Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Lublinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Lublinie
Ilustracja
Kaplica zboru lubelskiego
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Siedziba

Lublin

Adres

ul. Niecała 4
20-080 Lublin

Data powołania

1914

Wyznanie

protestanckie

Kościół

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego

Diecezja

wschodnia

Okręg

lubelski

Filie

Kraśnik

Pastor

kazn. Wasyl Bostan

Położenie na mapie Lublina
Mapa konturowa Lublina, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Lublinie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Lublinie”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Lublinie”
Ziemia51°14′59″N 22°33′36″E/51,249722 22,560000

Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Lubliniezbór adwentystyczny w Lublinie, należący do okręgu lubelskiego diecezji wschodniej Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP; jedna z lubelskich społeczności protestanckich.

Pastorem zboru jest kazn. Wasyl Bostan. Nabożeństwa odbywają się w kościele przy ul. Niecałej 4 każdej soboty o godz. 9:30.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Powstanie lubelskiego zboru adwentystów związane jest z pracą misyjną ewangelisty Makara Gryca, który przybył do Lublina w 1913 r. W wyniku działań ewangelizacyjnych w 1914 r. powstał w mieście zbór adwentystyczny. W 2004 r. zbór świętował 90-lecie istnienia[1].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Główne nabożeństwo rozpoczyna się każdej soboty o godz. 9:30. Pierwsza część nabożeństwa obejmuje studium Biblii w szkole sobotniej (oddzielne zajęcia dla dzieci i młodzieży w różnych grupach wiekowych w ramach szkółki sobotniej) oraz apel ewangelizacyjny. Drugą część stanowi kazanie wygłoszone na podstawie Pisma Świętego. Nabożeństwo składa się także ze śpiewania pieśni, modlitw, czytania psalmów i innych fragmentów Biblii. Poza nabożeństwem funkcjonuje także punkt katechetyczny. Zbór obchodzi Wieczerzę Pańską raz na kwartał.

Zbór prowadzi ponadto cykliczne wykłady biblijne, kursy zdrowego odżywiania, programy antynikotynowe „rzuć palenie” oraz kurs walki ze stresem. Angażuje się także w działalność społeczną i charytatywną w ramach Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej. Przy zborze funkcjonuje punkt zaopatrzenia w książki chrześcijańskie oraz stoisko z bezpłatną literaturą.

Przy lubelskim zborze działa także punkt konsultacyjny Instytutu Turystyki Krajów Biblijnych adwentystycznej Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej w Podkowie Leśnej.

Dom modlitwy[edytuj | edytuj kod]

Lubelski zbór posiada własną kamienicę w centrum miasta przy ul. Niecałej. Na pierwszym piętrze kamienicy znajduje się dom modlitwy. Sala główna jest dwuczęściowa, oddzielona składanymi drzwiami, które na czas nabożeństwa są rozsunięte. Potrafi pomieścić blisko 200 osób. W pierwszej części sali krzesła ułożone są w dwie nawy, zaś w drugiej – w jedną. Z przodu sali znajduje się centralnie położona kazalnica z krzyżem, organy oraz baptysterium przeznaczone do udzielania chrztu przez zanurzenie. Na ścianie frontowej widnieje napis: „Słowo Boże jest prawdą”. Pozostałe pomieszczenia obejmują: szatnię, kuchnię, stołówkę, sale szkoły sobotniej, toalety i pomieszczenia gospodarcze.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]