Medal 2500-lecia Imperium Perskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Medal 2500-lecia
Imperium Perskiego
Awers
Awers
Rewers
Rewers
Baretka
Baretka medalu
z grobowcem Cyrusa na rewersie
Baretka
Baretka medalu
z Cylindrem Cyrusa na rewersie
Ustanowiono

1971

Grobowiec Cyrusa w trakcie ceremonii obchodów 2500-lecia Imperium Perskiego
Cylinder Cyrusa wewnątrz oficjalnego logo uroczystości obchodów 2500-lecia Imperium Perskiego

Medale 2500-lecia Imperium Perskiego – dwa odznaczenia pamiątkowe ustanowione przez szachinszacha Mohammada Rezę Pahlawiego w 1971 roku, z okazji obchodów 2500-lecia Imperium Perskiego założonego przez Cyrusa II Wielkiego[1][2].

Wygląd medali[edytuj | edytuj kod]

Oba medale są okrągłe, wykonane z jednego kawałka metalu, z niewielką zawieszką mocującą medal do wstążki typu francuskiego (jak np. w przypadku wstążki krzyża kawalerskiego Legii Honorowej). Medale różnią się awersami, rewersami, kolorem wstążek oraz umieszczonych na niech okuciach[1][2].

Na awersie pierwszego z medali znajduje się rycina profilu głowy i szyi (w kołnierzu) szacha Mohammada; pod nią wyrzeźbiony wizerunek dwóch gałęzi palmowych, skierowanych wierzchołkami w przeciwnych kierunkach, ze skrzyżowanymi łodygami u dołu. Na rewersie ma wyrzeźbiony wizerunek grobowca Cyrusa II Wielkiego ustawionego na piramidalnym cokole składającym się z sześciu schodów. Wstążka jest biała z błękitnymi, pionowymi, szerokimi paskami. Okuciem jest metalowy wizerunek stojącego lwa trzymającego zakrzywiony miecz w uniesionej łapie, na tle wschodzącego słońca i korony Pahlawich[1].

Awers drugiego medalu również przedstawia profil głowy i szyi w kołnierzu panującego wówczas władcy, ale wzdłuż krawędzi jest obramowany motywami kwiatowymi. Takie samo okrągłe obramowanie widoczne jest na rewersie, ale wewnątrz niego znajduje się wyryty wzór uszkodzonego cylindra Cyrusa z napisami w języku perskim i francuskim nad cylindrem. Wstążka jest błękitna z niebieskimi, pionowymi, wąskimi paskami wzdłuż obu jej boków. Okucie na wstążce ma kształt korony dynastii Pahlawich[2][3].

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Imperial ceremonies 1971 (medal z grobowcem Rezy Szaha Pahlawiego na rewersie) (ang.). W: Persian orders of Pahlavi era 1941-1979 [on-line]. irancollection.alborzi.com. [dostęp 2014-10-25].
  2. a b c Imperial ceremonies 1971 (medal z Cylindrem Cyrusa II Wielkiego na rewersie) (ang.). W: Persian orders of Pahlavi era 1941-1979 [on-line]. irancollection.alborzi.com. [dostęp 2014-10-25].
  3. Медали в честь 2500-летия Иранской империи (1971) (ros.). W: Неизвестные награды Ирана [on-line]. 2013-05-27. [dostęp 2014-11-07].