Ogród Bajek w Międzygórzu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ogród Bajek
Rzeźby z Ogrodu Bajek, m.in. miniatura wysadzonej wieży widokowej ze Śnieżnika
Rzeźby z Ogrodu Bajek, m.in. miniatura wysadzonej wieży widokowej ze Śnieżnika
Państwo  Polska
Miejscowość Międzygórze
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Ogród Bajek
Ogród Bajek
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Ogród Bajek
Ogród Bajek
Ziemia 50°14′05″N 16°45′34″E/50,234722 16,759444

Ogród Bajek w Międzygórzuskansen z kolekcją drewnianych rzeźb przedstawiających bajkowe postacie i miejsca. Niemal stuletnia kolekcja usytuowana jest na wysokości ok. 780 m n.p.m. i zajmuje 0,23 hektara.

Kolekcji początek dał leśnik i botanik Izydor Kriesten, który tuż po I wojnie światowej wybudował sobie dom w Międzygórzu i według podań - w ramach hołdu legendarnemu Duchowi Gór złożonemu za uratowanie życia, rozpoczął gromadzenie drewnianych rzeźb, przedstawiających bajeczne postacie, które rozlokowane zostały wśród egzotycznych roślin. Dzieła tworzone były w zakresie tzw. korzenioplastyki - z kory, patyków itp. przez ok. 20 lat. Miejscowi nadali temu miejscu nazwę "Ogród Bajek" i tak już pozostało. Po roku 1960 ogród uległ poważnemu zaniedbaniu.

W 1974 jego odbudowę podjęli harcerze z Hufca ZHP Poznań-Nowe Miasto, którzy się nim opiekowali systematycznie do 1980, jednak po 1980 trudności ekonomiczne i transportowe spowodowały, że zaprzestano organizowania obozów w Międzygórzu. Ogród znowu popadł w zaniedbanie, dopiero w końcu roku 1985, przejęty przez Oddział PTTK w Międzygórzu, ogród rozpoczął rozkwitać na nowo. Odbudowano całą strukturę, sukcesywnie uzupełniając ją nowymi dziełami członka PTTK - Jerzego Drożkowskiego oraz rzeźbiarzy: Czesława Zawojskiego i innych.

W ogrodzie znajdują się postacie z baśni, bajek i legend, m.in. Pinokio, Jaś i Małgosia, Kot w butach, Koziołek Matołek, Gargamel z Klakierem, Koszałek Opałek, Bolek i Lolek, Muminki, Włóczykij, jak i wiele innych. Naczelne miejsce zajmuje Duch Gór - Liczyrzepa. Rzeźbom nadano barwną szatę w 2008 (autorką malatury była Małgorzata Szczepańska). Na drewnianych tablicach wyryto aforyzmy Czesława Zawojskiego.

Na terenie ogrodu rosną sztucznie nasadzone krzewy i drzewa, m.in. jałowce pospolite i wirginijskie, cyprysiki Lawsona, cisy, jarząb szwedzki, azalie i inne.

Wiosną 2009 otwarto turystyczny Szlak Krasnala, który prowadzi do ogrodu z przystanku autobusowego w Międzygórzu.

Bibliografia i linki zewnętrzne[edytuj]

Historia Ogrodu Bajek
Dom Ducha Gór