Need for Speed: Carbon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Need for Speed: Carbon
Ilustracja
Logo gry
Producent EA Black Box
Wydawca Electronic Arts
Silnik EAGL 3
Data wydania Am.Płn.: 1 listopada 2006
PL: 3 listopada 2006
Gatunek wyścigowa
Tryby gry jedno- i wieloosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows, Macintosh, PlayStation 3, Xbox 360, Wii, PlayStation 2, Xbox, Nintendo DS, PSP, GameCube
Nośniki 1 DVD (PC)
Kontrolery klawiatura, mysz, kierownica, gamepad

Need For Speed: Carbonkomputerowa gra wyścigowa wyprodukowana i wydana w 2006 przez Electronic Arts. Jest to dziesiąta część serii gier wyścigowych Need for Speed i jednocześnie pierwsza z cyklu gra dostępna na wszystkich platformach zaliczanych do tzw. siódmej generacji. Wersja gry na PSP i Nintendo DS została wydana pod tytułem Need for Speed Carbon: Own the City.

Gra skupia się na tematyce nielegalnych wyścigów ulicznych.

Gracz rozpoczyna grę z perspektywy ulicznego rajdowca, który w późniejszym etapie walczy o wpływy z gangami samochodowymi, kontrolującymi cały obszar Carbona – tj. "Palmont City".

Celem gry jest zwyciężanie w różnorodnych wyścigach i pokonanie wszystkich czterech głównych bossów, a tym samym przejęcie wszystkich sektorów kontrolowanych przez wrogie zespoły. W tym celu gracz może stworzyć własną ekipę wspierającą go podczas zwykłych, ulicznych wyścigów, jak i również w nieco bardziej wymagających starciach, np. w wojnach gangów.

Bohater gry na długo przed przyjazdem do Rockport, ściga się pożyczonym samochodem w Palmont, gdzie podczas jednego z wyścigów miał miejsce incydent z zamienieniem toreb przez Dariusa. Jak się później okazało, wyścig był ustawiony, w związku z czym postać gracza zostaje puszczona wolno przez policję i wyjeżdża do Rockport, skąd ponownie wraca do Palmont.

Gra rozpoczyna się próbą zgubienia sierżanta Cross'a, szefa Wydziału ds. wyścigów ulicznych policji w Rockport, który przez całą trasę siedzi głównemu bohaterowi na ogonie, co doprowadziło do rozbicia samochodu protagonisty.

Po tym zdarzeniu Darius proponuje graczowi jedną z trzech klas samochodów: (Tuningowane, Muscle, Egzotyczne).

Od teraz celem gry jest przejęcie całego Palmont i odzyskanie należnego szacunku w mieście.

Gra jest bardzo mocno powiązana z poprzednią częścią – Need for Speed: Most Wanted, ponieważ jest jej bezpośrednią kontynuacją.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Need for Speed: Carbon jest podobny do Need for Speed: Most Wanted i Underground 2, ale bazuje na rywalizujących ze sobą ekipach ulicznych, a nie na osobach. Gracze prowadzą załogę i mogą zatrudniać określonych zawodników ulicznych, aby być w swojej załodze, a aktywny przyjaciel wyścigowiec znany jest jako skrzydłowy. Każdy zawodowy kierowca uliczny ma dwie umiejętności, umiejętność wyścigową (scout, blocker i drafter) oraz umiejętność nie wyścigową (fixer, mechanik i fabricator). Każda umiejętność ma różne właściwości, od znajdowania ukrytych zaułków / ulic (skrótów) do zmniejszenia uwagi policji. Również samochody kierowane przez skrzydłowych są inne; stoper jeździ samochodem typu Muscle, drafter jeździ Egzotykami, zwiadowca jeździ Tunerami [1] (chociaż dwóch pierwszych do odblokowania skrzydłowych (Neville i Sal) jeździ samochodami zgodnie z wybraną przez gracza klasą samochodów na początku gry). Klasy samochodów to Tunery, Muscle i Exotics i są powiązane z ich własną dzielnicą i bossami (Tuners / Downtown / Kenji, Exotics / Fortuna / Wolf i Muscle / Kempton / Angie).

Rozpoczynając tryb kariery gracze muszą wybrać klasę, której nie będzie można później zmienić.

Gracze muszą wybrać klasę, gdy rozpoczyna się tryb kariery, który będzie trwały przez całą karierę. Każdy wybór rozpoczyna się w innej dzielnicy, z odpowiednimi początkowymi samochodami i odblokowywanymi w trakcie gry (na początku dostępna jest opcja jazdy próbnej). Gracze mogą ostatecznie wybrać z dowolnej klasy samochodów, a także mogą odblokować samochody, które są zarezerwowane dla „Szybkich wyścigów”[2], gdy zdobywają „Karty nagród”[2].

W trybie kariery, wyścigów nie można przerobić dla tej samej nagrody; jeśli wygramy, nagroda wynosi tylko 500 $. Gracze muszą dokładnie zaplanować, które samochody będą kupować i ulepszać[3], aby uniknąć wyczerpania pieniędzy. W grze są rozmowy telefoniczne, wiadomości tekstowe i e-maile, które pasują do fabuły. Wygrywanie wyścigów powoduje pojawienie się nowych wyścigów na mapie. Cała rozgrywka odbywa się w nocy. Tak jak w Most Wanted gracz może korzystać z Nitra i „Speedbreaker”, które gromadzą się po prostu z jazdy, a nie z konkretnego wykorzystania umiejętności, aby je zdobyć.

Metody sterowania rozgrywką różnią się w zależności od konsoli. W PlayStation 3 i Xbox 360 steruje się padem, w którym przyspieszanie, hamowanie i inne elementy sterujące można ustawiać na różne przyciski kontrolera. Można użyć kierownicy, jest to pierwszy tytuł Need For Speed, w którym sprzężenie zwrotne siły i promień skrętu 900 stopni. W systemie Windows obsługiwane są joysticki i kierownice, a także te, które obsługują sprzężenie zwrotne siły.

NFS Carbon to pierwsza gra Need for Speed, w której dostępne są ekskluzywne tryby gry online[2]. Gracze mogą przesyłać zrzuty ekranu z gry do witryny Need for Speed, wraz ze statystykami i modyfikacjami. Tryby gry Pursuit Knockout i Pursuit Tag to tryby, w których gracz może grać zarówno jako zawodnik, jak i gliniarz. Pursuit Knockout polega na tym, że zawodnicy, którzy zostali wyeliminowani z wyścigu, wracają jako policjanci, a ich zadaniem jest powstrzymanie innych zawodników od ukończenia wyścigu za pomocą wszelkich niezbędnych środków. Gracz, który ukończy wyścig, wygrywa. Pursuit Tag rozpoczyna się od jednego gracza jako kierowcy, a reszta graczy jako gliniarzy. Zadaniem gliniarzy jest aresztowanie zawodnika. Policjant, który dokonuje aresztowania, zmienia się w kierowcę i musi próbować unikać policjantów. Gracz, który spędza najwięcej czasu jako zawodnik, wygrywa.

Ścieżka dźwiękowa[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]