Ho Chi Minh (miasto)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ho Chi Minh
Hồ Chí Minh
ilustracja
Państwo  Wietnam
Region Południowo-Wschodni
Powierzchnia 2095,5 km²
Wysokość 19 m n.p.m.
Populacja (2016)
• liczba ludności
• gęstość

8 426 100
4021 os./km²
Nr kierunkowy +84 (8)
Kod pocztowy 700000–769999
Położenie na mapie Wietnamu
Mapa lokalizacyjna Wietnamu
Ho Chi Minh
Ho Chi Minh
Ziemia10°45′N 106°40′E/10,750000 106,666667
Strona internetowa

Ho Chi Minh (wiet. Thành phố Hồ Chí Minh, wymowa i [tʰɐn˨˩ fow˦ˀ˥ how˨˩ ɪj˦ˀ˥ mɨ̞̠n˧˥]), dawniej Sajgon (wietn. Sài Gòn) – miasto w południowym Wietnamie, na zachodnim brzegu rzeki Sajgon. Ważny ośrodek przemysłowy i węzeł komunikacyjny, główny port morski kraju[1]. W 2016 roku liczyło ok. 8,4 mln mieszkańców[2].

Do 1976 roku Ho Chi Minh nosiło nazwę Sajgon. Od 1867 roku było ośrodkiem administracyjnym francuskiej Kochinchiny, a w latach 1954-1975 było stolicą Republiki Wietnamu. Miasto otrzymało swoją nazwę po upadku Wietnamu Południowego w 1975 roku, na cześć lidera północnowietnamskich komunistów Hồ Chí Minha.

Ustrój[edytuj | edytuj kod]

Ho Chi Minh jest zespołem miejskim funkcjonującym na tym samym poziomie organizacyjnym, jak wietnamskie prowincje, ma więc strukturę polityczną prowincji, z Radą Ludową i Komitetem Ludowym.

Miasto jest podzielone na 22 dzielnice. 5 z nich to dzielnice wiejskie (Nhà Bè, Cần Giờ, Hóc Môn, Củ Chi i Bình Chánh), obejmujące tereny rolne wokół miasta, włączone w oficjalne granice miasta. Tylko 5 dzielnic miejskich ma nazwy (Tân Bình, Bình Thạnh, Phú Nhuận, Thủ Đức i Go Vap), pozostałe są numerowane od 1 do 12.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1679 r. w małej rybackiej osadzie, w bagnistej kambodżańskiej prowincji Prey Nokor pozwolono osiedlić się uchodźcom chińskim, zwolennikom upadłej w 1644 r. dynastii Ming. W drugiej połowie XVII w. prowincja stopniowo została przejęta przez władający południem Wietnamu ród Nguyễn i zasiedlona przez osadników wietnamskich. W 1698 r. przywódca rodu Nguyễn, Nguyễn Phúc Chu, utworzył dwie prowincje: Trấn Biên i Phiên Trấn, oraz ustanowił wicekróla dla tego obszaru. Miasto, nazwane po wietnamsku Gia Định, szybko stało się ważnym centrum gospodarczym.

Centrum Ho Chi Minh

W okresie kolonialnym Francuzi uczynili miasto stolicą swoich indochińskich kolonii i zmienili nazwę na Sajgon (wiet. Sài Gòn). Nazwa miasta, używana wcześniej nieoficjalnie, pochodzi prawdopodobnie z języka chińskiego. Okres panowania Francuzów miał duży wpływ na dzisiejszy wygląd miasta.

W okresie I wojny indochińskiej Sajgon został stolicą wspieranego przez Francuzów cesarza Bảo Đạia. Po przegranej w 1954 roku wojnie Francuzi wycofali się z Wietnamu, cesarstwo upadło, a Sajgon został stolicą Republiki Wietnamu (Południowego), utworzonej na mocy postanowień konferencji genewskiej w 1954 r.[3]

Teatr miejski (Opera)

Po II wojnie indochińskiej miasto przeszło w 1975 roku pod kontrolę Wietnamu Północnego. W 1976 roku, już w ramach Socjalistycznej Republiki Wietnamu, nazwa została zmieniona na Ho Chi Minh, aczkolwiek do dzisiaj jego mieszkańcy używają nieformalnie nazwy Sajgon. Formalnie nazwę Sajgon nosi Dzielnica nr 1.

Ludność[edytuj | edytuj kod]

Ho Chi Minh jest zamieszkany przez liczną mniejszość chińską, a dzielnica Chợ Lớn jest potocznie określana mianem Chinatown.

Transport[edytuj | edytuj kod]

W mieście znajduje się stacja kolejowa Sajgon.

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Miasto prowadzi współpracę międzynarodową z[4]:

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Dawna nazwa miasta – Sajgon – bywa używana jako synonim bałaganu, chaosu i nieporządku[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nowa encyklopedia powszechna, PWN, Warszawa 1995-1996.
  2. Tình Hình Kinh Té Xã Hôi
  3. Wiesław Olszewski, Historia Wietnamu, Ossolineum, 1991.
  4. Lista według zakładki Sister Cities. [zarchiwizowane z tego adresu]. oficjalnej strony HCM City[martwy link] oraz So Ngoai Vu TP.HCM – Các địa phương kết nghĩa với TPHCM.
  5. Sajgon - Miejski słownik slangu i mowy potocznej [dostęp 2017-08-15] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]