Ho Chi Minh (miasto)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ho Chi Minh
Thành phố Hồ Chí Minh
Sajgon
ilustracja
Państwo  Wietnam
Region Południowo-Wschodni
Powierzchnia 2 095,5[1] km²
Wysokość 19 m n.p.m.
Populacja (2009)
• liczba ludności
• gęstość

7 165 200[1]
3 419[1] os./km²
Nr kierunkowy +84 (8)
Kod pocztowy 700000–769999
Położenie na mapie Wietnamu
Mapa lokalizacyjna Wietnamu
Ho Chi Minh
Ho Chi Minh
Ziemia10°45′N 106°40′E/10,750000 106,666667
Strona internetowa

Ho Chi Minh (wymowa: ho ci min; wiet. Thành phố Hồ Chí Minh wymowa i [tʰɐn˨˩ fow˦ˀ˥ how˨˩ ɪj˦ˀ˥ mɨ̞̠n˧˥]), dawniej Sajgon (wietn. Sài Gòn) – miasto na południu Wietnamu na zachodnim brzegu rzeki Sajgon. Ważny ośrodek przemysłowy i węzeł komunikacyjny. Do 1976 Ho Chi Minh nosiło nazwę Sajgon, a w latach 1954-1975 było stolicą Republiki Wietnamu. Miasto otrzymało swoją nazwę po upadku Wietnamu Południowego w 1975, na cześć lidera północnowietnamskich komunistów Hồ Chí Minha.

W mieście znajduje się stacja kolejowa Sajgon.

Ustrój[edytuj]

Ho Chi Minh jest zespołem miejskim funkcjonującym na tym samym poziomie organizacyjnym, jak wietnamskie prowincje, ma więc strukturę polityczną prowincji, z Radą Ludową i Komitetem Ludowym.

Miasto jest podzielone na 22 dzielnice. 5 z nich to dzielnice wiejskie (Nhà Bè, Cần Giờ, Hóc Môn, Củ Chi i Bình Chánh), obejmujące tereny rolne wokół miasta, włączone w oficjalne granice miasta. Tylko 5 dzielnic miejskich ma nazwy (Tân Bình, Bình Thạnh, Phú Nhuận, Thủ Đức i Go Vap), pozostałe są numerowane od 1 do 12.

Ludność[edytuj]

Ludność Ho Chi Minh i okolic jest szacowana na ok. 9 mln[potrzebny przypis](2009), co czyni je najludniejszym miastem w kraju i najludniejszą prowincją. Etnicznie dominują Wietnamczycy, na drugim miejscu są tzw. Chińczycy zamorscy (Hoa).

Historia[edytuj]

W 1679 r. w małej rybackiej osadzie, w bagnistej kambodżańskiej prowincji Prey Nokor pozwolono osiedlić się uchodźcom chińskim, zwolennikom upadłej w 1644 r. dynastii Ming. W drugiej połowie XVII w. prowincja stopniowo została przejęta przez władający południem Wietnamu ród Nguyễn i zasiedlona przez osadników wietnamskich. W 1698 r. przywódca rodu Nguyễn, Nguyễn Phúc Chu, utworzył dwie prowincje: Trấn Biên i Phiên Trấn, oraz ustanowił wicekróla dla tego obszaru. Miasto, nazwane po wietnamsku Gia Định, szybko stało się ważnym centrum gospodarczym.

Centrum Ho Chi Minh

W okresie kolonialnym Francuzi uczynili miasto stolicą swoich indochińskich kolonii i zmienili nazwę na Sajgon (wiet. Sài Gòn). Nazwa miasta, używana wcześniej nieoficjalnie, pochodzi prawdopodobnie z języka chińskiego. Okres panowania Francuzów miał duży wpływ na dzisiejszy wygląd miasta.

W okresie I wojny indochińskiej Sajgon zostaje stolicą wspieranego przez Francuzów cesarza Bảo Đạia. Po przegranej w 1954 roku wojnie Francuzi wycofali się z Wietnamu, cesarstwo upadło, a Sajgon został stolicą Republiki Wietnamu (Południowego), utworzonej na mocy postanowień konferencji genewskiej w 1954 r.[2].

Teatr miejski (Opera)

Po II wojnie indochińskiej miasto przeszło w 1975 roku pod kontrolę Wietnamu Północnego. W 1976 roku, już w ramach Socjalistycznej Republiki Wietnamu, nazwa została zmieniona na Ho Chi Minh, aczkolwiek do dzisiaj jego mieszkańcy używają nieformalnie nazwy Sajgon. Formalnie nazwę Sajgon nosi Dzielnica nr 1.

Ho Chi Minh jest zamieszkany przez liczną mniejszość chińską, a dzielnica Chợ Lớn jest potocznie określana mianem Chinatown.

Miasta partnerskie[edytuj]

Miasto prowadzi współpracę międzynarodową z:[3]

Ciekawostki[edytuj]

Dawna nazwa miasta - Sajgon - bywa używana jako synonim bałaganu, chaosu i nieporządku[4].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. a b c GUS Hanoi,stan na 2009
  2. Wiesław Olszewski, "Historia Wietnamu", Ossolineum, 1991
  3. Lista według zakładki Sister Cities oficjalnej strony HCM City
  4. Sajgon - Miejski słownik slangu i mowy potocznej [dostęp 2017-08-15] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj]