Opętanie (film 1981)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Opętanie
Possession
Gatunek

horror
dramat

Data premiery

27 maja 1981

Kraj produkcji

Francja
RFN

Język

angielski

Czas trwania

123 minuty

Reżyseria

Andrzej Żuławski

Scenariusz

Frederic Tuten
Andrzej Żuławski

Główne role

Isabelle Adjani
Sam Neill

Muzyka

Andrzej Korzyński

Zdjęcia

Bruno Nuytten

Scenografia

Marie-Sophie Dubus
Suzanne Lang-Willar

Dystrybucja

Panarecord

Opętanie (ang. Possession) – francusko-niemiecki horror filmowy z 1981 roku w reżyserii Andrzeja Żuławskiego. Jego tematem jest zdrada małżeńska i związany z nią rozpad osobowości, ukazany jako tytułowe opętanie i wejście w świat sennego koszmaru. Zdjęcia do filmu powstały w Berlinie Zachodnim. Główne role zagrali Sam Neill i Isabelle Adjani.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Marc wraca po dłuższej nieobecności z misji szpiegowskiej do swego mieszkania w Berlinie Zachodnim, gdzie zastaje dom pogrążony w chaosie. Kilkuletni synek jest zaniedbany, żona Anna – roztargniona i rozdrażniona. Anna wyznaje mężowi, że ma kochanka, karatekę Heinricha, i nie zamierza zrywać nowego związku. Mimo to jednak Marc odkrywa, że Anna wcale nie spędza czasu z Heinrichem. Marc wynajmuje prywatnego detektywa, który odkrywa, że Anna utrzymuje intymne relacje z ohydnym monstrum, ni człowiekiem, ni zwierzęciem, które żywi się ciałami ofiar. Kobieta zabija detektywa, a potem następnego, który wyruszył na poszukiwanie swego poprzednika. Do mieszkania trafia wkrótce również Heinrich. Zostaje zraniony przez Annę, ale udaje mu się uciec. O swym odkryciu Heinrich powiadamia Marca[1].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Opętanie było przeważnie pozytywnie przyjmowane przez anglojęzycznych krytyków. Tom Huddleston z pisma „Time Out” pisał, iż Opętanie to „być może jedyny film, który sam w sobie jest szalony: nieprzewidywalny, przerażający […]. Drastyczny, ale konieczny do obejrzenia”[2]. Budd Wilkins w recenzji dla „Slant” dowodził, że Żuławski „wplata w tę eklektyczną hybrydyzację niezwykle osobistą narrację, odzwierciedlającą jego własne niedawne rozstanie z aktorką Małgorzatą Braunek[3]. Wilkins chwalił sposób, w jaki reżyser kierował Isabelle Adjani; „Wielu reżyserów w pełni wykorzystało egzotyczną, eteryczną francuską urodę Adjani, ale dopiero Żuławski dostrzegł w niej coś niepokojącego”[3]. „Variety” pisało, iż „masa symboli i nieokiełznana, błyskotliwa reżyseria łączą tę różnorodną opowieść w film, który mógłby zyskać miano kultowego dzięki wielu poziomom symboliki i eksploatacji[4]. Bardzo krytyczny wobec filmu Żuławskiego był Vincent Canby z „The New York Timesa”, pisząc o Adjani: „Nie jestem pewna, czy panna Adjani zasłużyła na swoją canneńską nagrodę za aktorstwo, ale zasłużyła za coś, może za żonglerkę”. Opętanie Canby opisywał jako „film, który zawiera pewną ilość niestosownego gore i nie ma żadnego sensu”[5].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Film Instytucja Nagroda Odbiorca[1][6]
1981 Międzynarodowy Festiwal Filmów Fantastycznych w Trieście Złoty Asteroid Andrzej Żuławski
MFF w Cannes Nagroda dla najlepszej aktorki Isabelle Adjani
MFF w São Paulo Nagroda krytyków Andrzej Żuławski
1982 Francuska Akademia Filmowa Cezar dla najlepszej aktorki Isabelle Adjani
1983 Festiwal Filmowy Fantasporto Nagroda za rolę kobiecą

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Opętanie w bazie filmpolski.pl
  2. Tom Huddleston, Possession, Time Out Worldwide [dostęp 2021-08-16] (ang.).
  3. a b Budd Wilkins, Review: Andrzej Zulawski’s Possession, www.slantmagazine.com [dostęp 2021-08-16] (ang.).
  4. Possession, Variety, 14 października 1983 [dostęp 2021-08-16] (ang.).
  5. Vincent Canby, FILM: 'POSSESSION,' BLOOD AND HORROR, WITH ISABELLE ADJANI, „The New York Times”, 28 października 1983, ISSN 0362-4331 [dostęp 2021-08-16] (ang.).
  6. Possession (1981) – Awards, AllMovie [dostęp 2021-08-16].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]