Peter Arnett

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Peter Arnett

Peter Arnett (ur. 13 listopada 1934 roku w Riverton, Nowa Zelandia) - dziennikarz. Pracował dla National Geographic, potem dla różnych sieci telewizyjnych, w tym CNN. Zajmował się wojnami, między innymi wietnamską i Wojną w Zatoce. Za pracę w Wietnamie (dla Associated Press, 1962-75) dostał Pulitzera w 1966 roku.

Styl jego reportaży z Wietnamu niezbyt podobał się administracji Johnsona, gdyż ujawniał cierpienie cywilnej ludności. Pozostał w Sajgonie po jego upadku i spotkał się z żołnierzami armii północnowietnamskiej.

Dla CNN pracował w latach 1981-99. W czasie Wojny w Zatoce stał się słynny na całym świecie dzięki nadawaniu przez 5 tygodni na żywo bezpośrednio z Bagdadu. Znów oskarżano go o "niepatriotyczne dziennikarstwo". Uzyskał wywiad z Saddamem Husajnem krótko po wybuchu wojny.

W marcu 1997 roku przeprowadził wywiad z Osamą bin Ladenem. Nadawał z Afganistanu w czasie amerykańskiej inwazji na przełomie 2001 i 2002 roku dla telewizji o wysokiej rozdzielczości HDNet.

W Iraku w 2003 roku udzielił wywiadu państwowej telewizji irackiej, krytycznie wypowiadając się o trwającej już wojnie. Spowodowało to odwrócenie się od niego głównych pracodawców (NBC, MSNBC, National Geographic). Przeszedł do mediów krytycznych wobec tego konfliktu.