Chelmsford

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy miasta w hrabstwie Essex (Anglia). Zobacz też: inne znaczenia.
Chelmsford
Ilustracja
Katedra w Chelmsford
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Hrabstwo Essex
Dystrykt Chelmsford
Populacja (2001)
• liczba ludności

99 962
Nr kierunkowy 01245
Kod pocztowy CM1, CM2
Położenie na mapie hrabstwa Essex
Mapa lokalizacyjna hrabstwa Essex
Chelmsford
Chelmsford
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Chelmsford
Chelmsford
Położenie na mapie Anglii
Mapa lokalizacyjna Anglii
Chelmsford
Chelmsford
Ziemia51°44′07″N 0°28′54″E/51,735278 0,481667
Strona internetowa
Portal Portal Wielka Brytania

Chelmsford – miasto w hrabstwie Essex (Wielka Brytania), w dystrykcie Chelmsford. Znajduje się 42 km na północny wschód od Londynu, w przybliżeniu, w połowie drogi do Colchester. Położone jest niemalże w centrum hrabstwa i jest jego siedzibą, mimo iż nie jest ani największym, ani najstarszym miastem hrabstwa. Jest także siedzibą okręgu wyborczego Chelmsford, który pokrywa większy obszar niż miasto. Chelmsford jest siedzibą Diecezji Chelmsford i posiada najmniejszą katedrę w Wielkiej Brytanii. John Dee, tłumacz Euklidesa na język angielski, uczył się w szkole katedralnej w XVI wieku. Chelmsford jest także siedzibą części Anglia Ruskin University i King Edward VI Grammar School.

Populacja[edytuj | edytuj kod]

W 2001 roku miasto liczyło 99 962 mieszkańców[1].

Transport[edytuj | edytuj kod]

Około 10.000 dojeżdżających do Londynu dziennie osób, czyni Chelmsford jedną z najbardziej zatłoczonych stacji kolejowych w Wielkiej Brytanii (najbardziej zatłoczona jest stacja kolejowa w Clapham Junction). Trasa A12 z Londynu, niegdyś zbudowana przez Rzymian by połączyć Londyn z Colchester, przechodziła kiedyś przez miasto, ale teraz została skierowana wokół niego.

Przemysł[edytuj | edytuj kod]

Chelmsford jest ważnym ośrodkiem przemysłowym od XIX wieku. W 1878 stało się siedzibą pierwszych brytyjskich zakładów elektrotechnicznych i pierwszej fabryki łożysk kulkowych (1898). W 1898 Guglielmo Marconi, ojciec radia, otworzył pierwszą na świecie „bezprzewodową” fabrykę na Hall Street, zatrudniając około 50 pracowników. Z tego powodu Chelmsford uznawane jest za miejsce narodzin radia, i takie zdanie można zobaczyć na znaku administracyjnym przy wjeździe do miasta. W 1920 fabryka była miejscem pierwszych oficjalnych reklam radia w Wielkiej Brytanii, jedna z nich była z Dame Nellie Melba.

Interesujące miejsca[edytuj | edytuj kod]

Interesującymi miejscami znajdującymi się na terenie hrabstwa jest Writtle, jedno z możliwych miejsc narodzin Roberta Bruce’a, króla Szkocji, oraz Pleshey, gdzie znajdują się ruiny jednego z ważniejszych zamków opisanych w sztuce Szekspira Ryszard II. Hylands House i Park na zachodnich obrzeżach miasta są dawnymi rezydencjami wiejskimi, ocalonymi przed zaniedbaniem, należącymi teraz do gminy. Są one otwarte dla publiczności i w ostatnich latach są miejscem popularnych corocznych festiwali muzycznych, takich jak Festival And The Chelmsford Spectacular. Zostały też wybrane jako miejsce dla 21. Międzynarodowego Zlotu Skautów w 2007 roku. Hylands House grał rolę amerykańskiego Białego Domu w filmie z 2004 – Chasing Liberty. W pobliżu jest także dawny pałac Palace of Bealieu. W sferze miejsc interesujących znajdziecie Państwo również wystawę w centrum Highchelmsford, przy głównej ulicy miasta, poświęconą znanemu naukowcowi Marconiemu. Niewiele źródeł podaje fakt, iż ten odkrywca i założyciel znanej dziś firmy rozpoczynał swoją działalność w tym właśnie mieście.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Chelmsford jest wspomniane w Domesday Book (1086) jako Celmeresfort[2]. W 1199 Biskup Londynu przyznał miastu królewski przywilej posiadania rynku – co wiązało się z nadaniem praw miejskich. Osadnictwo w pobliżu występowało od czasów starożytnych. Ślady osadnictwa neolitycznego i z epoki brązu zostały znalezione na przedmieściach Springfield, miasto było też okupowane przez Rzymian. Pozostałości ośmiokątnej świątyni znajdują się pod rondem Odeon. Podczas II wojny światowej Chelmsford było z rzadka atakowane. Największe śmiertelne żniwo zostało zebrane we wtorek 19 grudnia 1944, kiedy 367 V2 lecących na Wielką Brytanię eksplodowało w okolicy fabryki łożysk kulkowych. 39 osób zostało zabitych i 138 rannych (47 poważnie), kilka budynków zostało zniszczonych, setki uszkodzonych. 6 stycznia 2005 Chelmsford uzyskało status Miasta Sprawiedliwego Handlu (Fairtrade Town).

Geologia[edytuj | edytuj kod]

Od ponad 600 000 lat, podczas epoki lodowcowej w plejstocenie, aż do zlodowacenia angielskiego około 475 000 lat temu, wczesna Tamiza płynęła przez obszar, gdzie obecnie znajduje się Chelmsford, z Harlow do Colchester, zanim przekroczyła obszar, gdzie teraz jest Morze Północne, aby stać się dopływem Renu. Wskutek tego znajdowane są w rejonie pokłady żwiru, powszechne są też dawne i współczesne żwirownie.

Miasta bliźniacze[edytuj | edytuj kod]

Chelmsford jest bliźniaczym miastem z:

Znani ludzie urodzeni w Chelmsford[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. KS01 Usual resident population: Census 2001, Key Statistics for urban areas (ang.). Office for National Statistics. [dostęp 2016-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2004-07-23)].
  2. The Domesday Book online

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]