Chelmsford

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chelmsford
Ilustracja
Katedra w Chelmsford
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Hrabstwo Essex
Dystrykt Chelmsford
Populacja (2001)
• liczba ludności

99 962
Nr kierunkowy 01245
Kod pocztowy CM1, CM2
Położenie na mapie hrabstwa Essex
Mapa konturowa hrabstwa Essex, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Chelmsford”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Chelmsford”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Chelmsford”
Ziemia51°44′07″N 0°28′54″E/51,735278 0,481667
Strona internetowa
Portal Wielka Brytania

Chelmsford – miasto w hrabstwie Essex (Wielka Brytania), w dystrykcie Chelmsford. Przez miasto przepływa rzeka Chelmer. Miasto znajduje się 42 km na północny wschód od Londynu, w przybliżeniu, w połowie drogi do Colchester. Położone jest niemalże w centrum hrabstwa i jest jego siedzibą, mimo iż nie jest ani największym, ani najstarszym miastem hrabstwa. Jest także siedzibą okręgu wyborczego Chelmsford, który pokrywa większy obszar niż miasto. Chelmsford jest siedzibą Diecezji Chelmsford i posiada najmniejszą katedrę w Wielkiej Brytanii. John Dee, tłumacz Euklidesa na język angielski, uczył się w szkole katedralnej w XVI wieku. Chelmsford jest także siedzibą części Anglia Ruskin University i King Edward VI Grammar School.

Populacja[edytuj | edytuj kod]

W 2001 roku miasto liczyło 99 962 mieszkańców[1].

Transport[edytuj | edytuj kod]

Około 10.000 dojeżdżających do Londynu dziennie osób, czyni Chelmsford jedną z najbardziej zatłoczonych stacji kolejowych w Wielkiej Brytanii (najbardziej zatłoczona jest stacja kolejowa w Clapham Junction). Trasa A12 z Londynu, niegdyś zbudowana przez Rzymian by połączyć Londyn z Colchester, przechodziła kiedyś przez miasto, ale teraz została skierowana wokół niego.

Przemysł[edytuj | edytuj kod]

Chelmsford jest ważnym ośrodkiem przemysłowym od XIX wieku. W 1878 stało się siedzibą pierwszych brytyjskich zakładów elektrotechnicznych i pierwszej fabryki łożysk kulkowych (1898). W 1898 Guglielmo Marconi, ojciec radia, otworzył pierwszą na świecie „bezprzewodową” fabrykę na Hall Street, zatrudniając około 50 pracowników. Z tego powodu Chelmsford uznawane jest za miejsce narodzin radia, i takie zdanie można zobaczyć na znaku administracyjnym przy wjeździe do miasta. W 1920 fabryka była miejscem pierwszych oficjalnych reklam radia w Wielkiej Brytanii, jedna z nich była z Dame Nellie Melba.

Interesujące miejsca[edytuj | edytuj kod]

Interesującymi miejscami znajdującymi się na terenie hrabstwa jest Writtle, jedno z możliwych miejsc narodzin Roberta Bruce’a, króla Szkocji, oraz Pleshey, gdzie znajdują się ruiny jednego z ważniejszych zamków opisanych w sztuce Szekspira Ryszard II. Hylands House i Park na zachodnich obrzeżach miasta są dawnymi rezydencjami wiejskimi, ocalonymi przed zaniedbaniem, należącymi teraz do gminy. Są one otwarte dla publiczności i w ostatnich latach są miejscem popularnych corocznych festiwali muzycznych, takich jak Festival And The Chelmsford Spectacular. Zostały też wybrane jako miejsce dla 21. Międzynarodowego Zlotu Skautów w 2007 roku. Hylands House grał rolę amerykańskiego Białego Domu w filmie z 2004 – Chasing Liberty. W pobliżu jest także dawny pałac Palace of Bealieu. W sferze miejsc interesujących znajdziecie Państwo również wystawę w centrum Highchelmsford, przy głównej ulicy miasta, poświęconą znanemu naukowcowi Marconiemu. Niewiele źródeł podaje fakt, iż ten odkrywca i założyciel znanej dziś firmy rozpoczynał swoją działalność w tym właśnie mieście.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Chelmsford jest wspomniane w Domesday Book (1086) jako Celmeresfort[2]. W 1199 Biskup Londynu przyznał miastu królewski przywilej posiadania rynku – co wiązało się z nadaniem praw miejskich. Osadnictwo w pobliżu występowało od czasów starożytnych. Ślady osadnictwa neolitycznego i z epoki brązu zostały znalezione na przedmieściach Springfield. W starożytności miasto było zamieszkiwane przez Rzymian. Pozostałości rzymskiej ośmiokątnej świątyni znajdują się pod rondem Odeon. Podczas II wojny światowej Chelmsford było z rzadka atakowane. Największe śmiertelne żniwo zostało zebrane we wtorek 19 grudnia 1944, kiedy rakieta V2 eksplodowała wśród budynków mieszkalnych znajdujących się w okolicy prawdopodobnego celu ataku - fabryki łożysk kulkowych. 39 osób zostało zabitych i 138 rannych (47 poważnie), kilka budynków zostało zniszczonych, setki uszkodzonych. 6 stycznia 2005 Chelmsford uzyskało status Miasta Sprawiedliwego Handlu (Fairtrade Town).

Geologia[edytuj | edytuj kod]

Od ponad 600 000 lat, podczas epoki lodowcowej w plejstocenie, aż do zlodowacenia angielskiego około 475 000 lat temu, wczesna Tamiza płynęła przez obszar, gdzie obecnie znajduje się Chelmsford, z Harlow do Colchester, zanim przekroczyła obszar, gdzie teraz jest Morze Północne, aby stać się dopływem Renu. Wskutek tego znajdowane są w rejonie pokłady żwiru, powszechne są też dawne i współczesne żwirownie.

Miasta bliźniacze[edytuj | edytuj kod]

Chelmsford jest bliźniaczym miastem z:

Znani ludzie urodzeni w Chelmsford[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. KS01 Usual resident population: Census 2001, Key Statistics for urban areas (ang.). Office for National Statistics. [dostęp 2016-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2004-07-23)].
  2. The Domesday Book online

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]