Aga Chan IV

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Karīm al-Ḥussajnī
Aga Chan IV
Jego Wysokość Aga Chan IV
Ilustracja
ilustracja herbu
Imam aga chanów
Okres od 11 lipca 1957
Poprzednik Ali Chan
Następca Rahim Aga Chan
Dane biograficzne
Dynastia Aga Chan
Data i miejsce urodzenia 13 grudnia 1936
Genewa
Ojciec Ali Chan
Matka Tajuddawlah Ali Chan
Żona 1. Sarah Frances Croker-Poole
2. Gabriele Renate Horney
Dzieci Zahra, Rahim, Hussain, Ali Muhammad
Odznaczenia
Order Khalifiyyeh I klasy (Bahrajn) Komandor Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Komandor Orderu Sztuki i Literatury (Francja) Krzyż Wielki Orderu Narodowego (Górna Wolta) Krzyż Wielki Orderu Zasługi Cywilnej (Hiszpania) Wielka Wstęga Orderu Korony od 1939 (Iran) Order Kanady – Towarzysz (Companion) Order Złotego Serca I klasy (Kenia) Krzyż Wielki I klasy Orderu Narodowego Madagaskaru Krzyż Wielki Orderu Narodowego (Mali) Order Tronu kl. spec. (Maroko) Komandor Orderu Zasługi Narodowej (Mauretania) Order Pakistanu I klasy Krzyż Wielki Orderu Chrystusa Krzyż Wielki Orderu Infanta Henryka (Portugalia) Krzyż Wielki Orderu Zasługi (Portugalia) Wielki Oficer Order Narodowego Lwa (Senegal) Rycerz Komandor Orderu Imperium Brytyjskiego od 1936 (cywilny) Order Zasługi Republiki Włoskiej I Klasy (1951-2001) Kawaler Orderu Zasługi za Pracę (Włochy) Wielki Oficer Narodowego Orderu Wybrzeża Kości Słoniowej Order Lśniącej Gwiazdy Zanzibaru I klasy Order Przyjaźni

Āgā Chān IV, właśc. książę Karīm al-Ḥussajnī (arab. سمو الأمیر شاہ کریم الحسیني آغا خان الرابع) (ur. 13 grudnia 1936 w Genewie)[1]brytyjski biznesmen[2] oraz obecny, 49. imam aga chanów (Hazar Imam lub ḥāẓir imām) od 11 lipca 1957.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Aga Chan IV znany jest z działalności filantropijnej, zakłada również liczne szpitale i uniwersytety, na co pozwala mu znaczny majątek prywatny oraz majątek wspólnoty. Założone organizacje noszą zwykle imię jednego z Aga Chanów. Kieruje również Instytutem Studiów Isma'ilickich. Imam często zabiera głos w sprawach politycznych – najbardziej znanym wypadkiem było zażądanie od tadżyckich aga chanów wycofania się z antyrządowego powstania (co w rzeczywistości nastąpiło). Książę uchodzi za jedną z najbardziej reformatorskich postaci w świecie islamu, podobnie rzecz ma się z całym kierowanym przez niego wyznaniem. Komandor Legii Honorowej, uhonorowany Orderem Imperium Brytyjskiego (KBE) oraz Orderem Kanady. W 2009 otrzymał honorowe obywatelstwo Kanady.

Najstarszy syn Alego Chana, wnuk Agi Chana III. Książę spędził młodość w Nairobi, edukację pobierał w Instytucie Le Rosey w Szwajcarii. Dyplom magisterski w zakresie historii islamu uzyskał na Uniwersytecie Harvarda. W 1969 ożenił się z Sarą Frances Croker-Poole (Salimah Aga Chan), małżeństwo zostało zakończone rozwodem w 1994. W 1998 jego małżonką została Gabriele Renate Horney (Inaara Aga Khan) – para od 2004 była w separacji, rozwód nastąpił w 2011.

W 1964 roku Aga Chan IV wystąpił na zimowych igrzyskach olimpijskich w Innsbrucku jako reprezentant Iranu w narciarstwie alpejskim – zajął 59. miejsce w zjeździe, 53. w slalomie gigancie oraz odpadł w kwalifikacjach do slalomu[3].

Dzieci[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]