Włodzimierz Korcz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Włodzimierz Korcz
Ilustracja
Włodzimierz Korcz (2005)
Imię i nazwisko

Włodzimierz Kazimierz Korcz

Data i miejsce urodzenia

13 listopada 1943
Łódź

Instrumenty

fortepian

Gatunki

poezja śpiewana, muzyka dziecięca[1]

Zawód

muzyk, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent

Powiązania

Alicja Majewska Danuta Rinn Edyta Geppert

Odznaczenia
Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
Włodzimierz Korcz podczas koncertu Alicji Majewskiej i Strzyżowskiego Chóru Kameralnego w Strzyżowie (styczeń 2006).
Włodzimierz Korcz podczas koncertu Alicji Majewskiej i Strzyżowskiego Chóru Kameralnego w Strzyżowie (styczeń 2006).

Włodzimierz Kazimierz Korcz (ur. 13 listopada 1943 w Łodzi) – polski kompozytor, pianista, aranżer, dyrygent, twórca przebojów. Komponuje i aranżuje utwory m.in. w stylu poezji śpiewanej i muzyki dziecięcej[1]. Współpracuje z Alicją Majewską. Mąż aktorki Elżbiety Starosteckiej.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentem łódzkiej PWSM, był uczniem Zbigniewa Szymonowicza[2]. W latach 1968–1970 był redaktorem muzycznym Polskiego Radia w Łodzi.

W latach 1974–1977 pełnił funkcję kierownika muzycznego Teatru na Targówku. Komponuje muzykę teatralną i filmową, bierze udział w koncertach radiowych i telewizyjnych. Był szefem muzycznym cyklicznych widowisk telewizyjnych, m.in. reżyserowanych przez Krzysztofa Jaślara Mazurskich Biesiad Kabaretowych czy Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry.

Otrzymał nagrody na festiwalach piosenki w Opolu, Rostocku, Witebsku i Bratysławie. Współpracował z wieloma kabaretami, m.in.: Pod Egidą, Tey, Olgi Lipińskiej, telewizyjnym Polskim Zoo, Kraj się śmieje. Pisał piosenki i musicale dziecięce dla harcerskiego zespołu Gawęda (z tekstami Wandy Chotomskiej). Współpracował również z zespołem solistów operowych Filharmonia Traugutta (spektakle: Sadźmy róże i Pieśni Powstania Warszawskiego).

Skomponował pieśni do słów Karola Wojtyły oraz hymn O potężny Jezu Chryste (wyk. Alicja Majewska), a także Pieśń Papieską Zostań z nami (sł. Wojciech Kejne, wyk. Dorota Osińska). Jest również twórcą koncertu kolędowego (płyta Kolędy w Teatrze StuHalina Frąckowiak, Alicja Majewska, Andrzej Zaucha), granego nieprzerwanie od kilkunastu lat, później z udziałem Zbigniewa Wodeckiego. Podróżuje po wielu krajach Europy, Stanach Zjednoczonych i Australii, najczęściej z Alicją Majewską. Po wykonaniu oratorium „Woła Nas Pan” w Rzeszowie w maju 2005 współpracuje ze Strzyżowskim Chórem Kameralnym pod dyrekcją Grzegorza Oliwy. Chór towarzyszy kompozytorowi oraz (głównie) Alicji Majewskiej podczas koncertów („Idzie kolęda, Polska kolęda”, „Majewska – Korcz Okrągłe 31 Lat”).

W 2015 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[3].

Wybrana twórczość[edytuj | edytuj kod]

Muzyka filmowa[edytuj | edytuj kod]

Musicale[edytuj | edytuj kod]

Oratoria[edytuj | edytuj kod]

Niektóre piosenki[edytuj | edytuj kod]

Pieśni[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Korcz, Włodzimierz, bibliotekapiosenki.pl [dostęp 2019-08-30] (pol.).
  2. Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chrześcijańskiej GOSPEL. [dostęp 2009-09-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-06-28)].
  3. Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. www.mkidn.gov.pl. [dostęp 2020-06-21].
  4. „Golgota Polska” zrodzona w Krakowie. www.dziennikpolski24.pl, 2010-04-02. [dostęp 2016-05-03].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]