Palech

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Palech
Палех
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Rosja
Obwód  iwanowski
Powierzchnia 5,8 km²
Populacja (2008)
• liczba ludności

5542
Nr kierunkowy +7 49334
Kod pocztowy 155620
Tablice rejestracyjne 37
Położenie na mapie obwodu iwanowskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu iwanowskiego
Palech
Palech
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Palech
Palech
Ziemia56°48′N 41°51′E/56,800000 41,850000
Portal Portal Rosja

Palech (ros. Палех) – osiedle typu miejskiego w Rosji, w obwodzie iwanowskim, na wschód od Moskwy. Czołowy ośrodek sztuki rosyjskiej w zakresie pisania ikon i malowania miniatur. Miasto należące do Złotego Pierścienia Rosji. W 2005 roku liczyło ok. 5700 mieszkańców.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miniatura z Paliechu przedstawiająca wieś Palech

Począwszy od XVII wieku w Palechu rozwijała się szkoła malarzy ikon, a także fresków. W początkach XIX wieku działało tam jednocześnie 600 artystów – chłopów pańszczyźnianych. Zaczął się wtedy wykształcać specyficzny styl paliechski, cechujący się specjalizacją w zminiaturyzowanych postaciach, bogatym zdobnictwie i nadawaniu scenom pewnego akcentu w duchu fantastycznych podań z ludowych legend. To ostatnie było jednak silnie ograniczone kanonami rysowania ikon. Po rewolucji bolszewickiej w 1917 roku, gdy cerkwie zamknięto i drastycznie spadło zapotrzebowanie na ikony, miejscowi artyści zawiązali spółdzielnię artystyczną produkującą lakierowane miniatury wykonywane w stylu ludowym. Cechowały się one wielką barwnością, wykorzystaniem bajkowych opowieści ludowych, ludową stylistyką rysunku, a jednocześnie dużymi umiejętnościami artystycznymi i technicznymi twórców. Już w 1925 roku miniatury te otrzymały Grand Prix na ogólnoświatowej wystawie w Paryżu i szybko stały się bardzo cenione w Rosji i na świecie. Miniatury malowane są głównie na masie z papier-mâché pokrytej czarnym lakiem.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

  • Świątynia Podniesienia Krzyża zbudowana przez Jegora Dubowego w latach 1762-1774. Bogato zdobiony ikonostas, freski z 1807 roku
  • Muzeum ikon i miniatury paleskiej

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • M.A. Niekrasowa, 1984: Palech. Wyd. Sowietskij Chudożnik, Moskwa.