Żyje się tylko dwa razy (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy filmu z 1967 roku. Zobacz też: inne znaczenia tego terminu.
Żyje się tylko dwa razy
You Only Live Twice
Ilustracja
Logo filmu
Gatunek sensacyjny, akcji
Data premiery GBR: 12 czerwca 1967
USA: 13 czerwca 1967
Kraj produkcji Wielka Brytania
Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 117 min
Reżyseria Lewis Gilbert
Scenariusz Roald Dahl
na podstawie powieści Iana Fleminga
Główne role Sean Connery
Donald Pleasence
Akiko Wakabayashi
Mie Hama
Muzyka John Barry
Zdjęcia Freddie Young
Scenografia Ken Adam
Montaż Thelma Connell
Produkcja Harry Saltzman
Albert R. Broccoli
Wytwórnia Eon Productions
Danjaq
Dystrybucja United Artists
Budżet 8 500 000 USD
Poprzednik Operacja Piorun (1965)
Kontynuacja W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości (1969)

Żyje się tylko dwa razy (ang. You Only Live Twice) – piąty oficjalny film o przygodach brytyjskiego agenta Jamesa Bonda, którego premiera odbyła się w 1967 roku. Zrealizowany został na podstawie, wydanej w 1964 roku, 12. powieści o przygodach Bonda, której autorem był Ian Fleming.

Po raz piąty w rolę agenta 007 wcielił się Sean Connery. Tym razem Bond wyjaśnia tajemnicę pochłonięcia amerykańskiej kapsuły kosmicznej przez, jak wszyscy sądzą, radziecki statek kosmiczny. Trop prowadzi ponownie do organizacji WIDMO.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Amerykanie oskarżają Związek Radziecki o przechwycenie statku kosmicznego. Ale wywiad brytyjski dysponuje przesłankami wskazującymi na to, iż porwanie niekoniecznie jest sprawą Rosjan.

Tymczasem dla zmylenia przeciwników zostaje upozorowana śmierć Bonda. Prowadząc śledztwa w sprawie porwania rakiety Bond udaje się do Japonii, gdzie ma spotkać się z agentem Hendersonem. Spotkanie ułatwia poznana na turnieju sumo tajemnicza Japonka, panna Aki. Henderson podczas spotkania z Bondem zostaje skrycie zamordowany. Bond ścigając morderców i eliminując ich po drodze, trafia do biurowca firmy Osato, gdzie wykrada z sejfu tajne dokumenty. W momencie ucieczki znowu pojawia się panna Aki, która w niecodzienny sposób kontaktuje Bonda z szefem japońskich służb specjalnych – Tanaką. Po nocy z panną Aki Bond, udając brytyjskiego przemysłowca, spotyka się z szefem firmy Osato, panem Osato, który nie daje się jednak nabrać i rozkazuje zabić Bonda. Z opresji ponownie ratuje go panna Aki.

Kontynuując śledztwo Bond i Aki jadą do portu w Kobe. Tam Bond zostaje pochwycony przez ludzi Osato, pannie Aki udaje się uciec.

Uwięziony Bond pozostaje pod nadzorem asystentki pana Osato, panny Brandt, którą próbuje namówić do zdrady. Początkowo panna Brandt stara się uwieść Bonda, następnie w dość wyszukany sposób próbuje się go pozbyć. Jednak Bond uchodzi z życiem.

Następnym posunięciem Bonda jest lot zwiadowczy mini-śmigłowcem bojowym Little Nellie, skonstruowanym przez Q, nad wyspą Yama, gdzie widziano podejrzany statek dostarczający materiały chemiczne z zakładów pana Osato. Podczas lotu toczy zwycięski bój z czterema wrogimi śmigłowcami.

Teraz z kolei zostaje porwany radziecki statek kosmiczny. Sytuacja polityczna zaognia się, grozi wybuchem III wojny światowej. Za porwaniami statków kosmicznych stoi organizacja SPECTRE (WIDMO), której członkiem jest pan Osato, a przywódcą Ernst Stavro Blofeld. Tanaka planuje napaść na bazę Blofelda, zlokalizowaną na wyspie Yama, z pomocą oddziału ninja. W tym celu Bond zostaje ucharakteryzowany na Japończyka, przechodzi szkolenie ninja i udaje się na wyspę jako mąż japońskiej dziewczyny Kissy. Przypadkiem ginie panna Aki – celem był Bond. Na krótko przed wystrzeleniem kolejnej rakiety kosmicznej Bond i Kissy odkrywają ukrytą w nieczynnym wulkanie bazę Blofelda. Kissy udaje się powiadomić Tanakę o lokalizacji celu, a Bond przystępuje do akcji. Zostaje jednak złapany przez Blofelda. Udaje mu się jednak przy pomocy strzelającego papierosa wywołać małe zamieszanie i wpuścić ninja do wnętrza bazy. Wywiązuje się wielka strzelanina, Bond wysadza będący na orbicie wrogi statek kosmiczny, baza ulega zniszczeniu. Blofeld ucieka. Dryfujących na tratwie ratunkowej Bonda i Kissy przechwytuje brytyjski okręt podwodny.

Miejsca akcji[edytuj | edytuj kod]

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Wiatrakowiec Little Nellie
Toyota 2000GT, którą porusza się Aki

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]