Koziołek Matołek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Koziołek Matołek
Ilustracja
Pomnik Koziołka Matołka w Pacanowie
Twórca

Kornel Makuszyński
Marian Walentynowicz

Dane biograficzne
Płeć

męska

Inne informacje
Specjalność

podróżnik, wędrowiec

Koziołek Matołekpostać literacka stworzona przez Kornela Makuszyńskiego (tekst) i Mariana Walentynowicza (kolorowe rysunki) w jednej z pierwszych w Polsce historyjek obrazkowych dla dzieci, która ukazała się w 1932 roku. Jest to postać wciąż popularna, mimo że od śmierci obu autorów minęły już dziesięciolecia, a opisane i narysowane przygody tytułowego bohatera niekoniecznie przystają do współczesnej rzeczywistości. Ta powieść obrazkowa należy do kanonu polskiej literatury dziecięcej. Historia Koziołka Matołka uznawana jest za prekursorską w polskim komiksie[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Fabuła książeczek (powstała ich cała seria: 120 przygód Koziołka Matołka, Druga księga przygód Koziołka Matołka, Trzecia księga przygód Koziołka Matołka i Czwarta księga przygód Koziołka Matołka) sprowadza się do podróży bohatera po całym świecie w poszukiwaniu mitycznego Pacanowa (w rzeczywistości istnieje Pacanów, w województwie świętokrzyskim), jedynego miejsca w świecie, gdzie jakoby podkuwają kozy. Przygody są oczywiście niezwykłe i absolutnie nieprawdopodobne, koziołek jest sympatyczny i łatwowierny, śmieszny i niezgułowaty, niezdarny i dobrotliwie naiwny[2].

Makuszyński napisał całą historię w postaci rytmicznych czterowierszy ośmiozgłoskowcem; do każdego czterowiersza przypisana jest jedna ilustracja Walentynowicza. To z tekstu Makuszyńskiego pochodzą liczne utrwalone w polszczyźnie sformułowania jak „w Pacanowie kozy kują”, porównania czy inne określenia. Warto zaznaczyć, że wizerunki powszechnie dziś znanych i pamiętanych postaci z Koziołka są trzecią wersją rysunkową Walentynowicza; pierwsze dwie dość znacznie się od ostatecznej różniły.

Obaj autorzy wrócili raz jeszcze do postaci Koziołka Matołka w 1938 r. w ostatnim z trzech tomów przygód małpki Fiki-Miki (dwa pierwsze ukazały się w latach 1934 i 1935). Książeczki te były pisane i rysowane identyczną metodą ilustrowanych czterowierszy jak opowieści o Matołku. W tej książeczce Matołek z racji swych dawnych osiągnięć i sławy jest już królem polskich kóz i ukazany jest jako rozważny władca.

Po wojnie książeczki dostosowano do realiów komunizmu, na przykład z rysunków usunięto rogatywki i wprowadzono okrągłe czapki wojskowe[3].

W roku 2003 minister kultury Waldemar Dąbrowski zorganizował w Pacanowie obchody 70. urodzin Koziołka Matołka. W 2005 roku powstał pomysł stworzenia nowoczesnego centrum kultury dla dzieci, a w 2010 roku oficjalne otwarto Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka. Miał ukazać się również pełnometrażowy film 3D Koziołek Matołek i porywacze zabawek[4], który ostatecznie został anulowany[5].

Pierwsze wydania książek z serii Przygody Koziołka Matołka[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie 4 tomy zostały wydane przez wydawnictwo Gebethner i Wolff w Warszawie[6]. Pierwszy tom został wydany z datą 1933, choć w rzeczywistości ukazał się na Boże Narodzenie w roku 1932[7]. W katalogu Biblioteki Narodowej jako najstarsze zindeksowane są następujące pozycje[6]:

 • 120 przygód Koziołka Matołka – 1933
 • Druga księga przygód Koziołka Matołka – 1933
 • Trzecia księga przygód Koziołka Matołka – 1933
 • Czwarta księga przygód Koziołka Matołka – 1934

Koziołek Matołek w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Marek Misiora, Bibliografia komiksów wydanych w Polsce, Centrala, Poznań 2010, ISBN 978-83-930146-2-0.
 2. Milena Orłowska, Najnowsza premiera płockiego teatru – Koziołek Matołek, gazeta.pl 17.04.2006.
 3. Koziołek Matołek na cenzurowanym [TAJEMNICE PRL] Uśmiechaj się z Koziołkiem Matołkiem [WIDEO] – Dziennikzachodni.pl, dziennikzachodni.pl [dostęp 2019-01-05] (pol.).
 4. Koziołek Matołek powraca. rogalinski.com.pl, 2012-05-18. [dostęp 2012-05-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-25)].
 5. - Koziołek Matołek i porywacze zabawek, 32d, Artkomiks [dostęp 2023-02-27] (pol.).
 6. a b Wynik wyszukiwania frazy „120 przygód Koziołka Matołka”. Katalog Biblioteki Narodowej. [dostęp 2018-02-16].
 7. Mariusz Urbanek: Makuszyński o jednym takim któremu ukradziono słońce. Wydawnictwo Czarne, 2017, s. 181. ISBN 978-83-8049-499-2.
 8. Dziwne przygody Koziołka Matołka w bazie Filmweb
 9. Marek Sewen, Henryk Boukołowski, „Przygody Koziołka Matołka”, Polskie Nagrania 1971.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]