Order Pahlawiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Order Pahlawich
Nešān-e Pahlavi
نشان پهلوی
Awers
Awers insygniów orderu
Baretka
Baretka
Ustanowiono

1926

Wycofano

1979

Kruszec

złoto, platyna

Powyżej

brak

Równorzędne

brak

Poniżej

Order Zulfaghara,
Order Arjamehr

Order Pahlawiego (pers. Nešān-e Pahlavi نشان پهلوی‎) – najwyższe odznaczenie ustanowione w 1926 roku przez Rezę Szacha Pahlawiego, pierwszego władcę Persji z dynastii Pahlawi. Zastąpił najważniejszy order dynastii KadżarówOrder Lwa i Słońca. Przeznaczony do nadawania monarchom i głowom państw. Zlikwidowany w 1979 roku przez rząd ajatollahów w wyniku irańskiej rewolucji islamskiej[1][2][3].

Podział odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Order dzielił się na dwie klasy[4][5]:

  • I klasa – Wielki Łańcuch Pahlawiego (początkowo noszona wyłącznie przez szacha),
  • II klasa – Wielka Wstęga Pahlawiego (dla pozostałych odznaczonych).

Dodatkowo:

Wygląd insygniów[edytuj | edytuj kod]

Odznaka[edytuj | edytuj kod]

Odznaka (godło) II klasy orderu składała się z umieszczonego centralnie, okrągłego medalionu, oraz czterech koron Pahlawich ustawionych wokół niego w kształcie krzyża. Korony wykonane były z platyny i zdobione drogimi kamieniami. Każda z nich była połączona z sąsiednią za pomocą podwójnej, złotej pętli w kształcie ósemki, z dodatkowym kółkiem emaliowanym na niebiesko w środku każdej pętli. Wewnątrz medalionu umieszczono ilustrację przedstawiającą górę Demawend (najwyższy szczyt Iranu i jeden z jego symboli) i wschodzące za nią słońce na tle błękitnego lub niebieskiego nieba. Wizerunek ten obramowany był białym pierścieniem, z dwoma zielonymi liśćmi laurowymi oraz napisami w języku perskim: „PAHLAWI” na górze i data „1926” na dole. Odznaka w I klasie wyglądała podobnie do gwiazdy orderowej (nie dorównując jej jednocześnie rozmiarem), była jednak większa od odznaki II klasy[1][2][5].

Odznaka Honorowa[edytuj | edytuj kod]

Była to dodatkowa oznaka w formie medalu, wyglądająca jak miniatura gwiazdy tego orderu, umocowana na wstążce[2][6].

Gwiazda[edytuj | edytuj kod]

Gwiazda orderowa, taka sama w obu klasach, była większa niż odznaka w II klasie, ale wyglądała bardzo podobnie. Różniła się tylko tym, że zamiast podwójnej pętli pomiędzy koronami miała pięć złotych promieni, z których środkowy emaliowany był na niebiesko[1][2][5].

Wstęga[edytuj | edytuj kod]

Wstęga orderowa wraz z powieszoną na niej odznaką

Wstęga orderowa wykonana była z niebieskiego jedwabiu, z żółtymi paskami po obu bokach, wzdłuż całej jej długości[1][5].

Łańcuch[edytuj | edytuj kod]

Łańcuch orderowy miał kształt naszyjnika składającego się z jednego rzędu potrójnych pętelek uformowanych w ósemki, połączonych emaliowanymi na niebiesko pierścieniami. Takie same pierścienie znajdowały się wewnątrz pętelek, po dwa w każdej potrójnej ósemce[1].

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Orderem Pahlawiego.
 Z tym tematem związana jest kategoria: Polacy odznaczeni Orderem Pahlawiego.
Suwereni orderu
Członkowie rodziny panującej
Monarchowie i głowy państw

Pierwsza klasą tego orderu zostały ponadto odznaczone wszystkie głowy państw biorące udział w uroczystościach obchodów 2500-lecia Imperium Perskiego[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Guy Stair Sainty, Rafal Heydel-Mankoo: World Orders of Knighthood and Merit. Wilmington: Burke’s Peerage & Gentry, 2006, s. 785-786. ISBN 978-09-71-19667-4. (ang.).
  2. a b c d e Decorations. [w:] Encyclopædia Iranica [on-line]. iranicaonline.org. [dostęp 2014-10-21]. (ang.).
  3. The Empire of Iran: Order of Pahlavi. [w:] Orders, Decorations and Medals of the Empire of Iran Iranian Empire – Text List [on-line]. medals.org.uk. [dostęp 2014-10-28]. (ang.).
  4. Wiesław Bończa-Tomaszewski: Kodeks orderowy. Przepisy obowiązujące posiadaczy orderów, odznaczeń, medali i odznak. Warszawa-Kraków: Główna Księgarnia Wojskowa, Drukarnia Narodowa, 1939, s. 378-379.
  5. a b c d e Order of Pahlavi. [w:] Orders and medals of Shah Reza Pahlavi era 1925-1941 [on-line]. irancollection.alborzi.com. [dostęp 2014-10-28]. (ang.).
  6. a b Nishan-i-Pahlavi – The Order of Pahlavi. [w:] The Pahlavi Dynasty orders & decorations [on-line]. [dostęp 2014-10-29]. (ang.).
  7. 1963 State Visit to Iran. [w:] Glittering Royal Events Message Board [on-line]. boardhost.com. [dostęp 2014-10-28]. (ang.).
  8. Kong Olavs dekorasjoner. [w:] Historie: Kong Olavs [on-line]. kongehuset.no. [dostęp 2014-10-28]. (norw.).