Ostrowsko (województwo małopolskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ostrowsko
Rodzaj miejscowości wieś
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat nowotarski
Gmina Nowy Targ
Liczba ludności (2004) 1274
Strefa numeracyjna 18
Kod pocztowy 34-431
Tablice rejestracyjne KNT
SIMC 0457484
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Ostrowsko
Ostrowsko
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Ostrowsko
Ostrowsko
Ziemia49°28′34″N 20°05′54″E/49,476111 20,098333

Ostrowskowieś w Polsce, położona na Podhalu u podnóża Gorców w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Nowy Targ.

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie nowosądeckim.

Ostrowsko to niewielka wieś położona przy drodze wojewódzkiej nr 969 z Nowego Targu do Krościenka, na prawym brzegu Dunajca (kilka osiedli na lewym brzegu). Należy do regionu geograficznego Kotlina Nowotarska[1].

Nazwa wymieniana była już w na początku XII wieku w roku 1251 (jako rzeka i polana). Nazwa wsi pojawia się na przełomie XIV i XV wieku, początkowo jako włość rycerska a w XVIII wieku jako włość ostrowska z własnym starostą.

W lutym 1947 w jednej z zagród w Ostrowsku został rozbity oddział Józefa Kurasia "Ognia", który działał tu od kwietnia 1945.

Parafia[edytuj]

Jest to trzecia najstarsza wiejska parafia na Podhalu, założona przez cystersów w 1260. Obejmowała Łopusznę, Harklową, część parafii spiskich i liczne wsie, aż do Bukowiny Tatrzanskiej. W 1746 dzierżawca ufundował drewniany kościół, który spłonął 2 listopada 1915. Budowę obecnego kościoła zapoczątkował ks. Stanisław Miernik. Kościół został wzniesiony poza wsią, aby ułatwić wiernym z innych parafii dotarcie do niego. W głównym ołtarzu znajduje się obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, który zaraz po wybudowaniu kościoła został poświęcony przez ojców redemptorystów. Boczny ołtarz, w którym znajduje się grób Pański, jest poświęcony św. Józefowi. Wnętrze kościoła stanowią freski przedstawiające świętych na sklepieniu oraz fresk przedstawiający zesłanie Ducha Świętego oraz Michała Archanioła, patrona świątyni, w nawie głównej. Wyposażenie kościoła jest drewniane z góralskimi rzeźbieniami wykonanymi przez miejscowego artystę. Obecnie na cmentarzu trwa budowa kaplicy zainicjowana przez ks. Stanisława Barcika (proboszcza parafii). Poświęcenia dokonał ks. bp Józef Guzdek 24 maja 2010.

Obecnym proboszczem jest ks. Jan Jakubiec, który pełni tę funkcję od 4 lipca 2010. Natomiast ks. Stanisław Barcik przeszedł na emeryturę, pozostając w Ostrowsku.

Odpust parafialny odbywa się zawsze w ostatnią niedzielę września.

Zobacz też[edytuj]

 Zobacz też kategorię: Ludzie związani z Ostrowskiem.

Przypisy

  1. Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998. ISBN 83-01-12479-2.