Piotr Franciszek Buczys

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piotr
Piotr Buczys
Franciszek Buczys
biskup tytularny Olympus
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 20 sierpnia 1872
Szyłgale
Data i miejsce śmierci 25 października 1951
Rzym
Miejsce pochówku Campo Verano
ordynariusz katolików obrządku bizantyjsko-słowiańskiego
Okres sprawowania 19301951
generał zakonu marianów
Okres sprawowania 19271933
19391951
Wyznanie greckokatolickie
Kościół Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-słowiańskiego
Inkardynacja MIC
Śluby zakonne 15 września 1910
Prezbiterat 25 marca 1899
Nominacja biskupia 3 lipca 1930
Sakra biskupia 6 lipca 1930
Odznaczenia
Wielki Komandorski Krzyż Orderu Wielkiego Księcia Giedymina (Litwa)
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 6 lipca 1930
Konsekrator Cyryl Kurtiew
Współkonsekratorzy Bazyli Khouri
Izajasz Papadopoulos

Piotr Franciszek Buczys MIC, właściwie Franciszek Buczys (lit. Petras Pranciškus Būčys) (ur. 20 sierpnia 1872 w Szyłgale, zm. 25 października 1951 w Rzymie) – litewski duchowny katolicki, biskup tytularny Olympus, przełożony generalny Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w latach 19271933 i 19391951


Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodzony we wsi Szyłgale jako Franciszek Buczys. Kształcił się w gimnazjum w Mariampolu, następnie w seminarium duchownym w Sejnach, na Akademii Duchownej w Petersburgu i na Uniwersytecie we Fryburgu. W 1899 r. otrzymał święcenia kapłańskie w obrządku łacińskim. Pracował jako wykładowca apologetyki na Akademii Duchownej w Sankt Petersburgu. W 1907 r. został kierownikiem katedry socjologii na macierzystej uczelni.

W 1908 r. wraz z Jerzym Matulewiczem był jednym z inspiratorów odrodzenia zakonu marianów. 29 sierpnia 1909 r. w Warszawie w obecności Wincentego Sękowskiego i Kazimierza Ruszkiewicza został potajemnie przyjęty do nowicjatu Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. 15 września 1910 r. złożył śluby zakonne.

Od 1915 r. przebywał w Stanach Zjednoczonych Ameryki gdzie zorganizował struktury zakonu marianów i prowadził pracę duszpasterską wśród amerykańskiej diaspory litewskiej. Był pierwszym redaktorem gazety Draugas – najbardziej poczytnego i o największym nakładzie dziennika litewskiego w USA.

W 1920 r. powrócił na Litwę. Włączył się w życie społeczne nowo powstałej Republiki Litewskiej. Uczestniczył w organizacji szkolnictwa wyższego tego państwa. Był współtwórcą, profesorem teologii i rektorem Uniwersytetu Litewskiego. Równocześnie pełnił obowiązki przełożonego domu zakonnego marianów w Kownie.

W 1927 r. został wybrany na przełożonego generalnego Zgromadzenia Księży Marianów. Osiadł w Rzymie. Tam papież Pius XI powołał go na stanowisko konsultora Kongregacji Kościołów Wschodnich oraz Papieskiej Komisji dla Rosji. Związane to było z rozpoczęciem przez marianów misji greckokatolickiej w Mandżurii oraz rozwojem ruchu neounickiego w Polsce.

W 1930 r. na życzenie papieża przeszedł na obrządek bizantyjski. Przyjął imię zakonne Piotr. W tym samym roku został nominowany biskupem tytularnym Olympus i ordynariuszem katolików obrządku bizantyjsko-słowiańskiego. Sakry udzielił mu greckokatolicki egzarcha z Bułgarii, Cyryl Kurtiew. Asystowali w niej melchicki arcybiskup Homs, Bazyli oraz greckokatolicki egzarcha z Grecji, Izajasz.

Z powodu sprzeciwu rządu polskiego na prowadzenie działalności na terenie Rzeczypospolitej Polskiej opieki nad neounitami faktycznie nigdy nie objął. Od 1930 r. sprawował jedynie obowiązki wizytatora apostolskiego dla wiernych Rosyjskiego Kościoła Greckokatolickiego.

W 1939 r. został ponownie wybrany generałem zakonu marianów. Funkcję tę sprawował do śmierci.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Jerzy Matulewicz
Marianfatherscoatofarms.jpg Generał zakonu marianów
1927-1933
Marianfatherscoatofarms.jpg Następca
Andrzej Cikoto
Poprzednik
Andrzej Cikoto
Marianfatherscoatofarms.jpg Generał zakonu marianów
1939-1951
Marianfatherscoatofarms.jpg Następca
Władysław Mroczek