Need for Speed: Porsche 2000

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Need for Speed: Porsche 2000
Need for Speed: Porsche Unleashed
Producent EA Games
Wydawca Electronic Arts
POL: Cenega Poland
Seria gier Need for Speed
Data wydania 23 marca 2000
PL: 23 czerwca 2000
Gatunek Symulator wyścigów
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma PC, PlayStation, GameBoy Advance
Wymagania

Pentium II 300 MHz, 64 MB RAM, akcelerator 3D,

Kontrolery klawiatura, joystick, kierownica

Need for Speed: Porsche Unleashed znana w Europie jako Need for Speed: Porsche 2000 zaś na terytorium Niemiec i Ameryki Łacińskiej po prostu jako Need for Speed: Porsche - komputerowa gra wyścigowa, która zadebiutowała w 2000 roku. Jest ona piątą częścią serii Need for Speed. W przeciwieństwie do swoich poprzedników oraz następców skupia się ona na wyścigach samochodami tylko jednej marki - Porsche - prezentując graczowi modele z okresu 1950 - 2000.

Fabuła gry[edytuj]

Need for Speed: Porsche Unleashed pozwala graczowi ścigać się samochodami Porsche po wielu trasach zlokalizowanych w różnych częściach Europy od słonecznej Korsyki poprzez Lazurowe Wybrzeże, Pireneje, Normandię czy Schwarzwald kończąc na odcinkach niemieckich autostrad. W stosunku do wcześniejszych odsłon serii poprawiono fizykę pojazdów, a każdy model pojazdu został przeniesiony na grunt cyfrowy z dużą dozą dokładności. Dzięki zastosowaniu szerokiego katalogu części gracz mógł zindywidualizować zarówno wygląd posiadanego samochodu jak i jego zachowanie na torze wyścigowym. Oprócz tego grający może poznać bogatą historię firmy Porsche dzięki licznym sekwencjom filmowym, slajdom oraz danym statystycznym.

Tryby gry[edytuj]

Jak w poprzednich odsłonach serii Need For Speed, tak i w Porsche Unleashed gracz znajdzie dwa standardowe tryby rozgrywki Szybki wyścig i tryb Multiplayer. Dodatkowo jednak rozgrywka została wzbogacona o unikalne tryby, które nie pojawiły się, jak do tej pory, w żadnej innej części serii:

Tryb kierowcy fabrycznego - w którym gracz, wcielając się w rolę oficjalnego kierowcy testowego Porsche, ma za zadanie wykonywać szereg zadań podzielonych na różne stopnie trudności. Zaczynając od łatwych jak wykonanie zakrętów o 90, 180 czy 360 stopni wspomaganych hamulcem ręcznym gracz stopniowo nabywa umiejętności do wykonywania coraz trudniejszych zadań.

Tryb Ewolucji - podzielony na trzy ery: Klasyczną, Złotą i Nowoczesną - daje graczowi możliwość ścigania się i rozwoju kolejnych modeli od Porsche 356 1100 do Porsche 911 (996) Turbo dzięki nagrodom pieniężnym przyznawanym za zwycięstwa w turniejach oraz zlotach marki. Większość turniejów różni się poziomem trudności, wysokością wpisowego oraz różnorodnością torów.

Ciekawostki[edytuj]

Wersja Need For Speed: Unleashed dedykowana platformie PS1 na tyle różni się od swojego pierwowzoru, że przypuszcza się, iż dla tego konkretnego portu zastosowano całkiem odmienny silnik gry.

W przeciwieństwie do poprzednich wydań serii Need For Speed, Need For Speed: Unleashed' nie zostało wydane w Japonii.

Need For Speed: Unleashed' do dziś cieszy się tak wielką popularnością wśród fanów marki Porsche, że publikują oni cyfrowe modele aktualnych samochodów marki. Pobierając nowe pliki i dokonując ich odpowiedniej podmiany, gracz może w pełni przesunąć czasokres gry o kolejne 15 lat.

Tryby Gry[edytuj]

NFS: Porsche Unleashed zawiera 4 tryby gry:

Gra jednoosobowa

Gra jednoosobowa dzieli się na 3 typy wyścigu. Możemy tu wystartować w pojedynczym wyścigu, wybierając liczbę komputerowych przeciwników, samochód swój i przeciwnikom (z tej samej ery co twój, klasy, ery/klasy, wszystkie dostępne, takie same jak twój) Jest także tryb Knockout, polegający na eliminacji zawodników z wyścigu, ostatnia osoba, która dojedzie do mety odpada.

Gra wieloosobowa

Need for Speed: Porsche 2000 obsługuje grę przez sieć lokalną LAN oraz w internecie. Dla chętnych ścigania się online z innymi z całego świata jest możliwość zarejestrowania się na serwerze EA Racing, który pokazuje zawsze aktualną listę w danej chwili ścigających się kierowców i aktywnych serwerów, do których można w każdej chwili się przyłączyć. Oprócz samej gry wieloosobowej dzięki połączeniu internetowemu można pobrać cztery dodatkowe samochody bezpośrednio z gry.

Factory Driver

Najtrudniejszy tryb, w którym celem jest stanie się najlepszym kierowcą testowym stajni Porsche. Aby tego dokonać, trzeba przejść cały zestaw testów w określonej z góry kolejności, bez zdania jednego nie można spróbować następnego. Zadania stają się coraz trudniejsze do przejechania w miarę ich pokonywania, za to pochwały od wirtualnych kierowców stają się coraz pełniejsze szacunku dla nas. Zadania polegają na przykład na: przejechaniu w odpowiedni, wyznaczony na mapce, sposób placu testowego ze specjalnie poustawianymi pachołkami, może to być skomplikowany slalom, obroty o 360 stopni, ewolucje o 180 stopni z koniecznością użycia hamulca ręcznego itp., albo polecenie dostarczenia nowego porsche na drugą część miasta do klienta w ściśle określonym czasie oraz nienaruszonym stanie! Za wykonanie określonej liczby zadań dostajemy unikalne porsche w trybie Evolution. Tylko w tym trybie jest możliwa ucieczka przed policją.

Evolution

Ten tryb posiada trzy poziomy trudności: Beginner (łatwy), Advanced (zaawansowany), Expert (ekspert). Całość podzielona jest na tak zwane Ery: Classic Era (Era Klasyczna), Golden Era (Era Złota) i Modern Era (Era Nowoczesna). Oprócz wygrywania wyścigów, spełniania coraz trudniejszych zadań, zdobywania coraz to większej ilości gotówki i odkrywania coraz nowszych modeli marki Porsche dodano jeszcze upływ czasu. Startuje się z 11 000 $ na koncie w roku 1950, możliwości do kupienia na początku jest mało – Porsche 356 w wersji coupé i kabriolet. Po kolejnych etapach zdobywa się większe fundusze i można już kupować i sprzedawać samochody. Aby sprostać wyzwaniu i wygrywać z przeciwnikami dodatkowo można modernizować samochody poprzez zakup oryginalnych części a co za tym idzie zwiększenie ich mocy, prędkości. Do wyboru jest około 30 rodzajów części, jednak za każdą z nich trzeba zapłacić. Po wyścig można naprawić samochód (uszkodzenia wpływają na osiągi). Wygląd każdego samochodu można zmieniać poprzez zmianę koloru lakieru i tapicerki oraz dodając podłużne paski lub numer startowy.

Lista utworów[edytuj]

 1. Morphadron – Activator
 2. Cypher – Aircon
 3. Captain Ginger – Aquadelic
 4. Cypher – Champion
 5. Cypher – Choose Your Enemy
 6. Morphadron – Cold Fusion Power
 7. Morphadron – Dr. Know
 8. Morphadron – Funky Phreakout
 9. Morphadron – Gimme the Power
 10. Morphadron – Hack the Planet
 11. Cypher – Injector
 12. Morphadron- Let the Music Move You
 13. Morphadron – Loser
 14. Captain Ginger- MetroGnome
 15. Cypher – Orion
 16. Captain Ginger – Psychonaught
 17. Morphadron – Rezidue
 18. Morphadron – Rock This Place
 19. Morphadron – R U Ready
 20. Cypher – Sentient
 21. Morphadron – Stealth Run
 22. Cypher – Sub-Zero
 23. Morphadron – The Moebius
 24. Cypher – Twin
 25. Morphadron – The UK Sound
 26. Morphadron – Warm Storage

Oficjalne dodatki[edytuj]

Dodatkowe samochody do gry:

Porsche 928 GTS

Porsche 959

Porsche 911 GT2

Porsche 911 GT3

Te dodatkowe auta można znaleźć: w internecie, w specjalnym wydaniu czasopisma Komputer świat GRY (6/2005) poświęconemu grze Need For Speed Most Wanted na płycie również jest wiele innych dodatków do pozostałych gier z serii.