
 36. NCT, 新 대형 프로젝트 컴백 시동…신곡 뮤비위해 출국. Naver. [dostęp 2018-02-19]. (kor.).
 37. NCT 2018, 14일 쇼케이스 개최…멤버 18명 총출동, Naver [dostęp 2018-03-08] (kor.).
 38. NCT 텐, 'New Heroes' 오늘(6일) 공개…SM스테이션2 피날레 장식. [dostęp 2018-04-06]. (kor.).
 39. NCT Is First K-Pop Act to Hit No. 1 on Emerging Artists Chart. Billboard. [dostęp 2018-05-08]. (ang.).
 40. NCT U 태용X텐, 태국 사로잡다…'Baby Don’t Stop' 태국어 버전 아이튠즈 1위. [dostęp 2018-08-31]. (kor.).
 41. '컴백' 태연, 새 앨범 트랙리스트 공개…NCT 루카스 피처링. [dostęp 2018-08-31]. (kor.).
 42. SMTOWN on Twitter. Twitter. [dostęp 2018-08-31]. (pol.).
 43. '컴백' NCT 드림, 오늘(31일) 신곡 'We Go Up' 무대 최초 공개. [dostęp 2018-08-31]. (kor.).
 44. Mark to graduate from NCT Dream after „Dear DREAM”, SBS PopAsia [dostęp 2018-09-17] (ang.).
 45. SMTOWN on Twitter. Twitter. [dostęp 2018-08-31]. (pol.).
 46. OSEN: NCT 127, 10월12일 첫 정규앨범 컴백 확정..새 멤버 정우 합류. 2018-09-17. [dostęp 2018-09-17]. (kor.).
 47. NCT 127, 美 인기 토크쇼 ‘지미 키멜 라이브’ 출연. [dostęp 2018-10-13]. (kor.).
 48. NCT 127 Is Apple Music’s Latest 'Up Next' Artist: Exclusive, „Billboard” [dostęp 2018-10-13].
 49. NCT 127 Release 'Up Next Session: NCT 127' EP on Apple Music, „Billboard” [dostęp 2018-11-22].
 50. NCT 127 to release repackaged album on Nov. 23 [dostęp 2018-11-22].
 51. ‘#STATION’ will start its new season, STATION Season 3, from Nov.29! Jonah Nilsson of Swedish band ‘Dirty Loops’ and LUCAS of NCT will drop the song ‘Coffee Break’ as the first artists up for STATION 3, so stay tuned!. Twitter. [dostęp 2018-12-22]. (ang.).
 52. The OST of ‘#Trolls’ will be released via ‘#STATION’ Season 3 at 7PM KST on December 13! Stay tuned for the title track ‘#HairintheAir’ by #YERI, #RENJUN, #JENO, and #JAEMIN, and another track ‘Best Day Ever’ by HAECHAN, CHENLE, and JISUNG!. Twitter. [dostęp 2018-12-22]. (ang.).
 53. The next stop of SM 'STATION' season 3 is NCT DREAM's 'Candle Light'! Be prepared to receive NCT DREAM's special Christmas present coming up on Dec.27!. Twitter. [dostęp 2018-12-22]. (ang.).
 54. SM "中신인 웨이션브이, 2019년 1월 데뷔확정"…NCT 대거 합류 (공식입장). entertain.naver.com. [dostęp 2018-12-31]. (kor.).
 55. SMTOWN – 페이지를 찾을 수 없습니다., nct.smtown.com [dostęp 2019-02-28] [zarchiwizowane z adresu 2019-02-26].
 56. SMTOWN: “To The World” NCT 127! NCT 127 will be performing in 11 cities for its North American tour, the most for a Korean boy group! Keep on eye on the group's global advances and its first world tour, which goes on in North America and Europe!. Twitter, 2019T17:13. [dostęp 2019-02-28]. (ang.).
 57. NCT 127 'Wakey Wakey' Up the World in New Japanese Music Video: Watch. Billboard. [dostęp 2019-04-20]. (ang.).
 58. NCT 127 announces We Are Superhuman EP, debut “Superhuman” on Good Morning America: Watch. Consequence of Sound. [dostęp 2019-04-20]. (ang.).
 59. NCT 127 Are Wholly 'Superhuman' On New EP, Billboard [dostęp 2019-08-02].
 60. NCT DREAM and a British artist HRVY will present a global collaboration through SM ‘#STATION’ Season 3!. Twitter. [dostęp 2019-08-02]. (ang.).
 61. #NCT #TAEYONG will release his first solo track 'Long Flight' via SM '#STATION' season 3 on July 18th! Stay tuned for the song which TAEYONG participated in writing the lyrics of as well as the composition!. Twitter. [dostęp 2019-08-02]. (ang.).
 62. Puah Ziwei: NCT Dream make an explosive return with new single, ‘Boom’. nme.com. [dostęp 2020-04-04]. (ang.).
 63. NCT127 정우, 건강상 이유로 휴식…"16일 日서머소닉 불참"[공식입장]. entertain.naver.com. [dostęp 2020-04-04]. (kor.).
 64. NCT127, 3월 6일 정규 2집 컴백…기프트송 스페셜 영상 공개. naver.com. [dostęp 2020-04-04]. (kor.).
 65. NCT #127 Neo Zone The Final Round – The 2nd Album Repackage. melon.com. [dostęp 2020-09-07]. (kor.).
 66. Reload. nameloner.com. [dostęp 2020-09-07]. (kor.).
 67. NCT Dream Announces Comeback + Plans For Future Activities Including Mark. soompi.com. [dostęp 2020-09-07]. (kor.).
 68. SuperM, 26일 '비욘드 라이브' 스트리밍 서비스 첫 공연 주자..특급 라인업 예고, n.news.naver.com [dostęp 2020-09-06] (kor.).
 69. Awaken The World - The 1st Album. nameloner.com. [dostęp 2021-07-19]. (kor.).
 70. NCT 올해도 뭉친다..'NCT 2020' 10월 새 앨범 발매. entertain.v.daum.net. [dostęp 2020-09-30]. (kor.).
 71. NCT 2020, 10월 12일 출격 확정…新멤버 쇼타로·성찬까지 23명 참여. Naver. [dostęp 2020-09-30]. (kor.).
 72. NCT RESONANCE Pt. 1 - The 2nd Album. melon.com. [dostęp 2020-11-30]. (kor.).
 73. NCT RESONANCE Pt. 2 - The 2nd Album. melon.com. [dostęp 2020-11-30]. (kor.).
 74. "23人 완전체 뭉쳤다"..NCT, 정규 2집 파이널 싱글 'RESONANCE' 12월 4일 발매. osen.mt.co.kr. [dostęp 2020-11-30]. (kor.).
 75. NCT "2021년에는 하루빨리 팬들 보고 싶다"(인터뷰③). star.mt.co.kr. [dostęp 2021-05-11]. (kor.).
 76. NCT127 to release new Japanese EP. world.kbs.co.kr. [dostęp 2021-05-11]. (ang.).
 77. MGM Television Teams With Korea’s SM Entertainment for U.S. K-Pop Competition Show. hollywoodreporter.com. [dostęp 2021-05-11]. (ang.).
 78. NCT DREAM '맛' 선주문량 171만장 달성 '243% 증가'. naver.com. [dostęp 2021-05-11]. (kor.).
 79. DAZED Oct. Issue – NCT Dream's Ful Interview

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]