Przejdź do zawartości

Palech

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Palech
Палех
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Rosja

Obwód

 iwanowski

Powierzchnia

5,8 km²

Populacja (2008)
• liczba ludności


5542

Nr kierunkowy

+7 49334

Kod pocztowy

155620

Tablice rejestracyjne

37

Położenie na mapie obwodu iwanowskiego
Mapa konturowa obwodu iwanowskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Palech”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej znajduje się punkt z opisem „Palech”
Ziemia56°48′N 41°51′E/56,800000 41,850000

Palech (ros. Палех) – osiedle typu miejskiego w Rosji, w obwodzie iwanowskim, na wschód od Moskwy. Czołowy ośrodek sztuki rosyjskiej w zakresie pisania ikon i malowania miniatur. Miasto należące do Złotego Pierścienia Rosji. W 2005 roku liczyło ok. 5700 mieszkańców.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miniatura z Paliechu przedstawiająca wieś Palech

Począwszy od XVII wieku w Palechu rozwijała się szkoła malarzy ikon, a także fresków. W początkach XIX wieku działało tam jednocześnie 600 artystów – chłopów pańszczyźnianych. Zaczął się wtedy wykształcać specyficzny styl paliechski, cechujący się specjalizacją w zminiaturyzowanych postaciach, bogatym zdobnictwie i nadawaniu scenom pewnego akcentu w duchu fantastycznych podań z ludowych legend. To ostatnie było jednak silnie ograniczone kanonami rysowania ikon.

Po rewolucji październikowej w 1917 roku, gdy cerkwie zamknięto i drastycznie spadło zapotrzebowanie na ikony, miejscowi artyści zawiązali spółdzielnię artystyczną produkującą lakierowane miniatury wykonywane w stylu ludowym. Cechowały się one wielką barwnością, wykorzystaniem bajkowych opowieści ludowych, ludową stylistyką rysunku, a jednocześnie dużymi umiejętnościami artystycznymi i technicznymi twórców. Już w 1925 roku miniatury te otrzymały Grand Prix na ogólnoświatowej wystawie w Paryżu i szybko stały się bardzo cenione w Rosji i na świecie. Miniatury malowane są głównie na masie z papier-mâché pokrytej czarnym lakiem.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

  • Świątynia Podniesienia Krzyża zbudowana przez Jegora Dubowego w latach 1762−1774. Bogato zdobiony ikonostas, freski z 1807 roku
  • Muzeum Ikon i Miniatury Paleskiej

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • M.A. Niekrasowa, 1984: Palech. Wyd. Sowietskij Chudożnik, Moskwa.