Nurzaniec błotny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nurzaniec błotny
Pelodytes punctatus
(Daudin, 1802)
Ilustracja
Nurzaniec błotny
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

płazy

Rząd

płazy bezogonowe

Podrząd

Mesobatrachia

Rodzina

nurzańcowate

Rodzaj

Pelodytes

Gatunek

nurzaniec błotny

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]

Nurzaniec błotny (Pelodytes punctatus) – gatunek płaza z rodziny nurzańcowatych.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Zachodnia Europa, Hiszpania, Francja, Belgia, północno-zachodnie Włochy. Żyje na lądzie, na wilgotnych łąkach, wrzosowiskach, oraz wśród zarośli w dolinach rzek. Występuje na terenach nizinnych. Nie potrafi zagrzebywać się w ziemi.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Osiąga długość około 5 cm. Ciało jest krępe głowa płaska, skóra pokryta brodawkami. Źrenice oczu szparkowate, pionowo ustawione. Rezonatory bardzo słabo rozwinięte, niewidoczne na zewnątrz. Brak modzeli podeszwowych. U samców w okresie godowym występują jedynie niewielkie, ciemno ubarwione, modzele godowe na 2 pierwszych palcach przednich kończyn, na przedramieniu i ramieniu oraz na brzuchu w okolicy mostka. Ubarwienie grzbietu bardzo zmienne, zazwyczaj szare, brązowe lub oliwkowe z zielonkawymi, nieregularnymi plamami. brzuch biały.

Odżywianie[edytuj | edytuj kod]

Głównie owady i dżdżownice.

Rozród[edytuj | edytuj kod]

Na czas godów wchodzi do wody. Odbywają się one wiosną, w silnie zarośniętych, niewielkich, stojących zbiornikach. Na południowym obszarze występowania ma miejsce druga pora godowa przypadająca jesienią. Głos samców jest bardzo słaby. Skrzek w ilości od 1 000 do 1 600 jaj składany jest w postaci krótkiego, grubego, pojedynczego rulonu mocowanego do roślin wodnych[2]. Kijanki osiągają zwykle 3, maksymalnie 6 cm długości.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pelodytes punctatus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  2. Václav Laňka, Zbyšek Vít: Płazy i gady. Wyd. 2. Warszawa: Polska Oficyna Wydawnicza "BGW", 1993, s. 64. ISBN 83-7066-359-1. (pol.).