Świat to za mało

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Świat to za mało
The World Is Not Enough
Ilustracja
Gatunek

sensacyjny

Data premiery

8 listopada 1999
7 stycznia 2000 (Polska)

Kraj produkcji

USA
Wielka Brytania

Język

angielski

Czas trwania

128 min

Reżyseria

Michael Apted

Scenariusz

Dana Stevens
Bruce Feirstein
Neal Purvis
Robert Wade

Główne role

Pierce Brosnan
Sophie Marceau
Denise Richards
Robert Carlyle

Muzyka

David Arnold

Zdjęcia

Adrian Biddle

Scenografia

Peter Lamont

Kostiumy

Lindy Hemming

Montaż

Jim Clark

Produkcja

Michael G. Wilson
Barbara Broccoli

Wytwórnia

Danjaq
Eon Productions
Metro-Goldwyn-Mayer
United Artists

Dystrybucja

Metro-Goldwyn-Mayer

Budżet

135 mln USD

Poprzednik

Jutro nie umiera nigdy (1997)

Kontynuacja

Śmierć nadejdzie jutro (2002)

Strona internetowa
BMW Z8 - samochód Bonda w filmie
Sophie Marceau (1996)

Świat to za mało – dziewiętnasty film wytwórni EON Productions o przygodach agenta Jej Królewskiej Mości, Jamesa Bonda w reżyserii Michaela Apteda. Tym razem agent 007 walczy z parą kochanków – spadkobierczynią imperium naftowego, Elektrą King i terrorystą Viktorem Zokasem.

Po raz trzeci w agenta Jamesa Bonda wciela się irlandzki aktor Pierce Brosnan. Ostatni film z udziałem Desmonda Llewelyna w roli Q. Aktor wcielał się w tę rolę 17 razy.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

James Bond ma ustalić, kto zabił sir Roberta Kinga, właściciela szybów naftowych i strategicznych linii przesyłu surowców. Agent 007 musi ochraniać jego córkę, Elektrę, spadkobierczynię King Enterprises. Tymczasem do akcji wkracza terrorysta Renard, który planuje zniszczenie rurociągów oraz przejęcie bomby neutronowej i ładunku plutonu. Bond dociera jego tropem do Turcji. Okazuje się, że Renard ukrył bombę we wnętrzu rurociągu. James zaczyna się domyślać, kto jest mocodawcą Renarda.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

11 stycznia 1999 roku padł pierwszy klaps na planie. Pierwszym miejscem w którym pracowała ekipa było studio Pinewood, do którego realizatorzy filmów o Bondzie powrócili po 10 latach przerwy. Na początku kręcono scenę zamachu i chaosu w kwaterze MI-6, następnie sceny rozgrywające się w szkockiej centrali agencji. W dalszej kolejności przystąpiono do realizacji scen we wnętrzu łodzi Renarda w Pinewood. Tam również nakręcono wnętrza ośrodka atomowego w Kazachstanie. Na terenie studia nakręcono też niektóre ujęcia po wybuchu rurociągu. Scena w której Bond ucieka przed podmuchem ognia po wybuchu w podziemnym bunkrze, została nakręcona osobiście z udziałem Pierce'a Brosnana, pomimo, że wcześniej nakręcono tę scenę z udziałem kaskadera. Brosnan nalegał na dubel tej sekwencji z jego osobistym udziałem. Z Pinewood ekipa wyruszyła do Bilbao, gdzie nakręcono scenę ucieczki Bonda przez okno banku z sekwencji początkowej filmu. W kwietniu ekipa rozpoczęła kilkutygodniowy okres zdjęć pościgu motorówkami po Tamizie. W nakręceniu tej sceny użyto 35 łodzi, uzyskano też zezwolenie na rozwinięcie prędkości większej niż dopuszczalna podczas przejażdżek po rzece. W maju ekipa wyruszyła do Francji. We francuskich Alpach, udających Kaukaz, nakręcono sceny zimowe. W tym samym czasie zakamuflowana ekipa nakręciła kilka widoków w Stambule – oficjalna wizyta ekipy filmowej była ze względu na zagrożenie terrorystyczne niebezpieczna. Ekipa udała się późną wiosną do Azerbejdżanu gdzie nakręcono m.in. sceny na polach naftowych oraz plenery Baku i na Bahamy gdzie kręcono zdjęcia podwodne. Prace na planie zakończyły się 25 czerwca 1999 roku[1].

Zdjęcia do filmu kręcono na terenie pięciu krajów (Wielka Brytania, Hiszpania, Francja, Turcja i Azerbejdżan). Sceny początkowe powstały na tle nowoczesnego Muzeum Guggenheima w Bilbao w hiszpańskim Kraju Basków. W Hiszpanii wykorzystano też plenery w Cuenca (region Kastylia-La Mancha) oraz półpustynny rezerwat Bardenas Reales w prowincji Nawarra, który udawał ekranowy Kazachstan. W sekwencji londyńskiej pojawia się m.in. charakterystyczna siedziba brytyjskiego wywiadu SIS Building, budynek Millenium Dome nad Tamizą, Isle of Dogs czy lotnisko RAF Northolt. W Anglii kręcono również zdjęcia w Chatham (hrabstwo Kent), w Stowe i Halton House (Buckinghamshire), w rezydencji Luton Hoo pod Luton (Bedfordshire), Swindon (Wiltshire) czy na terenie rezerwatu Hankley Common (Surrey), a w Szkocji - na zamku w Eilean Donan[2]. W filmie można zobaczyć prawdziwe pola naftowe w Baku, stolicy Azerbejdżanu. Jednakże większość scen rozgrywających się w tym kraju nakręcono gdzie indziej, m.in. w Stambule (Pałacyk Küçüksu i Wieża Leandra). Zbocza Kaukazu w scenach narciarskich zagrały stoki Mont Blanc w okolicach francuskiego Chamonix. Natomiast rurociąg naprawdę znajduje się w górach Snowdonia w północnej Walii[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. VIVA! KOLEKCJA - WYDANIE SPECJALNE, nr. 01(69) s.6-11, styczeń 2008.
  2. The World Is Not Enough (1999). Sceen It. [dostęp 2023-03-07]. (ang.).
  3. The World Is Not Enough. Movie Locations. [dostęp 2023-03-07]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]