Rodzina książęca Monako - linia de Polignac

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Pauline Ducruet)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rodzina książęca Monako - linia Rainiera III, księcia Monako
Rodzina książęca Monako - linia baronowej Antoinette de Massy

W artykule przedstawione są biografie osób należących do rodziny de Polignac, potomków hrabiego Pierre'a de Polignac, księcia Valentinois i jego małżonki księżniczki Charlotte z Monako, księżnej Valentinois. Książę Pierre i księżna Charlotte mieli dwoje dzieci, księżniczkę Antoinette, baronową Massy i księcia Rainiera III.

Z rodziny tej wywodzą się w linii męskiej kolejni władcy Księstwa Monako, książę Rainier III i książę Albert II, którzy utrzymali jednak tradycyjne nazwisko Grimaldi.

Beatrice Borromeo[edytuj]

Beatrice Casiraghi z domu Borromeo Arese Taverna (Beatrice Borromeo Arese Taverna, ur. 18 sierpnia 1985 w Innichen), włoska arystokratka, dziennikarka, osobowość telewizyjna, modelka; od 2015 żona Pierre'a Casiraghi, potomka monakijskiej rodziny książęcej.

Beatrice urodziła się 18 sierpnia 1985 roku we włoskim Innichen (inaczej San Candido), mieście położonym przy granicy włosko - austriackiej.

Jej rodzicami są Carlo Ferdinando Borromeo, hrabia Arony (ur. 1935) i jego dawna partnerka, hrabianka Paola Marzotto (ur. 1955). Poprzez małżeństwo ojca jej macochą jest Marion Sibille Ganrielle Zota[1].

Jej dziadkami są ze strony ojca Vitaliano Borromeo, 2. książę Angery (ur. 1892, zm. 1982) i jego żona, Ida Taverna z hrabiów Landriano (ur. 1903, zm. 1973); natomiast ze strony matki hrabia Umberto Marzotto (ur. 1926) i Marta Vacondio (ur. 1931, zm. 2016)[2].

Ma starszego brata, Carlo Borromeo i trzy starsze przyrodnie siostry z małżeństwa swojego ojca z Marion Zotą: Isabellę, hrabinę Brachetti-Peretti, Lavinię Elkann i Matilde, księżną von Fürstenberg.

Ojciec Beatrice ożenił się w 1974 roku z Niemką Marion Zotą i ze związku tego przyszły na świat dwie córki - Isabella i Lavinia. Hrabia nawiązał jednak romans z hrabianką Marzotto, czego skutkiem były narodziny w 1983 nieślubnego syna, Carlo. Borromeo wrócił do żony i został ojcem po raz kolejny - tym razem urodziła się donna Matilde (w 1985). Wkrótce ponownie wrócił do Marzotto, hrabianka zaszła w ciążę i w 1985 urodziła Beatrice. Isabella, Lavinia i Matilde to jedyne dynastyczne dzieci hrabiego Borromeo, Carlo i Beatrice są potomkami nieślubnymi, w związku z czym nie przysługują im żadne tytuły szlacheckie. Ich matka nigdy nie wyszła za mąż.

Beatrice spędziła swoje dzieciństwo pomiędzy domami matki w Mediolanie i ojca w Lomellinie. Uczyła się w liceum klasycznym Giovanni Berchet w Mediolanie. W tym czasie zajęła się modelingiem. W 2002 razem z siostrami wzięła udział w sesji zdjęciowej dla włoskiego Vogue. Związała się z o wiele starszym od siebie modelem Tomasso Butti, wyprowadziła z domu i przez półtora roku nie rozmawiała z matką. Dzięki jego namowom podjęła studia na wydziale prawa Uniwersytecie Bocconi (ukończyła je w 2010) i pojechała z ojcem do Chin i Tybetu. Na uczelni poznała Pierre'a Casiraghi, wnuka panującego wówczas w Monako księcia Rainiera III z dynastii Grimaldich, syna Karoliny, księżnej Hanoweru. Zaczęli się spotykać w 2008 roku.

W wywiadzie udzielonym w 2006 roku przyznała, że jest ateistką, choć wcześniej myślała, że agnostą.

W 2006 przyjęła propozycję pracy w telewizji, przed dwa sezony prowadziła program AnnoZero. Później pracowała jako dziennikarka dla włoskiej telewizji RAI. Od 2009 jest redaktorem rzymskiej gazety Il Fatto Quotidiano. Po ukończeniu studiów przeprowadziła się do Rzymu, a w maju 2012 została absolwentką Columbia University Journalism School.

Jej związek z Casiraghi, którego ojciec był Włochem, zawsze znajdował się wśród tematów interesujących media. Borromeo towarzyszyła swojemu chłopakowi w ceremonii zaślubin jego wuja, Alberta II, księcia Monako z Charlene Wittstock w lipcu 2011 roku; 27 września 2013 w Saint-Maximin-la-Sainte-Baume oboje uczestniczyli w uroczystościach weselnych księcia Feliksa z Luksemburga z Claire Lademacher.

10 grudnia 2014 para potwierdziła, że są zaręczeni[3]. 14 kwietnia 2015 ogłoszono, że ślub odbędzie się w wakacje[4]. 25 lipca Casiraghi i Borromeo zawarli cywilny związek małżeński w ceremonii w Pałacu Książęcym w Monako[5][6][7]. W uroczystości uczestniczyło 70 gości. Książę Albert zorganizował obiad w pałacowych ogrodach, na który zaproszono około siedmiuset osób. Panna młoda wystąpiła w czterech kreacjach, w tym głównej z domu mody Valentino.

1 sierpnia na włoskiej wyspie Isola Bella, należącej do Wysp Boromejskich na Lago Maggiore, będących w posiadaniu rodziny panny młodej, miała miejsce religijna ceremonia zaślubin pary[8]. Wśród gości znaleźli się członkowie rodzin Grimaldich, Casiraghich i Borromeo, a także przedstawiciele zagranicznej arystokracji: księżna Claire z Luksemburga, księżniczka Maria Annuncjata z Lichetensteinu, Haakon, następca tronu Norwegii z żoną, księżną Mette-Marit i jej synem Mariusem Borg; zabrakło natomiast księcia Alberta, który uczestniczył w tym czasie w spotkaniu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Panna młoda wystąpiła w sukni od Giorgio Armani. Świadkami ceremonii byli Andrea Casiraghi, starszy brat pana młodego i Marta Marzotto, babka ze strony matki panny młodej. Po ślubie małżonkowie zamieszkali w Mediolanie.

Jako osoba związana z monakijską rodziną książęcą, Beatrice uczestniczy w tradycyjnych wydarzeniach w księstwie, w tym w obchodach Narodowego Dnia Monako w listopadzie i tradycyjnym balu Rose[9].

W lutym 2016 uległa wypadkowi samochodowemu i trafiła do szpitala La Madonnina w Mediolanie[10]. 9 lipca była druhną na ślubie Franza Albrechta, dziedzicznego księcia Oettingen-Spielberg z aktorką Cleopatrą von Adelsheim w niemieckim Oettingen[11].

29 lipca w Mediolanie w wieku osiemdziesięciu pięciu lat zmarła Marta Marzotto, babcia Beatrice[12]. Kobieta była rok wcześniej świadkową na ślubie wnuczki, a jej pogrzeb odbędzie się 1 sierpnia - dokładnie w pierwszą rocznicę ślubu Borromeo z Casiraghim.

Genealogia

Osoba Rodzice Dziadkowie Pradziadkowie
Beatrice Casiraghi
z d. Borromeo Arese Taverna
(1985 - )
Carlo Borromeo, hrabia Arony
(1935 -)
Vitaliano Borromeo, 2. książę Angery
(1892 - 1982)
Gilberto Borromeo, 1. książę Angery
(1859 - 1941)
Rossana Borromeo, księżna Angery
z d. hrabianka Leonardi (1867 - 1931)
Ida Borromeo, księżna Angery
z d. Taverna, hrabianka Landriano (1903 - 1973)
Lodovico Taverna, hrabia Landriano
(1879 - 1926)
Maria Taverna, hrabina Landriano
z d. markiza Stanga Trecco (1881 - 1925)
Paola, hrabianka Marzotto
(1955 - )
Umberto, hrabia Marzotto
(1926 - )
Gaetano, 1. hrabia Valdagno Castelvecchio
(1894 - 1972)
Margherita, hrabina Valdagno Castelvecchio
z d. Lampertico
Marta, hrabina Marzotto
z d. Vacondio (1931 - 2016)
nieznany
nieznany

Aleksander Casiraghi[edytuj]

Aleksander Casiraghi, w krajach hiszpańskojęzycznych Casiraghi Santo Domingo (Alexandre Andrea Stefano Casiraghi, ur. 21 marca 2013 w Londynie), syn Andrei Casiraghi i Tatiany Santo Domingo; zajmuje piąte miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Aleksander urodził się 21 marca 2013 w Londynie[13]. Jego pierwsze imię zostało ujawnione przez członków rodziny podczas odbywającego się kilka dni później w Monako tradycyjnego Rose Ball[14].

Jego rodzicami są Andrei Casiraghi, potomek monakijskiej rodziny książęcej i jego żona, Tatiana Santo Domingo, pochodzą z wpływowej kolumbijskiej rodziny.

Ze strony ojca jest wnukiem Stefano Casiraghi, przemysłowca włoskiego pochodzenia, zmarłego tragicznie w 1990 roku i Karoliny, księżnej Hanoweru, dawniej następczyni monakijskiego tronu; natomiast ze strony matki Julio Mario Santo Domingo Braga (zm. 2009) i Vera Rechulski. Poprzez trzecie małżeństwo babki jest przybranym wnukiem Ernesta Augusta V, księcia Hanoweru.

Ma młodszą siostrę, Indię Casiraghi[15].

Jest najstarszym prawnukiem Rainiera III, księcia Monako, panującego w latach 1949 - 2005 i Grace, księżnej Monako, amerykańskiej aktorki, zdobywczyni Nagrody Akademii Filmowej.

Chłopiec został ochrzczony 31 stycznia 2014 roku w szwajcarskim Gstaad, na jeden dzień przed kościelnym ślubem swoich rodziców[16]. Otrzymał imiona Alexandre Andrea Stefano, na cześć ojca i dziadka. Pierwsze imię dzieli ze swoimi rodzicami chrzestnymi, księżniczką Aleksandrą z Hanoweru (przyrodnia ciotka ze strony ojca) i Aleksandrem Dellal (przyjacielem matki, a także byłym partnerem jego ciotki, Charlotte Casiraghi), swoim wujem, Aleksandrem Coste; jest to również jedno z imion księcia Alberta II.

W chwili narodzin chłopca jego rodzice byli zaręczeni, a ślub planowany był po przyjściu Sachy na świat. Jako dziecko nieślubne, nie mógł zostać wpisany do linii sukcesji tronu Monako. Andrea Casiraghi i Tatiana Santo Domingo wstąpili w związek małżeński 31 sierpnia 2013[17] i od tego dnia Aleksander zajmował trzecie miejsce na tej liście, za babką i ojcem, z dużymi szansami na objęcie władzy w kraju w przypadku bezpotomnej śmierci księcia Alberta II.

Pierwsze oficjalne wystąpienie chłopca miało miejsce 19 listopada 2014 podczas obchodów Narodowego Dnia Monako, na których pojawił się ze swoim ojcem i ciężarną matką oraz członkami monakijskiej rodziny książęcej[18]. 10 maja uczestniczył w uroczystych chrzcinach księżniczki Gabrieli i księcia Jakuba, a 25 lipca w ceremonii zaślubin swojego stryja, Pierre'a Casiraghi z Beatrice Borromeo.

10 grudnia książę Albert i księżna Charlene zostali rodzicami bliźniąt, co spowodowało, że Aleksander przesunął się w linii sukcesji tronu na miejsce piąte, a szanse rodziny Casiraghich na objęcie tronu stały się minimalne[19].

Genealogia

Osoba Rodzice Dziadkowie Pradziadkowie
Aleksander Casiraghi
(2013 - )
Andrea Casiraghi
(1984 - )
Stefano Casiraghi
Giancarlo Casiraghi
Fernanda Casiraghi
Karolina, księżna Hanoweru Rainier III, książę Monako
Grace, księżna Monako
Tatiana Santo Domingo Julio Mario Santo Domingo Braga Julio Mario Santo Domingo Pumarejo
Edyala Santo Domingo
Vera Santo Domingo nieznany
nieznany

India Casiraghi[edytuj]

India Casiraghi, w krajach hiszpańskojęzycznych Casiraghi Santo Domingo (India Casiraghi, ur. 12 kwietnia 2015 w Londynie), córka Andrei Casiraghi i Tatiany Santo Domingo; zajmuje szóste miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

India urodziła się 12 kwietnia 2015 w Londynie[20]. Jej narodziny zostały oficjalnie ogłoszone przez Pałac Książęcy[21][22].

Jest córką Andrei Casiraghi, potomka monakijskiej rodziny książęcej, i jego małżonki, Tatiany Santo Domingo, pochodzącej z jednej z najbogatszych rodzin w Kolumbii.

Ze strony ojca jest wnuczką Stefano Casiraghi, przemysłowca włoskiego pochodzenia, zmarłego tragicznie w 1990 roku i Karoliny, księżnej Hanoweru, dawniej następczyni monakijskiego tronu; natomiast ze strony matki Julio Mario Santo Domingo Braga (zm. 2009) i Vera Rechulski. Poprzez trzecie małżeństwo babki jest przybraną wnuczką Ernesta Augusta V, księcia Hanoweru.

Ma starszego brata, Aleksandra Casiraghi[23].

Dziewczynka została ochrzczona dnia 13 sierpnia 2015 w Kaplicy Miłosierdzia w Monako[24][25].

Razem z rodzicami i bratem mieszka w Londynie.

W dniu narodzin została wpisana na szóste miejsce linii sukcesji monakijskiego tronu. Zgodnie z prawem, zostanie skreślona z listy, jeżeli na tron wstąpi jeden z potomków księcia Alberta II.

Genealogia

Osoba Rodzice Dziadkowie Pradziadkowie
India Casiraghi
Andrea Casiraghi
Stefano Casiraghi
Giancarlo Casiraghi
Fernanda Casiraghi
Karolina, księżna Hanoweru Rainier III, książę Monako
Grace, księżna Monako
Tatiana Santo Domingo Julio Mario Santo Domingo Braga Julio Mario Santo Domingo Pumarejo
Edyala Santo Domingo
Vera Santo Domingo nieznany
nieznany

Nicole Coste[edytuj]

Nicole Coste, wcześniej Tossoukpe (Nicole Valerie Coste, ur. 6 grudnia 1971 w Lome) - była kochanka księcia Monako, Alberta II Grimaldi i matka jego nieślubnego syna, Aleksandra Coste, togijska stewardessa linii Air France.

Nicole Tossoukpe urodziła się w grudniu 1971 roku w Lome, stolicy Togo. Mieszkała w Afryce, pracowała jako stewardessa i miała ze swoim mężem dwóch synów. Jej romans z następcą tronu Monako rozpoczął się w 1997 roku, kiedy książę spotykał się z modelką Naomi Campbell[26]. Ich zażyłość była utrzymywana w tajemnicy. W sierpniu 2003 roku w Paryżu Coste urodziła swojego trzeciego syna, który otrzymał imię Aleksander. Rok po jego narodzinach zmieniła swoje nazwisko na Coste. Kobieta rozstała się z księciem. Po śmierci księcia Rainiera III Grimaldi w kwietniu 2005 zdecydowała się ujawnić, że jej syn jest potomkiem Alberta. Sprawa sądowa została rozstrzygnięta na jej korzyść. Coste uzyskała od Grimaldiego dom położony tuż obok granicy Monako, a także mieszkanie do dyspozycji w samym księstwie i zamieszkała tam razem z synem. Rok później wyszło na jaw, że książę ma również urodzoną w 1992 roku nieślubną córkę, Jaśminę.

Coste posiada obecnie francuskie obywatelstwo[27]. Jej starsi synowie mieszkają nadal razem ze swoim ojcem.

Daniel Ducruet[edytuj]

Daniel Ducruet (ur. 27 listopada 1964), od 1 lipca 1995 do 4 października 1996 członek monakijskiej rodziny książęcej jako mąż księżnej Stefanii Grimaldi. Ojciec dwójki jej dzieci, Ludwika (ur. 1992) i Pauliny (ur. 1994). Był związany z Martine Malbouvier, z którą ma również syna Michaela. Poznał księżną Monako, bo był jej prywatnym ochroniarzem. Ma troje dzieci:

 • Michael Ducruet (ur. 1991)
 • Ludwik Ducruet (ur. 1992)
 • Paulina Ducruet (ur. 1994)

Ludwik Ducruet[edytuj]

Louis Robert Paul Ducruet (ur. 26 listopada 1992 w Monte Carlo) – wnuk księcia Monako Rainiera III Grimaldiego, syn Daniela Ducrueta i księżniczki Stefanii Grimaldi; zajmuje ósme miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Ludwik urodził się 26 listopada 1992 roku w klinice imienia księżnej Grace w Monte Carlo. Jego rodzicami są Daniel Ducruet, były ochroniarz i jego pierwsza żona, księżniczka Stefania z Monako.

Ze strony ojca jest wnukiem Henri Ducruet i Magui Ducruet, natomiast ze strony matki Rainiera III, księcia Monako i jego żony, Grace, księżnej Monako, amerykańskiej aktorki, zdobywczyni Nagrody Akademii Filmowej.

Ma troje rodzeństwa: Michaela Ducruet, Paulinę Ducruet i Kamilę Gottlieb.

Został ochrzczony razem ze swoją siostrą Pauliną dnia 17 kwietnia 1995 roku w kościele St. Devote w Monako. Jego rodzicami chrzestnymi zostali książę Albert, wówczas następca tronu Monako i księżniczka Karolina z Monako, obecnie księżna Hanoweru. Imię otrzymał na cześć swoich przodków, książąt Ludwika I i Ludwika II Grimaldi.

Posługuje się biegle językiem francuskim i angielskim oraz monakijskim dialektem, zna również język japoński, włoski i niemiecki. Jest fanem piłki nożnej, a szczególnie klubu AS Monaco, reprezentującego księstwo w lidze francuskiej. Ukończył szkołę podstawową w Auron, francuskie liceum w Zurychu, szkoły imienia księcia Karola III i księcia Alberta I. Od 2010 jest uczniem SKEMA Business School w Sophia-Antipolis we Francji. 12 grudnia 2015 ukończył Western Carolina University w Karolinie Północnej w kierunku menedżera sportowego.

Ludwik i jego siostra Paulina po raz pierwszy pojawili się publicznie 1 lipca 1995 podczas uroczystości zaślubin ich matki, księżnej Stefanii z Danielem Ducruet. W styczniu 2003 po raz pierwszy wziął udział w Festiwalu Cyrkowym w Monte Carlo oraz Gali Gimnastycznej imienia księżnej Grace. W kwietniu cała rodzina kibicowała tenisistom podczas tradycyjnego turnieju serii mistrzowskiej na ziemnych kortach obiektu w Monako. W 2005 roku razem z siostrą i ojcem wystąpił we francuskim reality show La Ferme Célébrités. W lipcu uczestniczył w ceremonii koronacji swojego wuja, Alberta II na księcia Monako. 11 maja 2010 zagrał w charytatywnym meczu piłkarskim (razem z kuzynem Pierre'em) w charytatywnym meczu; oboje reprezentowali wówczas drużynę księcia Alberta. W lipcu 2011 uczestniczył w ceremonii zaślubin swojego wuja, księcia Alberta z Charlene Wittstock.

21 września 2015 w imieniu księcia Alberta wręczał nagrody podczas gali Golden Foot Award[28].

Od 31 sierpnia 2013 Ludwik zajmuje ósme miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu, za ciotką księżną Karoliną, kuzynem Andreą, jego synem Sachą, kuzynem Pierre'em, kuzynkami Charlotte i księżniczką Aleksandrą oraz matką księżniczką Stefanią, a przed siostrą Pauliną.

Genealogia

Osoba Rodzice Dziadkowie Pradziadkowie
Ludwik Ducruet Daniel Ducruet Henri Ducruet nieznany
nieznany
Magui Ducruet
z domu Barbero
nieznany
nieznany
księżniczka Stefania z Monako Rainier III, książę Monako Pierre, książę Valentinois
Charlotte, księżna Valentinois
Grace, księżna Monako
z domu Kelly
John Brendan Kelly
Margaret Kelly
z domu Mejer

Paulina Ducruet[edytuj]

Pauline Grace Maguy Ducruet (ur. 4 maja 1994 w Monte Carlo) – wnuczka księcia Monako Rainiera III Grimaldiego, córka Daniela Ducrueta i księżniczki Stefanii Grimaldi; zajmuje dziewiąte (ostatnie) miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Pauline urodziła się 4 maja 1994 roku w klinice imienia księżnej Grace w Monte Carlo. Jest córką Daniela Ducrueta, byłego ochroniarza, i księżnej Stefanii Grimaldi. Jej dziadkami są ze strony ojca Henri Ducruet i Magui Barbero-Ducruet, a ze strony matki książę Rainier III Grimaldi i księżna Grace Kelly-Grimaldi. Jest siostrą Ludwika Ducrueta (ur. 1992) oraz przyrodnią siostrą Kamili Gottlieb (ur. 1998) i Michaela Ducrueta.

Ze strony matki jest siostrzenicą księcia Alberta II Grimaldiego i księżnej Karoliny Hanowerskiej. Jej najbliżsi kuzynowie to: Andrea Casiraghi (ur. 1984), Charlotte Casiraghi (ur. 1986), Pierre Casiraghi (ur. 1987), księżna Aleksandra Hanowerska (ur. 1999), Jaśmina Grimaldi (ur. 1992) i Aleksander Coste (ur. 2003).

Została ochrzczona razem z bratem Ludwikiem 17 kwietnia 1995 roku w St. Devote church w Monako. Jej rodzicami chrzestnymi zostali Albert II Grimaldi i Karolina Hanowerska. Imiona otrzymała na cześć swoich babć, księżnej Grace Kelly-Grimaldi i Magui Barbero-Ducruet.

Ukończyła szkołę podstawową we francuskim mieście Auron. Następnie przez krótki czas była uczennicą francuskiego liceum w Zurychu, a potem szkoły imienia księcia Monako, Karola III. Obecnie pobiera nauki w szkole imienia księcia Alberta I w Monako. Biegle posługuje się językiem francuskim i angielskim, zna również dialekt monakijski.

Paulina, jak wielu innych członków rodziny książęcej, uprawia sport – nurkowanie. W 2010 wzięła udział w Juniorskich Mistrzostwach Świata w Akwizgranie, a kilka miesięcy później w Juniorskich Mistrzostwach Europy w Pływaniu i Nurkowaniu, które odbywały się w Helsinkach. Miesiąc później reprezentowała Monako w pierwszej edycji Letnich Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży, które odbywały się w Singapurze, jako jedna z czterech osób ze swojego państwa. Weszła do finału konkurencji nurkowania, w którym zajęła dwunaste miejsce, ponadto była chorążym monakijskiej reprezentacji w tych zawodach.

W lipcu 1995 Paulina uczestniczyła w ceremonii zaślubin swoich rodziców w Monte Carlo. 13 kwietnia 2002 wzięła udział w uroczystościach otwarcia Monakijskich Igrzysk Paraolimpijskich, gdzie między innymi niosła litewską flagę. W 2003 wraz z rodziną pojawiła się na Festiwalu Cyrkowym w Monte Carlo oraz zasiadła na trybunach turnieju tenisowego serii mistrzowskiej, który od wielu lat odbywa się na ziemnych kortach miejscowego klubu tenisowego. W 2005 roku razem z ojcem i bratem wystąpiła we francuskim reality show La Ferme Célébrités. W lipcu była gościem ceremonii koronacji swojego wuja Alberta na księcia Monako.

W maju 2012 została wybrana Prezydentem Jury Nowego Międzynarodowego Festiwalu dla Młodych Artystów, będącego częścią Międzynarodowego Festiwalu Cyrkowego Monte Carlo.

Od 31 sierpnia 2013 Paulina zajmuje dziewiąte, ostatnie miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu, za ciotką księżną Karoliną, kuzynem Andreą, jego synem Sachą, kuzynem Pierre'em, kuzynkami Charlotte i księżniczką Aleksandrą, matką księżniczką Stefanią i bratem Ludwikiem.

W kwietniu 2013 po raz pierwszy oficjalnie pojawiła się w towarzystwie księżniczki Stefanii ze swoim chłopakiem, piłkarzem Paulem-Noël Ettori, starszym od niej o cztery lata[29]. Para poznała się w 2011 roku. 6 listopada 2014 poinformowała, że jest w związku z Maxime Giaccardi[30].

Osoba Rodzice Dziadkowie Pradziadkowie
Paulina Ducruet
(ur. 1992)
Daniel Ducruet Henri Ducruet '(?) Ducruet
(?) Ducruet
Magui Ducruet
z domu Barbero
(?) Barbero
(?) Barbero
księżniczka Stefania z Monako Rainier III, książę Monako Pierre, książę Valentinois
Charlotte, księżna Valentinois
Grace, księżna Monako
z domu Kelly
John Brendan Kelly
Margaret Kelly
z domu Mejer'

Rafał Elmaleh[edytuj]

Rafał Elmaleh (Raphael Elmaleh, ur. 17 grudnia 2013 w Monte Carlo), osoba związana z monakijską rodziną książęcą, prawnuk Rainiera III, księcia Monako, nieślubny syn Gada Elmaleh i Charlotte Casiraghi; nie zajmuje miejsca w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Rafał urodził się 17 grudnia 2013 w klinice imienia księżnej Grace w Monte Carlo[31]. O jego narodzinach i imieniu poinformował tego samego dnia prezydent monakijskiego National Counci, Laurent Nouvion. Jest nieślubnym synem francusko-marokańskiego aktora, Gada Elmaleh i Charlotte Casiraghi, potomkini monakijskiej rodziny książęcej.

Jego dziadkami są ze strony ojca David Elmaleh i Regina Elmaleh, a ze strony matki Stefano Casiraghi i księżniczka Karolina z Monako, księżna Hanoweru. Poprzez trzecie małżeństwo matki jest przybranym wnukiem Ernesta Augusta V, księcia Hanoweru.

Ma starszego przyrodniego brata Noego Elmaleh z poprzedniego związku swojego ojca z aktorką Anne Brochet.

Rafał został ochrzczony 22 czerwca 2014 w kaplicy królewskiej Pałacu Książęcego[32]. Jego rodzicami chrzestnymi zostali spodziewający się własnego potomka książę Albert II i księżna Charlene. W ceremonii uczestniczyli wszyscy krewni Charlotte, starszy przyrodni brat Rafała, Noe i jego babka ze strony ojca, Regina Elmaleh.

Rodzice chłopca nie byli małżeństwem i zakończyli swoją relację w drugiej połowie 2015 roku. Raphael mieszka w Rzymie z matką i jej nowym partnerem, Lamberto Sanfelice, podczas gdy jego ojciec wyjechał do Stanów Zjednoczonych i kontynuuje tam karierę aktorską.

Elmaleh może zostać wpisany do linii sukcesji monakijskiego tronu, jeżeli jego rodzice wstąpią w legalny związek małżeński.

Genealogia

Osoba Rodzice Dziadkowie Pradziadkowie
Rafał Elmaleh Gad Elmaleh David Elmaleh nieznany
nieznany
Regina Elmaleh nieznany
nieznany
Charlotte Casiraghi Stefano Casiraghi Giancarlo Casiraghi
Fernanda Casiraghi
Karolina, księżna Hanoweru Rainier III, książę Monako
Grace, księżna Monako

Jan Raymond Gottlieb[edytuj]

Jan Raymond Gottlieb (Jean Raymond Gottlieb, ur. 1967), były ochroniarz księżniczki Stefanii z Monako i domniemany ojciec jej młodszej córki, Kamili.

Gottlieb pochodzi z Paryża i w 1996 roku rozpoczął pracę jako ochroniarz na dworze monakijskim. Tam poznał księżniczkę Stefanię, najmłodszą córkę księcia Rainiera III i księżnej Grace. Para nawiązała romans, a Gottlieb zrezygnował z pracy, gdy tylko zaczął spotykać się ze Stefanią.

15 lipca 1998 księżniczka urodziła w Monte Carlo córkę[33] i odmówiła podania danych ojca swojego dziecka. Jeszcze tego samego dnia Gottlieb odwiedził ją w szpitalu. Kilkanaście dni później media podały, że to on jest ojcem kolejnej wnuczki księcia Rainiera[34]. Dziewczynka otrzymała początkowo nazwisko Grimaldi, które zmieniono potem na Gottlieb, i obecnie znana jest jako Kamila Gottlieb.

Kamila nie znajduje się w linii sukcesji monakijskiego tronu, ponieważ jej rodzice nie wstąpili nigdy w legalny związek małżeński.

Jean Raymond utrzymuje kontakt ze swoją córką.

Kamila Gottlieb[edytuj]

Kamila Gottlieb, wcześniej Grimaldi (Camille Marie Kelly Gottlieb, ur. 15 lipca 1998 w Monte Carlo), potomkini monakijskiej rodziny książęcej, nieślubna córka księżniczki Stefanii i jej dawnego ochroniarza, Jana Raymonda Gottlieb; nie zajmuje miejsca w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Kamila urodziła się 15 lipca 1998 roku w Klinice Księżnej Grace w Monako[35][36]. Jej matka odmówiła ujawnienia danych ojca swojej drugiej córki.

Jej rodzicami są Jan Raymond Gottlieb, pracujący wcześniej jako ochroniarz na dworze monakijskim i księżniczka Stefania, rozwiedziona z Danielem Ducruetem, innym osobistym ochroniarzem.

Prasa ujawniła dane ojca Kamili 23 lipca 1998[37], sugerując się tym, że księżniczka była podejrzewana o romans z Gottliebem, a ponadto mężczyzna pojawił się w szpitalu w dniu narodzin dziecka. Dziewczynka przy urodzeniu otrzymała nazwisko Grimaldi, które później zmieniono na Gottlieb.

Jej dziadkami są ze strony ojca Rainier III, władca Monako z dynastii Grimaldich i księżna Grace, amerykańska aktorka, zdobywczyni Nagrody Akademii Filmowej.

Ma dwoje starszego przyrodniego rodzeństwa z małżeństwa matki z Danielem Ducruet: Ludwika i Paulinę.

Została ochrzczona w kwietniu 1999 roku i otrzymała trzy imiona, z czego ostatnie - Kelly - to panieńskie nazwisko jej babki, księżnej Grace. Jej rodzicami chrzestnymi zostali przyjaciele jej rodziców.

Gottlieb utrzymuje kontakt ze swoim ojcem, a mieszka wraz z matką i rodzeństwem w Monaco Ville.

Nie przysługuje jej prawo do dziedziczenia tronu Monako. Może je uzyskać tylko wówczas, gdy jej rodzice wstąpią w legalny związek małżeński.

Wychowywana jest na dworze monakijskim i uczestniczy w tradycyjnych wydarzeniach związanych z księstwem, do których należy: Międzynarodowy Festiwal Cyrkowy w Monte Carlo (od 2004), bal organizacji Fight AIDS (od 2015).

Między 2001 a 2004 razem z matką i rodzeństwem wędrowały z grupą cyrkową[38]. Księżniczka Stefania sama uczyła swoją córkę. Po powrocie do Monako w 2004 Gottlieb rozpoczęła naukę w Collège imienia Karola III, a następnie w Lyçée François d'Assise Nicolas Barré.

12 lipca 2005 wzięła udział we mszy świętej koronacyjnej wuja księcia Alberta oraz w uroczystym przekazaniu nowemu władcy kluczy do bram księstwa.

1 lipca 2011 była wśród gości przybyłych na ceremonię zaślubin księcia Alberta II z Charlene Wittstock.

10 maja była obecna podczas chrzcin swoich kuzynów, księcia Jakuba i księżniczki Gabrieli. 11 lipca brała udział w obchodach dziesiątej rocznicy wstąpienia na tron księcia Alberta II. 1 sierpnia była gościem ceremonii zaślubin swojego ciotecznego brata Pierre'a Casiraghi z włoską dziennikarką Beatrice Borromeo.

Osoba Rodzice Dziadkowie Pradziadkowie
Kamila Gottlieb Jan Gottlieb nieznany nieznany
nieznany
nieznany nieznany
nieznany
księżniczka Stefania z Monako Rainier III, książę Monako Pierre, książę Valentinois
Charlotte, księżna Valentinois
Grace, księżna Monako
z domu Kelly
John Brendan Kelly
Margaret Kelly
z domu Mejer

Jaśmina Grimaldi[edytuj]

Jaśmina Grimaldi, wcześniej Rotolo (Jazmin Grace Grimaldi, ur. 4 marca 1992 w Palm Springs, Kalifornia, Stany Zjednoczone) - wnuczka Rainiera III, księcia Monako, nieślubna córka Alberta II, księcia Monako i jego dawnej kochanki, Tamary Rotolo; nie zajmuje miejsca w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Jaśmina jest owocem romansu księcia z amerykańską agent nieruchomości, który miał miejsce podczas trzytygodniowych wakacji kobiety na Riwierze Francuskiej latem 1991 roku[39]. Dziewczynka urodziła się w marcu 1992 i otrzymała imiona Jazmin Grace - na cześć swojej babki ze strony ojca. Po raz pierwszy spotkała ojca w sierpniu 1993. Oficjalnie została uznana jego córką 1 czerwca 2006.

Ze strony ojca jest wnuczką JKW Rainiera III, księcia Monako w latach 1949 - 2005 i jego małżonki, JKW Grace, księżnej Monako; ze strony matki natomiast Sama Rotolo i Jean Rotolo.

Ma troje młodszego przyrodniego rodzeństwa z innych związków swojego ojca: Aleksandra Coste, księcia Jakuba i księżniczkę Gabrielę.

Poprzez małżeństwo ojca jej macochą jest Charlene, księżna Monako.

W latach 2001 - 2006 była uczennicą St. Margaret's Episcopal School w Pam Desert. W 2010 ukończyła JSerra High School w Orange County. 17 maja 2014 została absolwentką Uniwersytetu Fordham w Nowym Jorku[40].

Zainteresowanie mediów dziewczyną zaczęło się w 2006 roku, kiedy została oficjalnie uznana córką księcia Alberta II. Grimaldi, pomimo zaproszenia ojca, nie zdecydowała się zamieszkać w Monako i pozostała w Stanach Zjednoczonych. Jeszcze w tym samym roku założyła fundację[41], mającą pomagać mieszkańcom wysp Fidżi, które odwiedziła podczas swojej pierwszej charytatywnej misji w 2006[42].

Osoba Rodzice Dziadkowie Pradziadkowie
Jaśmina Grimaldi Albert II, książę Monako Rainier III, książę Monako Pierre, książę Valentinois
Charlotte, księżna Valentinois
Grace, księżna Monako
z domu Kelly
John Brendan Kelly
Margaret Kelly
z domu Mejer
Tamara Rotolo Sam Rotolo nieznany
nieznany
Jean Rotolo nieznany
nieznany

Aleksander Grimaldi-Coste[edytuj]

Aleksander Grimaldi-Coste, wcześniej Tossoukpe (Alexandre Eric Stephanie Grimaldi-Coste, ur. 24 sierpnia 2003 w Paryżu), nieślubny syn Alberta II, księcia Monako i jego dawnej kochanki, Nicole Coste; nie zajmuje miejsca w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Aleksander urodził się 24 sierpnia 2003 roku w Paryżu.

Jego rodzicami są Albert II, władca Monako od 2005 roku i Nicole Coste, była stwardessa Air France mająca togijskie pochodzenie. Poprzez małżeństwo ojca jego macochą jest Charlene, księżna Monako.

Jego dziadkami byli ze strony ojca Rainier III, książę Monako w latach 1949 - 2005 i jego małżonka, Grace, księżna Monako, amerykańska aktorka, zdobywczyni Nagrody Akademii Filmowej dla Najlepszej Aktorki za rolę w filmie Dziewczyna z prowincji.

Ma dwóch starszych przyrodnich braci z pierwszego małżeństwa swojej matki, przyrodnią siostrę Jaśminę z poprzedniej relacji swojego ojca i dwoje przyrodniego rodzeństwa, księcia Jakuba i księżniczkę Gabrielę z małżeństwa ojca z księżną Charlene.

Chłopiec urodził się pod nazwiskim Toussoukpe, które w listopadzie 2004 jego matka zmieniła na Coste. Ponieważ związek Alberta z Nicole, trwający od 1997 roku, utrzymywany był w tajemnicy, kobieta zdecydowała się nie wyjawiać istnienia jej syna aż do kwietnia 2005, kiedy to zmarł panujący w Monako książę Rainier III. Coste założyła sprawę sądową o uznanie ojcostwa księcia. Kilka miesięcy później jego adwokat potwierdził, że Aleksander jest biologicznym synem Alberta. Książę zapewnił swojej rodzinie dom położony kilka mil od Monako oraz mieszkanie w Monte Carlo. Aleksander ma prawo dziedziczyć po ojcu majątek, ale ponieważ jest potomkiem nieślubnym, nie zasiądzie nigdy na monakijskim tronie. Gdyby jego rodzice zawarli legalny związek małżeński, zająłby w linii sukcesji pierwsze miejsce i żadne z jego rodzeństwa nie mogłoby go wyprzedzić.

W kwietniu 2014 matka zmieniła jego nazwisko z Coste na Grimaldi-Coste[43].

Filip Junot[edytuj]

Filip Junot (Philippe Junot, ur. 19 kwietnia 1940 w Paryżu), francuski biznesmen i bankier, od 28 czerwca 1978 do 9 czerwca 1980 pierwszy mąż księżniczki Karoliny z Monako.

Filip urodził się 19 kwietnia 1940 roku w Paryżu. Jego rodzicami byli Michel Junot i jego żona, Lydia Tyckjaert, córka duńskiego przemysłowca. Ma jedną siostrę, Karolinę Vouillon. Jako młody chłopak w latach sześćdziesiątych pracował dla amerykańskiej restauracji fast food Jack in the box.

28 czerwca 1978 w Monako zawarł ślub cywilny z księżniczką Monako, Karoliną Grimaldi. Następnego dnia wzięli ślub kościelny. Karolina była córką panującego w Monako księcia Rainiera III Grimaldi i zajmowała drugie miejsce na liście sukcesji tronu monakijskiego za swoim bratem Albertem. Para nie doczekała się potomków; rozwiedli się 9 czerwca 1980, gdyż Karolina oskarżyła Filipa o niewierność. Sam Junot twierdził, że to romanse księżnej zniszczyły ich związek.

Księżniczka wyszła za mąż za Stefano Casiraghiego w 1983 roku, a w 1992 papież Jan Paweł II anulował jej małżeństwo z Filipem Junotem według prawa kościelnego.

Filip poślubił w 1987 roku modelkę Ninę Wendelboe Larsen, z którą ma trójkę dzieci: Wiktorię, Izabelę i Alexis. Para pozostaje w separacji.

Adans Lopez Peres[edytuj]

Adans Lopez Peres (Adans Lopez Peres, ur. 8 listopada 1975), portugalski akrobata cyrkowy, od 2003 do 2004 mąż księżniczki Stefanii z Monako.

Lopez Peres to artysta cyrkowy, pochodzący z tradycyjnej rodziny cyrkowej - reprezentuje jej piąte pokolenie. Jest synem Salvadora de Jesus Peres i jego żony, Beatriz López-Calderón. Ma brata Ivana.

Księżniczkę Stefanię, która pełni funkcję prezydenta Międzynarodowego Festiwalu Cyrkowego w Monte Carlo, poznał, gdy ta w 2001 roku dołączyła do trupy cyrkowej. Kobieta zakończyła wówczas relację z żonatym dyrektorem cyrku, Franco Knie.

12 września 2003 Pałac Książęcy poinformował, że para wzięła ślub w dyskretnej ceremonii w Genewie[44][45][46]. Peres był drugim mężem księżniczki, został również ojczymem dla trójki jej dzieci: Ludwika, Pauliny i Kamili.

Małżeństwo przetrwało dziesięć miesięcy. Grimaldi i Lopez Peres uzyskali rozwód 24 listopada 2004.

Tamara Rotolo[edytuj]

Tamara Rotolo, I voto Schumacher (Tamara Jean Rotolo, ur. 25 października 1961 w Kalifornii, Stany Zjednoczone) - była kochanka księcia Monako, Alberta II Grimaldi i matka jego nieślubnej córki, Jaśminy Grimaldi, amerykańska agent nieruchomości.

Tamara urodziła się w 1961 roku w Kalifornii. Jest córką Sama i Jean Rotolo[47]. Początkowo pracowała jako kelnerka, potem została agentem nieruchomości. 31 stycznia 1987 została żoną dziennikarza Davida Schumachera. Od 1989 roku pozostawali w separacji, rozwiedli się w 1992. Nie mieli wspólnych dzieci.

Latem 1991 Rotolo wraz ze swoją przyjaciółką wyjechały na trzygodniowe wakacje na Riwierę Francuską i tam podczas jednego z turniejów tenisowych poznała następcę monakijskiego tronu. Nawiązali romans, a po powrocie do Ameryki kobieta odkryła, że jest w ciąży[48]. Książę wspierał ją aż do porodu, a następnie zerwali kontakt. Rotolo urodziła córkę, która otrzymała imiona Jazmin Grace, a w jej dokumentach wpisano Grimaldiego jako ojca. Tamara już od 1993 próbowała prawnie dowieść, kto jest ojcem jej dziecka, ale uniemożliwiło jej to kalifornijskie prawo. Kiedy dziewczynka miała siedemnaście miesięcy, Rotolo zabrała ją na spotkanie z Albertem, który wówczas przyjechał z oficjalną wizytą do Stanów Zjednoczonych.

W 2005, niedługo po objęciu tronu Monako, Albert uznał swojego nieślubnego syna ze związku z Nicole Coste. 1 czerwca 2006 jego prawnik potwierdził, że jest on również ojcem Jaśminy, która nosi nazwisko Grimaldi. Rotolo razem z córką mieszkają w Stanach Zjednoczonych. Dziewczyna nie znajduje się w linii sukcesji rodzinnego tronu, ponieważ jej rodzice nie zawarli związku małżeńskiego. Ma jednak prawo do dziedziczenia majątku swojego ojca, podobnie jak jej przyrodni brat, Aleksander[49].

Przypisy

 1. http://geneall.net/en/name/489738/marion-sibille-ganrielle-zota/
 2. http://www.hellomagazine.com/celebrities/2016072932704/beatrice-borromeo-grandmother-dies-wedding-anniversary/
 3. http://www.hellomagazine.com/royalty/2014121022370/pierre-casiraghi-beatrice-borromeo-wedding/
 4. http://www.hellomagazine.com/royalty/2015041424612/pierre-casiraghi-beatrice-borromeo-wedding-date-revealed/
 5. http://www.hellomagazine.com/royalty/2015072526350/pierre-casiraghi-marries-beatrice-borromeo/
 6. http://www.aww.com.au/royals/international-royals/and-the-bride-wore-couture-pierre-casiraghi-married-his-heiress-in-monaco-1-21545
 7. http://www.people.com/people/package/article/0,,20395222_20940458,00.html
 8. http://www.hellomagazine.com/brides/2015080226520/beatrice-borromeo-armani-wedding-dresses/
 9. http://www.hellomagazine.com/royalty/2015032926993/beatrice-borromeo-monaco-royals-rose-ball/
 10. http://www.quien.com/realeza/2016/02/25/beatrice-borromeo-sufre-accidente-automovilistico
 11. http://www.therealmyroyals.com/beatrice-borromeo-attended-the-wedding-prince-franzb-albrechtb-and-oettingen-spielberg-and-cleopatra-von-adelsheim-in-oettingen/
 12. http://www.hellomagazine.com/celebrities/2016072932704/beatrice-borromeo-grandmother-dies-wedding-anniversary/
 13. http://www.hellomagazine.com/royalty/2013032211736/tatiana-santo-domingo-baby/
 14. http://www.hellomagazine.com/royalty/2013032711799/monaco-royals-visit-new-baby/
 15. http://www.hellomagazine.com/royalty/2015041524636/tatiana-santo-domingo-names-baby-girl/
 16. http://www.hellomagazine.com/royalty/2014013116787/baptism-sacha-casiraghi-gstaad/
 17. http://www.hellomagazine.com/royalty/2013083114355/andrea-casiraghi-tatiana-monaco-wedding/
 18. http://www.hellomagazine.com/royalty/2014111922001/sacha-casiraghi-monaco-national-day/
 19. http://www.hellomagazine.com/royalty/2014121022101/princess-charlene-gives-birth-to-twins/
 20. http://www.hellomagazine.com/healthandbeauty/mother-and-baby/2015041324589/tatiana-santo-domingo-welcomes-child/
 21. http://www.gulf-times.com/uk-europe/183/details/435025/caroline-welcomes-granddaughter
 22. http://www.monacochannel.mc/Chaines/Palais-Princier-de-Monaco/News-Photos/Naissance-Communique-du-Palais-Princier
 23. http://www.hellomagazine.com/royalty/2015041524636/tatiana-santo-domingo-names-baby-girl/
 24. https://pl.pinterest.com/pin/250442429256507845/
 25. https://twitter.com/royalnewssite/status/631941569096998912
 26. http://royalfoibles.com/2013/05/23/the-boy-who-will-never-be-prince/
 27. http://www.dailymail.co.uk/news/article-2009911/Look-whos-turned-Mother-Prince-Alberts-illegitimate-son-spotted-strolling-Monaco--day-gets-married.html
 28. http://www.gettyimages.de/search/events/579424341?excludenudity=true&family=editorial&sort=best&phrase=
 29. http://www.hellomagazine.com/royalty/2013040311880/pauline-ducruet-new-footballer-boyfriend/
 30. http://www.hellomagazine.com/royalty/2014110921805/pauline-ducruet-rumoured-new-boyfriend/
 31. http://www.hellomagazine.com/healthandbeauty/mother-and-baby/2013121815825/charlotte-casiraghi-baby/
 32. http://www.hellomagazine.com/royalty/2014062619595/charlotte-casiraghi-gad-elmaleh-baby-baptism/
 33. https://news.google.com/newspapers?nid=1683&dat=19980716&id=FqYaAAAAIBAJ&sjid=aC4EAAAAIBAJ&pg=1586,1155623&hl=pl
 34. https://news.google.com/newspapers?nid=1241&dat=19980723&id=JY5TAAAAIBAJ&sjid=L4YDAAAAIBAJ&pg=3105,4487387&hl=pl
 35. https://news.google.com/newspapers?nid=1955&dat=19980715&id=_CsiAAAAIBAJ&sjid=eqYFAAAAIBAJ&pg=3503,7105017&hl=pl
 36. https://news.google.com/newspapers?nid=1320&dat=19980716&id=dUdWAAAAIBAJ&sjid=MusDAAAAIBAJ&pg=1473,3510488&hl=pl
 37. https://news.google.com/newspapers?nid=1241&dat=19980723&id=JY5TAAAAIBAJ&sjid=L4YDAAAAIBAJ&pg=3105,4487387&hl=pl
 38. http://royalfanzine.blogspot.com/2011/08/inconvenient-children-of-monaco-camille.html
 39. http://www.vanityfair.com/online/daily/2014/05/grace-kelly-granddaughter-jazmin-grace-grimaldi
 40. http://www.dailymail.co.uk/news/article-2633865/Deadbeat-Prince-Albert-II-Monaco-skipped-daughters-graduation-attended-Louis-Vuitton-fashion-instead.html
 41. http://www.jazminfund.com/index2.htm
 42. http://www.palmspringslife.com/Palm-Springs-Life/April-2007/Princess-for-the-People/
 43. http://www.royalfoibles.com/tag/nicole-coste/
 44. https://news.google.com/newspapers?nid=266&dat=20030912&id=tPUrAAAAIBAJ&sjid=82wFAAAAIBAJ&pg=4961,7445146&hl=pl
 45. https://news.google.com/newspapers?nid=1350&dat=20030917&id=4UpPAAAAIBAJ&sjid=LwQEAAAAIBAJ&pg=5930,332926&hl=pl
 46. https://news.google.com/newspapers?nid=2457&dat=20030919&id=UCA0AAAAIBAJ&sjid=LOEIAAAAIBAJ&pg=1212,1642413&hl=pl
 47. http://records.ancestry.com/tamara_rotolo_records.ashx?pid=136562658
 48. http://www.people.com/people/article/0,,20061201,00.html
 49. http://www.vanityfair.com/online/daily/2014/05/grace-kelly-granddaughter-jazmin-grace-grimaldi