Przejdź do zawartości

Nasikabatrachus sahyadrensis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nasikabatrachus sahyadrensis[1]
Biju & Bossuyt, 2003
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

płazy

Rząd

płazy bezogonowe

Rodzina

Nasikabatrachidae

Rodzaj

Nasikabatrachus

Gatunek

Nasikabatrachus sahyadrensis

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Zasięg występowania
Mapa występowania

Nasikabatrachus sahyadrensis – gatunek płaza, jeden z dwóch przedstawicieli rodziny Nasikabatrachidae (obok Nasikabatrachus bhupathi[3]). Występuje w Ghatach Zachodnich w południowych Indiach. Najczęściej używane nazwy dla tego gatunku to żaba purpurowa lub żaba świnionosa. Opisana została w październiku 2003 roku i jest unikatowa dla tego regionu geograficznego.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Nasikabatrachus sahyadrensis ma wygląd typowej żaby. Ma przysadziste ciało, nieco bardziej bułczaste w porównaniu do innych żab o spłaszczonym ciele. Jego ramiona i nogi rozszerzają się na zewnątrz, ich kształt ciała jest podobny, jak u innych żab. Podobnie jak gatunek, N. sahyadrensis ma małą głowę i raczej dziwny, spiczasty ryjek. Osobniki dorosłe są zazwyczaj ciemnofioletowe. Okaz, na podstawie którego gatunek początkowo został opisany, był długi na siedem centymetrów – od czubka pyska po czubki palców.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek został odkryty w dystrykcie Idukki w stanie Kerala przez S.D. Biju z tropikalnego ogrodu botanicznego i Instytutu Badawczego w Palode w Indiach oraz Franky′ego Bossuyta z Vrije Universiteit Brussel (Uniwersytet Otwarty w Brukseli). Zwierzę było dobrze znane wśród lokalnej ludności już wcześniej, jednak kilka wcześniejszych okazów zostało zignorowanych.

Wcześniej obszar występowania gatunku był ograniczany do Ghatów Zachodnich, do południa Palghat luka. Nowe odkrycia poszerzyły go dalej o pasmo na północ od luki[4].

Ekologia[edytuj | edytuj kod]

Żaba spędza większość czasu pod ziemią. Wynurza się tylko na około dwa tygodnie, w porze monsunowej, w celu łączenia się w pary. Prowadzi samotniczy tryb życia, dlatego została tak późno odkryta przez biologów.

W odróżnieniu od wielu innych ryjących w ziemi gatunków żab, które pojawiają się i żywią na powierzchni, ten gatunek znajdowany jest pod ziemią i żywi się głównie termitami – korzystając z języka i specjalnego policzkowego rowka. Parząc się, wykonują ampleksus pachowy, unosząc się w wodzie deszczowej w sadzawkach[5].

Taksonomia i systematyka[edytuj | edytuj kod]

Nazwa naukowa wywodzi się z sanskrytu od słowa nasika (nos), odnoszącego się do spiczastego pyska. Batrachus po grecku to żaba, a Sahyadri to miejscowa nazwa łańcucha górskiego, gdzie ten gatunek został znaleziony – Ghatów Zachodnich.

Żaba jest żywą skamieniałością i początkowo została przydzielona do nowej, swojej własnej rodziny, Nasikabatrachidae. Później została przydzielona do Sooglossidae, której przedstawiciele zamieszkują wyspy Seszele. Obecnie zaliczana jest ponownie do monotypowej rodziny Nasikabatrachidae[6]. Występowanie blisko ze sobą spokrewnionych rodzin Nasikabatrachidae i Sooglossidae na tak odległych od siebie obszarach wynika z tego, że ich wspólni przodkowie około 100 milionów lat temu zamieszkiwali odłączony od Gondwany wskutek dryfu kontynentalnego subkontynent, obejmujący dzisiejsze Seszele, Indie i Madagaskar; około 65 milionów lat temu Seszele i subkontynent indyjski ostatecznie się rozdzieliły i odtąd płazy te ewoluowały niezależnie, tworząc dwie odrębne rodziny[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nasikabatrachus sahyadrensis, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Nasikabatrachus sahyadrensis, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  3. S. Jegath Janani, Karthikeyan Vasudevan, Elizabeth Prendini, Sushil Kumar Dutta i Ramesh K. Aggarwal. A new species of the genus Nasikabatrachus (Anura, Nasikabatrachidae) from the eastern slopes of the Western Ghats, India. „Alytes”. 34 (1–4), s. 1–19, 2017. (ang.). 
  4. Das, K. S. Anoop 2006 Record of Nasikabatrachus from the Northern Western Ghats. Zoos' Print Journal 21(9):2410 PDF
  5. C. Radhakrishnan, K. C. Gopi and Muhamed Jafer Palot (2007) Extension of range of distribution of Nasikabatrachus sahyadrensis Biju & Bossuyt (Amphibia: Anura: Nasikabatrachidae) along Western Ghats, with some insights into its bionomics. Current Science, 92(2):213-216 PDF
  6. Darrel Frost and The American Museum of Natural History: Nasikabatrachidae Biju and Bossuyt, 2003. Amphibian Species of the World 6.0, an Online Reference. [dostęp 2017-08-22]. (ang.).
  7. Olivier Boulanger: NASIKABATRACHUS : a frog as evidence of continental drift?. [w:] CSI Science Actualités [on-line]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]