Przejdź do zawartości

W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości
On Her Majesty’s Secret Service
Ilustracja
James Bond (George Lazenby) i Teresa Di Vincenzo Bond (Diana Rigg)
Gatunek

sensacyjny, akcji

Rok produkcji

1969

Data premiery

18 grudnia 1969

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone
Wielka Brytania

Język

angielski, niemiecki, francuski

Czas trwania

142 min

Reżyseria

Peter R. Hunt

Scenariusz

Richard Maibaum
Simon Raven na podstawie powieści Iana Fleminga

Główne role

George Lazenby
Diana Rigg
Telly Savalas
Gabriele Ferzetti

Muzyka

John Barry

Zdjęcia

Michael Reed

Scenografia

Peter Lamont

Produkcja

Harry Saltzman
Albert R. Broccoli

Wytwórnia

Danjaq
Eon Productions

Dystrybucja

United Artists

Budżet

7 000 000 $

Poprzednik

Żyje się tylko dwa razy (1967)

Kontynuacja

Diamenty są wieczne (1971)

W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości (ang. On Her Majesty’s Secret Service) – szósty film wytwórni EON Productions z cyklu przygód agenta brytyjskiego wywiadu Jamesa Bonda, zrealizowany w 1969 roku. Agent 007 z pomocą córki Marca-Ange Draco, hrabiny Tracy di Vicenzo toczy ostateczne starcie z organizacją WIDMO. Pierwszy i jedyny film George’a Lazenby’ego w roli Bonda. Jest to jedyny film z oficjalnej serii, w którym James Bond się ożenił[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Na jednej z plaż portugalskiego wybrzeża James Bond ratuje kobietę chcącą popełnić samobójstwo, następnie w trakcie spektakularnej bójki unieszkodliwia kilku mężczyzn, którzy przyjechali za kobietą. Nieznajomą spotyka ponownie w kasynie, ratując ją z finansowych tarapatów. Dziewczyna grała w kasynie bez pokrycia finansowego. Kobieta przedstawia się jako hrabina Tracy di Vincenzo. Następnego dnia, rankiem kilku mężczyzn „proponuje” Bondowi przejażdżkę autem na spotkanie z pewnym mężczyzną. To Draco, szef jednej z najpotężniejszych organizacji przestępczych Europy, a przy okazji ojciec Tracy. Draco chce, aby James zbliżył się do jego córki i zaopiekował się nią. Bond wyraża zgodę, ale w zamian chce pomocy w odnalezieniu Ernsta Stavro Blofelda. Przełożony Bonda M nie zgadza się na taki układ. Bond chce zrezygnować ze służby. Na szczęście Moneypenny zmienia pismo z prośbą o rezygnację na prośbę o urlop. Związek między 007 a piękną Tracy rozwija się dynamicznie, między parą rodzi się uczucie. Jednocześnie Draco dostarcza coraz to nowych informacji o Blofeldzie. Okazuje się, że Ernst Stavro Blofeld ubiega się o uzyskanie tytułu szlacheckiego, a na siedzibę wybrał sobie tajemnicze laboratorium w szwajcarskich Alpach, na szczycie Piz Gloria[2].

George Lazenby na zdjęciu z 2008 roku. Aktor wcielił się w filmie w postać agenta 007 – Jamesa Bonda.

James Bond pod przykrywką tego, że jest genealogiem i przedstawicielem towarzystwa heraldycznego; Sir Hilarym, przyjeżdża do Blofelda aby potwierdzić jego szlachectwo. Alpejska baza to jednocześnie klinika w której Blofeld leczy z alergii piękne kobiety z całego świata. W trakcie pobytu w siedzibie Blofelda, Bond zostaje zdemaskowany. Ernst Stavro wyjawia mu swój najnowszy zbrodniczy plan. Jego laboratorium wytworzyło śmiercionośny wirus Omega, który powoduje bezpłodność. Piękne dziewczyny, które są pacjentkami kliniki po powrocie do swoich domów w przeróżnych zakątkach świata mają w odpowiednim momencie rozprzestrzenić wirus, wywołując światową epidemię bezpłodności. Istnienie ludzkości jest zagrożone, a celem Blofelda jest zaszantażowanie świata: w zamian za nie rozprzestrzenianie wirusa Blofeld zarząda od ONZ ogromnego okupu. Bondowi udaje się uciec z Piz Glorii. W szwajcarskim miasteczku spotyka Tracy. Razem z pomocą ojca Tracy; Draco postanawiają zniweczyć plan Blofelda. Helikoptery i najemnicy Draco wspólnie z Bondem niszczą Piz Glorię. Blofeldowi jednak udaje się przeżyć... Niedługo potem Bond i Tracy biorą ślub. Gdy jadą jedną z alpejskich tras, zatrzymują się w celu zdemontowania kwiatów z samochodu Aston Martin Bonda. W tym momencie pojawia się srebrny Mercedes-Benz 600 prowadzony ze znaczną prędkością przez Blofelda. Z pojazdu wychyla się Irma Bunt, podwładna Blofelda, i strzela z broni automatycznej. Nie udaje się jej trafić Bonda, ale od jednego z pocisków ginie Tracy Bond.[2][3]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Prace na planie filmu, ruszyły 21 października 1968 roku.[4] Ekipa przyjechała do Szwajcarii.[4] Kręcono tam wszystkie sceny zimowe, oraz sceny na zewnątrz kliniki Blofelda.[4] Problemem, okazało się sfilmowanie scen pościgów narciarskich.[4] Zrealizowano je dzięki pomocy olimpijczyka Willy Bognera[4]. Pod koniec grudnia ekipa przeniosła się do Pinewood.[4] Nakręcono tam sceny rozgrywające się wewnątrz kliniki Blofelda.[4] Druga ekipa pozostała natomiast w Szwajcarii, by zrealizować scenę pościgu bobslejowego.[4] Powstały one na nieczynnym torze, zamkniętym z powodu zdarzających się na nim wcześniej wypadków śmiertelnych[4]. Kolejną sceną była ta w której Bond i Teresa uciekają przed lawiną.[4] W tym celu ekipa wywołała prawdziwą lawinę zrzucając z helikoptera kilka bomb.[4] Po zakończeniu zdjęć w Szwajcarii, ekipa wyruszyła na portugalskie wybrzeże, gdzie nakręcono sekwencję początkową, oraz scenę ślubu i wesela Bonda i Tracy.[4] Zdjęcia zakończono latem 1969 roku.[4] Premiera filmu odbyła się 18 grudnia 1969 roku.[4]

Lokacje[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia do filmu kręcono w następujących lokacjach:

Na planie filmu.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W poszukiwaniu inspiracji, czyli Bond się żeni! [online], Weselne Przypadki – Justyna Kościelska, 13 listopada 2015 [dostęp 2023-03-14] (pol.).
  2. a b On Her Majesty’s Secret Service (1969) [online], www.filmsite.org [dostęp 2023-03-12].
  3. On Her Majesty’s Secret Service (1969) – Plot – IMDb. [dostęp 2023-03-12].
  4. a b c d e f g h i j k l m n VIVA! KINO nr 14(50) s.7-10, lipiec 2007.
  5. On Her Majesty's Secret Service. Movie Locations. [dostęp 2023-09-10]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]