Rodzina książęca Monako - linia de Polignac

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Pauline Ducruet)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rodzina książęca Monako - linia Rainiera III, księcia Monako
Rodzina książęca Monako - linia baronowej Antoinette de Massy

W artykule przedstawione są biografie osób należących do rodziny de Polignac, potomków hrabiego Pierre'a de Polignac, księcia Valentinois i jego małżonki księżniczki Charlotte z Monako, księżnej Valentinois. Książę Pierre i księżna Charlotte mieli dwoje dzieci, księżniczkę Antoinette, baronową Massy i księcia Rainiera III.

Z rodziny tej wywodzą się w linii męskiej kolejni władcy Księstwa Monako, książę Rainier III i książę Albert II, którzy utrzymali jednak tradycyjne nazwisko Grimaldi.

Beatrice Borromeo[edytuj]

Beatrice Casiraghi z domu Borromeo Arese Taverna (Beatrice Borromeo Arese Taverna, ur. 18 sierpnia 1985 w Innichen), włoska arystokratka, dziennikarka, osobowość telewizyjna, modelka; od 2015 żona Pierre'a Casiraghi, potomka monakijskiej rodziny książęcej.

Beatrice urodziła się 18 sierpnia 1985 roku we włoskim Innichen.

Jej rodzicami są Carlo Ferdinando Borromeo, hrabia Arony (ur. 1935) i jego dawna partnerka, hrabina Paola Marzotto (ur. 1955).

Jej dziadkami są ze strony ojca Vitaliano Borromeo, 2. książę Angery i jego żona, Ida Taverna dei Conti di Landriano; natomiast ze stron matki hrabia Umberto Marzotto i Marta Vacondio.

Ma starszego brata, Carlo Borromeo i trzy starsze przyrodnie siostry z ałżeństwa swojego ojca z Marion Zotą: Isabellę, hrabinę Brachetti-Peretti, Lavinię Elkann i Matilde, księżną von Fürstenberg.

Ponieważ jej rodzice nigdy nie wstąpili w związek małżeński, Beatrice nie przysługuje prawo do żadnych tytułów szlacheckich.

W 2010 ukończyła prawo i ekonomię na Uniwersytecie Bocconi. W maju 2012 została absolwentką Columbia University Journalism School.

W 2008 zaczęła spotykać się z Pierre'm Casiraghim, synem Karoliny, księżnej Hanoweru. 25 lipca Casiraghi i Borromeo zawarli cywilny związek małżeński w ceremonii w Pałacu Książęcym w Monako[1][2][3]. W uroczystości uczestniczyło 70 gości. Książę Albert II zorganizował obiad w pałacowych ogrodach, na który zaproszono około siedmiuset osób. Panna młoda wystąpiła w czterech kreacjach, w tym głównej z domu mody Valentino.

Ślub religijny pary zaplanowany jest na 1 sierpnia i ma się odbyć na włoskiej wyspie Isola Bella, należącej do Wysp Boromejskich na Lago Maggiore, będących w posiadaniu rodziny panny młodej.

Aleksander Casiraghi[edytuj]

Aleksander Casiraghi (Alexandre Andrea Stefano Casiraghi, ur. 21 marca 2013 w Londynie), syn Andrei Casiraghi i Tatiany Santo Domingo; zajmuje piąte miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Aleksander urodził się 21 marca 2013 w Londynie[4]. Jego pierwsze imię zostało ujawnione przez członków rodziny podczas odbywającego się kilka dni później w Monako tradycyjnego Rose Ball[5].

Jego rodzicami są Andrei Casiraghi, potomek monakijskiej rodziny książęcej i jego żona, Tatiana Santo Domingo, pochodzą z wpływowej kolumbijskiej rodziny.

Ze strony ojca jest wnukiem Stefano Casiraghi, przemysłowca włoskiego pochodzenia, zmarłego tragicznie w 1990 roku i Karoliny, księżnej Hanoweru, dawniej następczyni monakijskiego tronu; natomiast ze strony matki Julio Mario Santo Domingo Braga (zm. 2009) i Vera Rechulski. Poprzez trzecie małżeństwo babki jest przybranym wnukiem Ernesta Augusta V, księcia Hanoweru.

Ma młodszą siostrę, Indię Casiraghi[6].

Jest najstarszym prawnukiem Rainiera III, księcia Monako, panującego w latach 1949 - 2005 i Grace, księżnej Monako, amerykańskiej aktorki, zdobywczyni Nagrody Akademii Filmowej.

Chłopiec został ochrzczony 31 stycznia 2014 roku w szwajcarskim Gstaad, na jeden dzień przed kościelnym ślubem swoich rodziców[7]. Otrzymał imiona Alexandre Andrea Stefano, na cześć ojca i dziadka. Pierwsze imię dzieli ze swoimi rodzicami chrzestnymi, księżniczką Aleksandrą z Hanoweru (przyrodnia ciotka ze strony ojca) i Aleksandrem Dellal (przyjacielem matki, a także byłym partnerem jego ciotki, Charlotte Casiraghi), swoim wujem, Aleksandrem Coste; jest to również jedno z imion księcia Alberta II.

W chwili narodzin chłopca jego rodzice byli zaręczeni, a ślub planowany był po przyjściu Sachy na świat. Jako dziecko nieślubne, nie mógł zostać wpisany do linii sukcesji tronu Monako. Andrea Casiraghi i Tatiana Santo Domingo wstąpili w związek małżeński 31 sierpnia 2013[8] i od tego dnia Aleksander zajmował trzecie miejsce na tej liście, za babką i ojcem, z dużymi szansami na objęcie władzy w kraju w przypadku bezpotomnej śmierci księcia Alberta II.

Pierwsze oficjalne wystąpienie chłopca miało miejsce 19 listopada 2014 podczas obchodów Narodowego Dnia Monako, na których pojawił się ze swoim ojcem i ciężarną matką oraz członkami monakijskiej rodziny książęcej[9]. 10 maja uczestniczył w uroczystych chrzcinach księżniczki Gabrieli i księcia Jakuba, a 25 lipca w ceremonii zaślubin swojego ciotecznego brata, Pierre'a Casiraghi z Beatrice Borromeo.

10 grudnia książę Albert i księżna Charlene zostali rodzicami bliźniąt, co spowodowało, że Aleksander przesunął się w linii sukcesji tronu na miejsce piąte, a szanse rodziny Casiraghich na objęcie tronu stały się minimalne[10].

Genealogia

Osoba Rodzice Dziadkowie Pradziadkowie
Aleksander Casiraghi
Andrea Casiraghi
Stefano Casiraghi
Giancarlo Casiraghi
Fernanda Casiraghi
Karolina, księżna Hanoweru Rainier III, książę Monako
Grace, księżna Monako
Tatiana Santo Domingo Julio Mario Santo Domingo Braga Julio Mario Santo Domingo Pumarejo
Edyala Santo Domingo
Vera Santo Domingo nieznany
nieznany

India Casiraghi[edytuj]

India Casiraghi (India Casiraghi, ur. 12 kwietnia 2015 w Londynie), córka Andrei Casiraghi i Tatiany Santo Domingo; zajmuje szóste miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

India urodziła się 12 kwietnia 2015 w Londynie[11]. Jej narodziny zostały oficjalnie ogłoszone przez Pałac Książęcy[12][13].

Jest córką Andrei Casiraghi, potomka monakijskiej rodziny książęcej, i jego małżonki, Tatiany Santo Domingo, pochodzącej z jednej z najbogatszych rodzin w Kolumbii.

Ze strony ojca jest wnuczką Stefano Casiraghi, przemysłowca włoskiego pochodzenia, zmarłego tragicznie w 1990 roku i Karoliny, księżnej Hanoweru, dawniej następczyni monakijskiego tronu; natomiast ze strony matki Julio Mario Santo Domingo Braga (zm. 2009) i Vera Rechulski. Poprzez trzecie małżeństwo babki jest przybraną wnuczką Ernesta Augusta V, księcia Hanoweru.

Ma starszego brata, Aleksandra Casiraghi[14].

W dniu narodzin została wpisana na szóste miejsce linii sukcesji monakijskiego tronu. Zgodnie z prawem, zostanie skreślona z listy, jeżeli na tron wstąpi jeden z potomków księcia Alberta II.

Genealogia

Osoba Rodzice Dziadkowie Pradziadkowie
India Casiraghi
Andrea Casiraghi
Stefano Casiraghi
Giancarlo Casiraghi
Fernanda Casiraghi
Karolina, księżna Hanoweru Rainier III, książę Monako
Grace, księżna Monako
Tatiana Santo Domingo Julio Mario Santo Domingo Braga Julio Mario Santo Domingo Pumarejo
Edyala Santo Domingo
Vera Santo Domingo nieznany
nieznany

Aleksander Coste[edytuj]

Aleksander Coste], wcześniej Tossoukpe (Alexandre Eric Stephanie Coste, ur. 24 sierpnia 2003 w Paryżu), nieślubny syn Alberta II, księcia Monako i jego dawnej kochanki, Nicole Coste; nie zajmuje miejsca w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Aleksander urodził się 24 sierpnia 2003 roku w Paryżu.

Jego rodzicami są Albert II, władca Monako od 2005 roku i Nicole Coste, była stwardessa Air France mająca togijskie pochodzenie. Poprzez małżeństwo ojca jego macochą jest Charlene, księżna Monako.

Jego dziadkami byli ze strony ojca Rainier III, książę Monako w latach 1949 - 2005 i jego małżonka, Grace, księżna Monako, amerykańska aktorka, zdobywczyni Nagrody Akademii Filmowej dla Najlepszej Aktorki za rolę w filmie Dziewczyna z prowincji.

Ma dwóch starszych przyrodnich braci z pierwszego małżeństwa swojej matki, przyrodnią siostrę Jaśminę z poprzedniej relacji swojego ojca i dwoje przyrodniego rodzeństwa, księcia Jakuba i księżniczkę Gabrielę z małżeństwa ojca z księżną Charlene.

Chłopiec urodził się pod nazwiskim Toussoukpe, które w listopadzie 2004 jego matka zmieniła na Coste. Ponieważ związek Alberta z Nicole, trwający od 1997 roku, utrzymywany był w tajemnicy, kobieta zdecydowała się nie wyjawiać istnienia jej syna aż do kwietnia 2005, kiedy to zmarł panujący w Monako książę Rainier III. Coste założyła sprawę sądową o uznanie ojcostwa księcia. Kilka miesięcy później jego adwokat potwierdził, że Aleksander jest biologicznym synem Alberta. Książę zapewnił swojej rodzinie dom położony kilka mil od Monako oraz mieszkanie w Monte Carlo. Aleksander ma prawo dziedziczyć po ojcu majątek, ale ponieważ jest potomkiem nieślubnym, nie zasiądzie nigdy na monakijskim tronie. Gdyby jego rodzice zawarli legalny związek małżeński, zająłby w linii sukcesji pierwsze miejsce i żadne z jego rodzeństwa nie mogłoby go wyprzedzić.

Nicole Coste[edytuj]

Nicole Coste, wcześniej Tossoukpe (Nicole Valerie Coste, ur. 6 grudnia 1971 w Lome) - była kochanka księcia Monako, Alberta II Grimaldi i matka jego nieślubnego syna, Aleksandra Coste, togijska stewardessa linii Air France.

Nicole Tossoukpe urodziła się w grudniu 1971 roku w Lome, stolicy Togo. Mieszkała w Afryce, pracowała jako stewardessa i miała ze swoim mężem dwóch synów. Jej romans z następcą tronu Monako rozpoczął się w 1997 roku, kiedy książę spotykał się z modelką Naomi Campbell[15]. Ich zażyłość była utrzymywana w tajemnicy. W sierpniu 2003 roku w Paryżu Coste urodziła swojego trzeciego syna, który otrzymał imię Aleksander. Rok po jego narodzinach zmieniła swoje nazwisko na Coste. Kobieta rozstała się z księciem. Po śmierci księcia Rainiera III Grimaldi w kwietniu 2005 zdecydowała się ujawnić, że jej syn jest potomkiem Alberta. Sprawa sądowa została rozstrzygnięta na jej korzyść. Coste uzyskała od Grimaldiego dom położony tuż obok granicy Monako, a także mieszkanie do dyspozycji w samym księstwie i zamieszkała tam razem z synem. Rok później wyszło na jaw, że książę ma również urodzoną w 1992 roku nieślubną córkę, Jaśminę.

Coste posiada obecnie francuskie obywatelstwo[16]. Jej starsi synowie mieszkają nadal razem ze swoim ojcem.

Daniel Ducruet[edytuj]

Daniel Ducruet (ur. 27 listopada 1964), od 1 lipca 1995 do 4 października 1996 członek monakijskiej rodziny książęcej jako mąż księżnej Stefanii Grimaldi. Ojciec dwójki jej dzieci, Ludwika (ur. 1992) i Pauliny (ur. 1994). Był związany z Martine Malbouvier, z którą ma również syna Michaela. Poznał księżną Monako, bo był jej prywatnym ochroniarzem. Ma troje dzieci:

 • Michael Ducruet (ur. 1991)
 • Ludwik Ducruet (ur. 1992)
 • Paulina Ducruet (ur. 1994)

Ludwik Ducruet[edytuj]

Louis Robert Paul Ducruet (ur. 26 listopada 1992 w Monte Carlo) – wnuk księcia Monako Rainiera III Grimaldiego, syn Daniela Ducrueta i księżniczki Stefanii Grimaldi; zajmuje ósme miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Ludwik urodził się 26 listopada 1992 roku w klinice imienia księżnej Grace w Monte Carlo. Jego rodzicami są Daniel Ducruet, były ochroniarz i jego pierwsza żona, księżniczka Stefania z Monako.

Ze strony ojca jest wnukiem Henri Ducruet i Magui Ducruet, natomiast ze strony matki Rainiera III, księcia Monako i jego żony, Grace, księżnej Monako, amerykańskiej aktorki, zdobywczyni Nagrody Akademii Filmowej.

Ma troje rodzeństwa: Michaela Ducruet, Paulinę Ducruet i Kamilę Gottlieb.

Został ochrzczony razem ze swoją siostrą Pauliną dnia 17 kwietnia 1995 roku w kościele St. Devote w Monako. Jego rodzicami chrzestnymi zostali książę Albert, wówczas następca tronu Monako i księżniczka Karolina z Monako, obecnie księżna Hanoweru. Imię otrzymał na cześć swoich przodków, książąt Ludwika I i Ludwika II Grimaldi.

Posługuje się biegle językiem francuskim i angielskim oraz monakijskim dialektem, zna również język japoński, włoski i niemiecki. Jest fanem piłki nożnej, a szczególnie klubu AS Monaco, reprezentującego księstwo w lidze francuskiej. Ukończył szkołę podstawową w Auron, francuskie liceum w Zurychu, szkoły imienia księcia Karola III i księcia Alberta I. Od 2010 jest uczniem SKEMA Business School w Sophia-Antipolis we Francji. 12 grudnia 2015 ukończył Western Carolina University w Karolinie Północnej w kierunku menedżera sportowego.

Ludwik i jego siostra Paulina po raz pierwszy pojawili się publicznie 1 lipca 1995 podczas uroczystości zaślubin ich matki, księżnej Stefanii z Danielem Ducruet. W styczniu 2003 po raz pierwszy wziął udział w Festiwalu Cyrkowym w Monte Carlo oraz Gali Gimnastycznej imienia księżnej Grace. W kwietniu cała rodzina kibicowała tenisistom podczas tradycyjnego turnieju serii mistrzowskiej na ziemnych kortach obiektu w Monako. W 2005 roku razem z siostrą i ojcem wystąpił we francuskim reality show La Ferme Célébrités. W lipcu uczestniczył w ceremonii koronacji swojego wuja, Alberta II na księcia Monako. 11 maja 2010 zagrał w charytatywnym meczu piłkarskim (razem z kuzynem Pierre'em) w charytatywnym meczu; oboje reprezentowali wówczas drużynę księcia Alberta. W lipcu 2011 uczestniczył w ceremonii zaślubin swojego wuja, księcia Alberta z Charlene Wittstock.

21 września 2015 w imieniu księcia Alberta wręczał nagrody podczas gali Golden Foot Award[17].

Od 31 sierpnia 2013 Ludwik zajmuje ósme miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu, za ciotką księżną Karoliną, kuzynem Andreą, jego synem Sachą, kuzynem Pierre'em, kuzynkami Charlotte i księżniczką Aleksandrą oraz matką księżniczką Stefanią, a przed siostrą Pauliną.

Genealogia

Osoba Rodzice Dziadkowie Pradziadkowie
Ludwik Ducruet Daniel Ducruet Henri Ducruet nieznany
nieznany
Magui Ducruet
z domu Barbero
nieznany
nieznany
księżniczka Stefania z Monako Rainier III, książę Monako Pierre, książę Valentinois
Charlotte, księżna Valentinois
Grace, księżna Monako
z domu Kelly
John Brendan Kelly
Margaret Kelly
z domu Mejer

Paulina Ducruet[edytuj]

Pauline Grace Maguy Ducruet (ur. 4 maja 1994 w Monte Carlo) – wnuczka księcia Monako Rainiera III Grimaldiego, córka Daniela Ducrueta i księżniczki Stefanii Grimaldi; zajmuje dziewiąte (ostatnie) miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Pauline urodziła się 4 maja 1994 roku w klinice imienia księżnej Grace w Monte Carlo. Jest córką Daniela Ducrueta, byłego ochroniarza, i księżnej Stefanii Grimaldi. Jej dziadkami są ze strony ojca Henri Ducruet i Magui Barbero-Ducruet, a ze strony matki książę Rainier III Grimaldi i księżna Grace Kelly-Grimaldi. Jest siostrą Ludwika Ducrueta (ur. 1992) oraz przyrodnią siostrą Kamili Gottlieb (ur. 1998) i Michaela Ducrueta.

Ze strony matki jest siostrzenicą księcia Alberta II Grimaldiego i księżnej Karoliny Hanowerskiej. Jej najbliżsi kuzynowie to: Andrea Casiraghi (ur. 1984), Charlotte Casiraghi (ur. 1986), Pierre Casiraghi (ur. 1987), księżna Aleksandra Hanowerska (ur. 1999), Jaśmina Grimaldi (ur. 1992) i Aleksander Coste (ur. 2003).

Została ochrzczona razem z bratem Ludwikiem 17 kwietnia 1995 roku w St. Devote church w Monako. Jej rodzicami chrzestnymi zostali Albert II Grimaldi i Karolina Hanowerska. Imiona otrzymała na cześć swoich babć, księżnej Grace Kelly-Grimaldi i Magui Barbero-Ducruet.

Ukończyła szkołę podstawową we francuskim mieście Auron. Następnie przez krótki czas była uczennicą francuskiego liceum w Zurychu, a potem szkoły imienia księcia Monako, Karola III. Obecnie pobiera nauki w szkole imienia księcia Alberta I w Monako. Biegle posługuje się językiem francuskim i angielskim, zna również dialekt monakijski.

Paulina, jak wielu innych członków rodziny książęcej, uprawia sport – nurkowanie. W 2010 wzięła udział w Juniorskich Mistrzostwach Świata w Akwizgranie, a kilka miesięcy później w Juniorskich Mistrzostwach Europy w Pływaniu i Nurkowaniu, które odbywały się w Helsinkach. Miesiąc później reprezentowała Monako w pierwszej edycji Letnich Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży, które odbywały się w Singapurze, jako jedna z czterech osób ze swojego państwa. Weszła do finału konkurencji nurkowania, w którym zajęła dwunaste miejsce, ponadto była chorążym monakijskiej reprezentacji w tych zawodach.

W lipcu 1995 Paulina uczestniczyła w ceremonii zaślubin swoich rodziców w Monte Carlo. 13 kwietnia 2002 wzięła udział w uroczystościach otwarcia Monakijskich Igrzysk Paraolimpijskich, gdzie między innymi niosła litewską flagę. W 2003 wraz z rodziną pojawiła się na Festiwalu Cyrkowym w Monte Carlo oraz zasiadła na trybunach turnieju tenisowego serii mistrzowskiej, który od wielu lat odbywa się na ziemnych kortach miejscowego klubu tenisowego. W 2005 roku razem z ojcem i bratem wystąpiła we francuskim reality show La Ferme Célébrités. W lipcu była gościem ceremonii koronacji swojego wuja Alberta na księcia Monako.

W maju 2012 została wybrana Prezydentem Jury Nowego Międzynarodowego Festiwalu dla Młodych Artystów, będącego częścią Międzynarodowego Festiwalu Cyrkowego Monte Carlo.

Od 31 sierpnia 2013 Paulina zajmuje dziewiąte, ostatnie miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu, za ciotką księżną Karoliną, kuzynem Andreą, jego synem Sachą, kuzynem Pierre'em, kuzynkami Charlotte i księżniczką Aleksandrą, matką księżniczką Stefanią i bratem Ludwikiem.

W kwietniu 2013 po raz pierwszy oficjalnie pojawiła się w towarzystwie księżniczki Stefanii ze swoim chłopakiem, piłkarzem Paulem-Noël Ettori, starszym od niej o cztery lata[18]. Para poznała się w 2011 roku. 6 listopada 2014 poinformowała, że jest w związku z Maxime Giaccardi[19].

Osoba Rodzice Dziadkowie Pradziadkowie
Paulina Ducruet
(ur. 1992)
Daniel Ducruet Henri Ducruet '(?) Ducruet
(?) Ducruet
Magui Ducruet
z domu Barbero
(?) Barbero
(?) Barbero
księżniczka Stefania z Monako Rainier III, książę Monako Pierre, książę Valentinois
Charlotte, księżna Valentinois
Grace, księżna Monako
z domu Kelly
John Brendan Kelly
Margaret Kelly
z domu Mejer'

Rafał Elmaleh[edytuj]

Rafał Elmaleh (Raphael Elmaleh, ur. 17 grudnia 2013 w Monte Carlo), osoba związana z monakijską rodziną książęcą, prawnuk Rainiera III, księcia Monako, nieślubny syn Gada Elmaleh i Charlotte Casiraghi; nie zajmuje miejsca w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Rafał urodził się 17 grudnia 2013 w klinice imienia księżnej Grace w Monte Carlo[20]. O jego narodzinach i imieniu poinformował tego samego dnia prezydent monakijskiego National Counci, Laurent Nouvion. Jest nieślubnym synem francusko-marokańskiego aktora, Gada Elmaleh i Charlotte Casiraghi, potomkini monakijskiej rodziny książęcej.

Jego dziadkami są ze strony ojca David Elmaleh i Regina Elmaleh, a ze strony matki Stefano Casiraghi i księżniczka Karolina z Monako, księżna Hanoweru. Poprzez trzecie małżeństwo matki jest przybranym wnukiem Ernesta Augusta V, księcia Hanoweru.

Ma starszego przyrodniego brata Noego Elmaleh z poprzedniego związku swojego ojca z aktorką Anne Brochet.

Rafał został ochrzczony 22 czerwca 2014 w kaplicy królewskiej Pałacu Książęcego[21]. Jego rodzicami chrzestnymi zostali spodziewający się własnego potomka książę Albert II i księżna Charlene. W ceremonii uczestniczyli wszyscy krewni Charlotte, starszy przyrodni brat Rafała, Noe i jego babka ze strony ojca, Regina Elmaleh.

Rodzice chłopca nie byli małżeństwem i zakończyli swoją relację w drugiej połowie 2015 roku. Raphael mieszka w Rzymie z matką i jej nowym partnerem, Lamberto Sanfelice, podczas gdy jego ojciec wyjechał do Stanów Zjednoczonych i kontynuuje tam karierę aktorską.

Elmaleh może zostać wpisany do linii sukcesji monakijskiego tronu, jeżeli jego rodzice wstąpią w legalny związek małżeński.

Genealogia

Osoba Rodzice Dziadkowie Pradziadkowie
Rafał Elmaleh Gad Elmaleh David Elmaleh nieznany
nieznany
Regina Elmaleh nieznany
nieznany
Charlotte Casiraghi Stefano Casiraghi Giancarlo Casiraghi
Fernanda Casiraghi
Karolina, księżna Hanoweru Rainier III, książę Monako
Grace, księżna Monako

Jan Gottlieb[edytuj]

Kamila Gottlieb[edytuj]

Kamila Gottlieb
Camille Marie Kelly Gottlieb
Dane biograficzne
Data urodzenia 15 lipca 1998
Ojciec Jan Gottlieb
Matka księżniczka Stefania z Monako
Rodzeństwo Ludwik Ducruet
Paulina Ducruet

Camille Marie Kelly Gottlieb, wcześniej Grimaldi (ur. 15 lipca 1998 w Monte Carlo), siódma wnuczka księcia Monako Rainiera III Grimaldi, nieślubna córka Jana Gottlieba i księżniczki Stefanii Grimaldi, członkini monakijskiej rodziny książęcej; nie zajmuje miejsca w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Kamila urodziła się 16 lipca 1998 roku o godzinie 09:23 w klinice imienia księżnej Grace w Monte Carlo[22]. Jest córką księżniczki Monako Stefanii Grimaldi i jej ówczesnego partnera, ochroniarza Jana Raymonda Gottlieb. Księżniczka odmówiła wpisania danych ojca w akt urodzenia swojej córki. Dziewczynka otrzymała początkowo nazwisko Grimaldi, ale obecnie znana jest pod nazwiskim Gottlieb. Jej dziadkami są ze strony matki książę Monako Rainier III Grimaldi i jego żona, księżna Grace Grimaldi, amerykańska aktorka i zdobywczyni Nagrody Akademii Filmowej. Jest przyrodnią siostrą Ludwika Ducruet (ur. 1992) i Pauliny Ducruet (ur. 1994).

Ze strony matki jest siostrzenicą księcia Alberta II Grimaldi i księżnej Karoliny Hanowerskiej. Jej najbliżsi kuzynowie to: Andrea Casiraghi (ur. 1984), Charlotte Casiraghi (ur. 1986), Pierre Casiraghi (ur. 1987), księżniczka Aleksandra Hanowerska, Jaśmina Grimaldi (ur. 1992) i Aleksander Coste (ur. 2003).

Dziewczynka została ochrzczona w kwietniu 1999 roku i otrzymała imiona Camille Marie Kelly - trzecie imię pochodzi od panieńskiego nazwiska jej babki, księżnej Grace. Jej rodzicami chrzestnymi zostali przyjaciele jej rodziców.

Kamila, jako dziecko nieślubne, nie posiada praw do dziedziczenia monakijskiego tronu (podobnie jak jej krewni, Jaśmina Grimaldi, Aleksander Coste i Rafał Elmaleh). Zyska je tylko w przypadku, gdy jej rodzice zawrą legalny związek małżeński.

Po raz pierwszy córka księżniczki wystąpiła publicznie w styczniu 2004 podczas Międzynarodowego Festiwalu Cyrkowego w Monte Carlo, któremu patronuje księżniczka Stefania. W sierpniu 2010 pojechała do Sinapuru, aby kibicować starszej siostrze, która występowała w Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich w nurkowaniu. W lipcu 2011 była gościem dwudniowej ceremonii zaślubin pomiędzy księciem Albertem II a Charlene Wittstock.

Do zainteresowań Gottlieb należy fotografia. Wykonywała zdjęcia swojemu wujowi, księciu Albertowi podczas Grimaldi Forum w marcu 2012[23].

Osoba Rodzice Dziadkowie Pradziadkowie
Kamila Gottlieb Jan Gottlieb nieznany nieznany
nieznany
nieznany nieznany
nieznany
księżniczka Stefania z Monako Rainier III, książę Monako Pierre, książę Valentinois
Charlotte, księżna Valentinois
Grace, księżna Monako
z domu Kelly
John Brendan Kelly
Margaret Kelly
z domu Mejer

Jaśmina Grimaldi[edytuj]

Jaśmina Grimaldi, wcześniej Rotolo (Jazmin Grace Grimaldi, ur. 4 marca 1992 w Palm Springs, Kalifornia, Stany Zjednoczone) - wnuczka Rainiera III, księcia Monako, nieślubna córka Alberta II, księcia Monako i jego dawnej kochanki, Tamary Rotolo; nie zajmuje miejsca w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Jaśmina jest owocem romansu księcia z amerykańską agent nieruchomości, który miał miejsce podczas trzytygodniowych wakacji kobiety na Riwierze Francuskiej latem 1991 roku[24]. Dziewczynka urodziła się w marcu 1992 i otrzymała imiona Jazmin Grace - na cześć swojej babki ze strony ojca. Po raz pierwszy spotkała ojca w sierpniu 1993. Oficjalnie została uznana jego córką 1 czerwca 2006.

Ze strony ojca jest wnuczką JKW Rainiera III, księcia Monako w latach 1949 - 2005 i jego małżonki, JKW Grace, księżnej Monako; ze strony matki natomiast Sama Rotolo i Jean Rotolo.

Ma troje młodszego przyrodniego rodzeństwa z innych związków swojego ojca: Aleksandra Coste, księcia Jakuba i księżniczkę Gabrielę.

Poprzez małżeństwo ojca jej macochą jest Charlene, księżna Monako.

W latach 2001 - 2006 była uczennicą St. Margaret's Episcopal School w Pam Desert. W 2010 ukończyła JSerra High School w Orange County. 17 maja 2014 została absolwentką Uniwersytetu Fordham w Nowym Jorku[25].

Zainteresowanie mediów dziewczyną zaczęło się w 2006 roku, kiedy została oficjalnie uznana córką księcia Alberta II. Grimaldi, pomimo zaproszenia ojca, nie zdecydowała się zamieszkać w Monako i pozostała w Stanach Zjednoczonych. Jeszcze w tym samym roku założyła fundację[26], mającą pomagać mieszkańcom wysp Fidżi, które odwiedziła podczas swojej pierwszej charytatywnej misji w 2006[27].

Osoba Rodzice Dziadkowie Pradziadkowie
Jaśmina Grimaldi Albert II, książę Monako Rainier III, książę Monako Pierre, książę Valentinois
Charlotte, księżna Valentinois
Grace, księżna Monako
z domu Kelly
John Brendan Kelly
Margaret Kelly
z domu Mejer
Tamara Rotolo Sam Rotolo nieznany
nieznany
Jean Rotolo nieznany
nieznany

Filip Junot[edytuj]

Filip Junot (Philippe Junot, ur. 19 kwietnia 1940 w Paryżu), francuski biznesmen i bankier, od 28 czerwca 1978 do 9 czerwca 1980 pierwszy mąż księżniczki Karoliny z Monako.

Filip urodził się 19 kwietnia 1940 roku w Paryżu. Jego rodzicami byli Michel Junot i jego żona, Lydia Tyckjaert, córka duńskiego przemysłowca. Ma jedną siostrę, Karolinę Vouillon. Jako młody chłopak w latach sześćdziesiątych pracował dla amerykańskiej restauracji fast food Jack in the box.

28 czerwca 1978 w Monako zawarł ślub cywilny z księżniczką Monako, Karoliną Grimaldi. Następnego dnia wzięli ślub kościelny. Karolina była córką panującego w Monako księcia Rainiera III Grimaldi i zajmowała drugie miejsce na liście sukcesji tronu monakijskiego za swoim bratem Albertem. Para nie doczekała się potomków; rozwiedli się 9 czerwca 1980, gdyż Karolina oskarżyła Filipa o niewierność. Sam Junot twierdził, że to romanse księżnej zniszczyły ich związek.

Księżniczka wyszła za mąż za Stefano Casiraghiego w 1983 roku, a w 1992 papież Jan Paweł II anulował jej małżeństwo z Filipem Junotem według prawa kościelnego.

Filip poślubił w 1987 roku modelkę Ninę Wendelboe Larsen, z którą ma trójkę dzieci: Wiktorię, Izabelę i Alexis. Para pozostaje w separacji.

Adans Lopez Peres[edytuj]

Tamara Rotolo[edytuj]

Tamara Rotolo, I voto Schumacher (Tamara Jean Rotolo, ur. 25 października 1961 w Kalifornii, Stany Zjednoczone) - była kochanka księcia Monako, Alberta II Grimaldi i matka jego nieślubnej córki, Jaśminy Grimaldi, amerykańska agent nieruchomości.

Tamara urodziła się w 1961 roku w Kalifornii. Jest córką Sama i Jean Rotolo[28]. Początkowo pracowała jako kelnerka, potem została agentem nieruchomości. 31 stycznia 1987 została żoną dziennikarza Davida Schumachera. Od 1989 roku pozostawali w separacji, rozwiedli się w 1992. Nie mieli wspólnych dzieci.

Latem 1991 Rotolo wraz ze swoją przyjaciółką wyjechały na trzygodniowe wakacje na Riwierę Francuską i tam podczas jednego z turniejów tenisowych poznała następcę monakijskiego tronu. Nawiązali romans, a po powrocie do Ameryki kobieta odkryła, że jest w ciąży[29]. Książę wspierał ją aż do porodu, a następnie zerwali kontakt. Rotolo urodziła córkę, która otrzymała imiona Jazmin Grace, a w jej dokumentach wpisano Grimaldiego jako ojca. Tamara już od 1993 próbowała prawnie dowieść, kto jest ojcem jej dziecka, ale uniemożliwiło jej to kalifornijskie prawo. Kiedy dziewczynka miała siedemnaście miesięcy, Rotolo zabrała ją na spotkanie z Albertem, który wówczas przyjechał z oficjalną wizytą do Stanów Zjednoczonych.

W 2005, niedługo po objęciu tronu Monako, Albert uznał swojego nieślubnego syna ze związku z Nicole Coste. 1 czerwca 2006 jego prawnik potwierdził, że jest on również ojcem Jaśminy, która nosi nazwisko Grimaldi. Rotolo razem z córką mieszkają w Stanach Zjednoczonych. Dziewczyna nie znajduje się w linii sukcesji rodzinnego tronu, ponieważ jej rodzice nie zawarli związku małżeńskiego. Ma jednak prawo do dziedziczenia majątku swojego ojca, podobnie jak jej przyrodni brat, Aleksander[30].

Przypisy

 1. http://www.hellomagazine.com/royalty/2015072526350/pierre-casiraghi-marries-beatrice-borromeo/
 2. http://www.aww.com.au/royals/international-royals/and-the-bride-wore-couture-pierre-casiraghi-married-his-heiress-in-monaco-1-21545
 3. http://www.people.com/people/package/article/0,,20395222_20940458,00.html
 4. http://www.hellomagazine.com/royalty/2013032211736/tatiana-santo-domingo-baby/
 5. http://www.hellomagazine.com/royalty/2013032711799/monaco-royals-visit-new-baby/
 6. http://www.hellomagazine.com/royalty/2015041524636/tatiana-santo-domingo-names-baby-girl/
 7. http://www.hellomagazine.com/royalty/2014013116787/baptism-sacha-casiraghi-gstaad/
 8. http://www.hellomagazine.com/royalty/2013083114355/andrea-casiraghi-tatiana-monaco-wedding/
 9. http://www.hellomagazine.com/royalty/2014111922001/sacha-casiraghi-monaco-national-day/
 10. http://www.hellomagazine.com/royalty/2014121022101/princess-charlene-gives-birth-to-twins/
 11. http://www.hellomagazine.com/healthandbeauty/mother-and-baby/2015041324589/tatiana-santo-domingo-welcomes-child/
 12. http://www.gulf-times.com/uk-europe/183/details/435025/caroline-welcomes-granddaughter
 13. http://www.monacochannel.mc/Chaines/Palais-Princier-de-Monaco/News-Photos/Naissance-Communique-du-Palais-Princier
 14. http://www.hellomagazine.com/royalty/2015041524636/tatiana-santo-domingo-names-baby-girl/
 15. http://royalfoibles.com/2013/05/23/the-boy-who-will-never-be-prince/
 16. http://www.dailymail.co.uk/news/article-2009911/Look-whos-turned-Mother-Prince-Alberts-illegitimate-son-spotted-strolling-Monaco--day-gets-married.html
 17. http://www.gettyimages.de/search/events/579424341?excludenudity=true&family=editorial&sort=best&phrase=
 18. http://www.hellomagazine.com/royalty/2013040311880/pauline-ducruet-new-footballer-boyfriend/
 19. http://www.hellomagazine.com/royalty/2014110921805/pauline-ducruet-rumoured-new-boyfriend/
 20. http://www.hellomagazine.com/healthandbeauty/mother-and-baby/2013121815825/charlotte-casiraghi-baby/
 21. http://www.hellomagazine.com/royalty/2014062619595/charlotte-casiraghi-gad-elmaleh-baby-baptism/
 22. http://articles.philly.com/1998-07-16/living/25735514_1_argentine-embassy-spanish-broadcasting-system-fm
 23. http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/camille-gottlieb-the-daughter-of-princess-stephanie-of-news-photo/141709899
 24. http://www.vanityfair.com/online/daily/2014/05/grace-kelly-granddaughter-jazmin-grace-grimaldi
 25. http://www.dailymail.co.uk/news/article-2633865/Deadbeat-Prince-Albert-II-Monaco-skipped-daughters-graduation-attended-Louis-Vuitton-fashion-instead.html
 26. http://www.jazminfund.com/index2.htm
 27. http://www.palmspringslife.com/Palm-Springs-Life/April-2007/Princess-for-the-People/
 28. http://records.ancestry.com/tamara_rotolo_records.ashx?pid=136562658
 29. http://www.people.com/people/article/0,,20061201,00.html
 30. http://www.vanityfair.com/online/daily/2014/05/grace-kelly-granddaughter-jazmin-grace-grimaldi