Panna Moneypenny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Naomie Harris, ostatnia odtwórczyni roli Moneypenny
Lois Maxwell

Panna Moneypenny – fikcyjna postać znana z książek i filmów o Jamesie Bondzie. Jest sekretarką M. Choć odgrywa zwykle niewielką rolę, staje się ona ważniejsza poprzez podkreślenie seksualnego napięcia pomiędzy Moneypenny a Bondem (nie pojawia się to w książkach Iana Fleminga, co najwyżej Johna Gardnera i Raymonda Bensona). Od czasu powieści Żyje się tylko dwa razy ma rangę porucznika w Royal Navy.

Tworząc postać panny Moneypenny, Fleming bazował prawdopodobnie na dwóch kobietach, z którymi pracował w wywiadzie marynarki wojennej podczas II wojny światowej. Jedną z nich była sekretarka Paddy Bennett (późniejsza żona Juliana Ridsdale'a, brytyjskiego parlamentarzysty). Odegrała ona kluczową rolę w operacji wymyślonej przez Fleminga, mającej na celu zmylenie niemieckiego wywiadu, co do terenu lądowania w Normandii.

Zarówno w książkach, jak i opartych na nich filmach, Moneypenny jest oczarowana Bondem. Na przykład w książce Operacja Piorun Fleming napisał, że „zawsze marzyła o Bondzie bez nadziei”. Nigdy jednak nie wyraża słowami swych uczuć.

Pomimo że panna Moneypenny jest Angielką, w filmach, w których postać tę odgrywała Lois Maxwell, mówi ona z kanadyjskim akcentem. Jest to związane z kanadyjską narodowością samej aktorki.

Aktorki[edytuj | edytuj kod]

W oficjalnych filmach wytwórni EON Moneypenny była grana przez 4 aktorki: