Need for Speed: Porsche 2000

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Need for Speed: Porsche 2000
Need for Speed: Porsche Unleashed
Ilustracja
Producent EA Games
Wydawca Electronic Arts
POL: Cenega Poland
Seria gier Need for Speed
Data wydania 23 marca 2000
PL: 23 czerwca 2000
Gatunek Symulator wyścigów
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma PC, PlayStation, GameBoy Advance
Wymagania

Pentium II 300 MHz, 64 MB RAM, akcelerator 3D,

Kontrolery klawiatura, joystick, kierownica

Need for Speed: Porsche 2000, tytuł oryginalny Need for Speed: Porsche Unleashed w Niemczech i Ameryce Łacińskiej jako Need for Speed: Porschekomputerowa gra wyścigowa, która zadebiutowała w 2000 roku. Jest ona piątą częścią serii Need for Speed. W przeciwieństwie do swoich poprzedników oraz następców skupia się ona na wyścigach samochodami tylko jednej marki – Porsche – prezentując graczowi modele z okresu 19502000.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Mechanika[edytuj | edytuj kod]

Need for Speed: Porsche 2000 pozwala graczowi ścigać się samochodami Porsche po wielu trasach zlokalizowanych w różnych częściach Europy od słonecznej Korsyki poprzez Lazurowe Wybrzeże, Pireneje, Normandię czy Schwarzwald kończąc na odcinkach niemieckich autostrad. W stosunku do wcześniejszych odsłon serii poprawiono fizykę pojazdów, a każdy model pojazdu został przeniesiony na grunt cyfrowy z dużą dozą dokładności. Dzięki zastosowaniu szerokiego katalogu części gracz może zindywidualizować zarówno wygląd posiadanego samochodu jak i jego zachowanie na torze wyścigowym. Oprócz tego grający może poznać bogatą historię firmy Porsche dzięki licznym sekwencjom filmowym, slajdom oraz danym statystycznym.

Tryby gry[edytuj | edytuj kod]

Need for Speed: Porsche 2000 zawiera 4 tryby gry.

Gra jednoosobowa[edytuj | edytuj kod]

Gra jednoosobowa dzieli się na 3 typy wyścigu. Gracz może wystartować w pojedynczym wyścigu, wybierając liczbę komputerowych przeciwników, samochód swój i przeciwników (z tej samej ery/klasy). Jest także tryb Knockout, polegający na eliminacji zawodników z wyścigu. Ostatnia osoba, która dojedzie do mety odpada.

Gra wieloosobowa[edytuj | edytuj kod]

Need for Speed: Porsche 2000 obsługuje grę przez sieć lokalną LAN oraz w internecie. Dla chętnych ścigania się online z innymi z całego świata jest możliwość zarejestrowania się na serwerze EA Racing, który pokazuje zawsze aktualną listę w danej chwili ścigających się kierowców i aktywnych serwerów, do których można w każdej chwili się przyłączyć. Oprócz samej gry wieloosobowej dzięki połączeniu internetowemu można pobrać cztery dodatkowe samochody bezpośrednio z poziomu gry.

Factory Driver[edytuj | edytuj kod]

Najtrudniejszy tryb, w którym celem jest stanie się najlepszym kierowcą testowym stajni Porsche. Aby tego dokonać, gracz musi przejść cały zestaw testów w określonej z góry kolejności, bez zdania jednego nie może spróbować następnego. Zadania stają się coraz trudniejsze do przejechania w miarę ich pokonywania, za to pochwały od wirtualnych kierowców stają się coraz pełniejsze szacunku. Zadania polegają na przykład na: przejechaniu w odpowiedni, wyznaczony na mapce, sposób placu testowego ze specjalnie poustawianymi pachołkami, może to być skomplikowany slalom, obroty o 360 stopni, ewolucje o 180 stopni z koniecznością użycia hamulca ręcznego itp., albo polecenie dostarczenia nowego Porsche na drugą część miasta do klienta w ściśle określonym czasie oraz nienaruszonym stanie! Za wykonanie określonej liczby zadań gracz dostaje unikalne Porsche w trybie Evolution. Tylko w tym trybie jest możliwa ucieczka przed policją.

Evolution[edytuj | edytuj kod]

Ten tryb posiada trzy poziomy trudności: Beginner (łatwy), Advanced (zaawansowany), Expert (ekspert). Całość podzielona jest na tak zwane Ery: Classic Era (Era Klasyczna), Golden Era (Era Złota) i Modern Era (Era Nowoczesna). Oprócz wygrywania wyścigów, spełniania coraz trudniejszych zadań, zdobywania coraz to większej ilości gotówki i odkrywania coraz nowszych modeli marki Porsche dodano jeszcze upływ czasu. Gracz rozpoczyna grę w 1950 roku z 11 000 $ na koncie. Z początku ma niewielki wybór – Porsche 356 w wersji coupé i kabriolet. W kolejnych etapach gracz może zdobyć więcej gotówki oraz może kupować i sprzedawać samochody. Aby sprostać wyzwaniu i wygrywać z przeciwnikami dodatkowo można modernizować samochody poprzez zakup oryginalnych części a co za tym idzie polepszenie ich osiągów. Do wyboru jest około 30 rodzajów części, jednak za każdą z nich trzeba zapłacić. Po każdym wyścigu można naprawiać samochód (uszkodzenia wpływają na osiągi). Wygląd każdego samochodu można zmieniać poprzez zmianę koloru lakieru i tapicerki oraz dodając podłużne paski lub numer startowy.

Ścieżka dźwiękowa[edytuj | edytuj kod]

 1. Morphadron – Activator
 2. Cypher – Aircon
 3. Captain Ginger – Aquadelic
 4. Cypher – Champion
 5. Cypher – Choose Your Enemy
 6. Morphadron – Cold Fusion Power
 7. Morphadron – Dr. Know
 8. Morphadron – Funky Phreakout
 9. Morphadron – Gimme the Power
 10. Morphadron – Hack the Planet
 11. Cypher – Injector
 12. Morphadron- Let the Music Move You
 13. Morphadron – Loser
 14. Captain Ginger- MetroGnome
 15. Cypher – Orion
 16. Captain Ginger – Psychonaught
 17. Morphadron – Rezidue
 18. Morphadron – Rock This Place
 19. Morphadron – R U Ready
 20. Cypher – Sentient
 21. Morphadron – Stealth Run
 22. Cypher – Sub-Zero
 23. Morphadron – The Moebius
 24. Cypher – Twin
 25. Morphadron – The UK Sound
 26. Morphadron – Warm Storage

Dodatki[edytuj | edytuj kod]

Do gry zostały wydane dodatkowe samochody: Porsche 928 GTS, Porsche 959, Porsche 911 GT2, Porsche 911 GT3. Są one dostępne w specjalnym wydaniu czasopisma Komputer Świat Gry (6/2005) poświęconemu grze Need for Speed: Most Wanted.