Przejdź do zawartości

Need for Speed: Carbon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Need for Speed: Carbon
Ilustracja
Logo gry
Producent

Electronic Arts

Wydawca

Electronic Arts

Data wydania

Am.Płn.: 1 listopada 2006
PL: 3 listopada 2006

Gatunek

wyścigowa

Tryby gry

jedno- i wieloosobowa

Wymagania sprzętowe
Platforma

Microsoft Windows, PlayStation 3, Xbox 360, Wii, PlayStation 2, Xbox, Nintendo DS, PlayStation Portable, GameCube, GameBoy Advance

Nośniki

1 DVD (PC)

Kontrolery

klawiatura, mysz, kierownica, gamepad

Need For Speed: Carbonkomputerowa gra wyścigowa wyprodukowana przez Electronic Arts, będąca dziesiątą częścią cyklu Need for Speed. Została wydana w 2006 roku na Microsoft Windows, PlayStation 3, Xboksa 360, Wii, PlayStation 2, Xboksa, Nintendo DS, PlayStation Portable, GameCube’a oraz GameBoy Advance[1].

W 2021 roku serwery rozgrywki wieloosobowej zostały wyłączone[2].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Need for Speed: Carbon jest podobny do Need for Speed: Most Wanted i Underground 2, ale bazuje na rywalizujących ze sobą ekipach ulicznych, a nie na osobach. Gracze prowadzą załogę i mogą przyłączać do drużyny określonych zawodników ulicznych, a aktywny przyjaciel wyścigowy znany jest jako skrzydłowy. Każdy zawodowy kierowca uliczny ma dwie umiejętności: umiejętność wyścigową (scout, blocker i drafter) oraz umiejętność nie wyścigową (fixer, mechanik i fabricator). Każda umiejętność ma różne właściwości, od znajdowania ukrytych zaułków / ulic (skrótów) do zmniejszenia uwagi policji. Również samochody kierowane przez skrzydłowych są inne; stoper jeździ samochodem typu Muscle, drafter jeździ Egzotykami, zwiadowca jeździ Tunerami[3] (chociaż dwóch pierwszych do odblokowania skrzydłowych (Neville i Sal) jeździ samochodami zgodnie z wybraną przez gracza klasą samochodów na początku gry). Klasy samochodów to Tunery, Muscle i Exotics i są powiązane z ich własną dzielnicą i bossami (Tuners / Downtown / Kenji, Exotics / Fortuna / Wolf i Muscle / Kempton / Angie).

Rozpoczynając tryb kariery gracze muszą wybrać klasę, której nie będzie można później zmienić.

Gracze muszą wybrać klasę, gdy rozpoczyna się tryb kariery, który będzie trwały przez całą karierę. Każdy wybór rozpoczyna się w innej dzielnicy, z odpowiednimi początkowymi samochodami i odblokowywanymi w trakcie gry (na początku dostępna jest opcja jazdy próbnej). Gracze mogą ostatecznie wybrać dowolną z klas samochodów, a także odblokować pojazdy, które są zarezerwowane dla „szybkich wyścigów”[4], gdy zdobywają „Karty nagród”[4].

W trybie kariery, wyścigów nie można przerobić dla tej samej nagrody; jeśli wygramy, nagroda wynosi tylko 500 $. Gracze muszą dokładnie zaplanować, które samochody będą kupować i ulepszać[5], aby uniknąć wyczerpania pieniędzy. W grze dostępne są rozmowy telefoniczne, wiadomości tekstowe i e-maile, które wpasowane są do fabuły. Wygrywanie wyścigów powoduje pojawienie się nowych wyścigów na mapie. Cała rozgrywka odbywa się w nocy. Tak jak w Most Wanted gracz może korzystać z Nitra i „Speedbreaker”, które gromadzą się podczas jazdy.

Metody sterowania rozgrywką różnią się w zależności od konsoli. Na PlayStation 3 i Xboksie 360 steruje się gamepadem, w którym przyspieszanie, hamowanie i inne elementy sterujące można ustawiać na różne przyciski urządzenia. Można również użyć kierownicy. W systemie Windows obsługiwane są dżojstiki i kierownice.

NFS Carbon to pierwsza gra Need for Speed, w której dostępne są ekskluzywne tryby gry online[4]. Gracze mogą przesyłać zrzuty ekranu z gry do witryny Need for Speed, wraz ze statystykami i modyfikacjami. Tryby gry Pursuit Knockout i Pursuit Tag to tryby, w których gracz może grać zarówno jako zawodnik, jak i gliniarz. Pursuit Knockout polega na tym, że zawodnicy, którzy zostali wyeliminowani z wyścigu, wracają jako policjanci, a ich zadaniem jest powstrzymanie innych zawodników od ukończenia wyścigu za pomocą wszelkich niezbędnych środków. Gracz, który ukończy wyścig, wygrywa. Pursuit Tag rozpoczyna się od jednego gracza jako kierowcy, a reszta graczy jako gliniarzy. Zadaniem gliniarzy jest aresztowanie zawodnika. Policjant, który dokonuje aresztowania, zmienia się w kierowcę i musi próbować unikać policjantów. Gracz, który spędza najwięcej czasu jako zawodnik, wygrywa.

Ścieżka dźwiękowa[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Need for Speed Carbon [online], Gry-Online [dostęp 2024-01-15].
  2. An announcement about some older NFS titles [online], Electronic Arts, 31 maja 2021 [dostęp 2024-03-23] (ang.).
  3. Skrzydłowi | Podstawy rozgrywki – Need for Speed Carbon – poradnik do gry | GRYOnline.pl, „GRY-Online.pl” [dostęp 2018-02-06] (pol.).
  4. a b c Inne tryby gry | Podstawy rozgrywki – Need for Speed Carbon – poradnik do gry | GRYOnline.pl, „GRY-Online.pl” [dostęp 2018-02-06] (pol.).
  5. Tuning | Podstawy rozgrywki – Need for Speed Carbon – poradnik do gry | GRYOnline.pl, „GRY-Online.pl” [dostęp 2018-02-06] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]