Piotr Stanisz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piotr Stanisz
Data i miejsce urodzenia 4 grudnia 1966
Brzozów
Zawód, zajęcie prawnik, nauczyciel akademicki
Tytuł naukowy doktor habilitowany
Alma Mater Katolicki Uniwersytet Lubelski
Stanowisko profesor nadzwyczajny KUL
Odznaczenia
Srebrny Krzyż Zasługi

Piotr Stanisz (ur. 4 grudnia 1966 w Brzozowie) – polski ksiądz katolicki, prawnik, kanonista i teolog, doktor habilitowany nauk prawnych, specjalista prawa wyznaniowego, profesor nadzwyczajny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W latach 2012–2016 dziekan Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W latach 1985-1991 odbył studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Uzyskał tytuł zawodowy magistra teologii. W latach 1994-1999 studiował na Wydziale Prawa Kanonicznego i Świeckiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (magister prawa kanonicznego i magister prawa). W 2000 na podstawie rozprawy pt. Ubezpieczenie społeczne duchownych jako wyraz stosunku państwa do kościołów i innych związków wyznaniowych w Polsce w latach 1945-1999 napisanej pod kierunkiem Henryka Misztala nadano mu stopień doktora nauk prawnych w zakresie prawa[1].

Od 1 października 1999 pracownik naukowo-dydaktyczny w Katedrze Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, od 1 października 2001 zatrudniony jako adiunkt. W 2007 na podstawie dorobku naukowego oraz monografii pt. Porozumienia w sprawie regulacji stosunków między państwem i niekatolickimi związkami wyznaniowymi we włoskim porządku prawnym uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych[2]. Od 2008 kierownik Katedry Prawa Wyznaniowego. Rok później został zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego. W latach 2008-2012 był prodziekanem, a w 2012 został wybrany na dziekana tego Wydziału na czteroletnią kadencję[3].

Pod jego kierunkiem stopień doktora uzyskał m.in. Jerzy Nikołajew[2].

Członek Zespołu Redakcyjnego periodyku naukowego Studia z Prawa Wyznaniowego. Od 2008 wiceprezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Prawa Wyznaniowego (w 2016 ponownie wybrany na tę funkcję)[4]. W latach 2008-2009 był redaktorem naczelnym czasopisma Przegląd Prawa Wyznaniowego; nadal jest członkiem jego kolegium redakcyjnego. Członek zarządu Fundacji Naukowej im. Pawła Włodkowica z siedzibą w Lublinie.

Jest konsultorem Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski.[5]

Ważniejsze publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Ubezpieczenie społeczne duchownych w prawie polskim, Lublin 2001.
  • Porozumienia w sprawie regulacji stosunków między państwem i niekatolickimi związkami wyznaniowymi we włoskim porządku prawnym, Lublin 2007.
  • Prawo wyznaniowe, Warszawa 2006, 2008 i 2011 (we współautorstwie z Arturem Mezglewskim i Henrykiem Misztalem).
  • Religioni et scientiae. Materiały V Sympozjum Prawa Kanonizacyjnego (Lublin, 25 kwietnia 2001 r.), Lublin 2001 (redakcja naukowa).
  • Podstawy regulacji stosunków państwo-Kościół w Rzeczypospolitej Polskiej i Republice Włoskiej. I fondamenti della regolazione delle relazioni stato - chiesa nella Repubblica di Polonia e nalla Repubblica Italiana, Lublin 2010 (redakcja naukowa wspólnie z Przemysławem Czarnkiem i Dariuszem Dudkiem).
  • Układowe formy regulacji stosunków między państwem a związkami wyznaniowymi (art. 25 ust. 4-5 Konstytucji RP), Lublin 2013 (redakcja naukowa wspólnie z Martą Ordon).
  • Aktualne problemy wolności myśli, sumienia i religii (red. nauk. wspólnie z Anetą Abramowicz, Michałem Czelnym, Martą Ordon, Michałem Zawiślakiem), Wydawnictwo KUL, Lublin 2015.
  • Obecność krzyża w przestrzeni publicznej. Doświadczenia niektórych państw europejskich (red. nauk. z Michałem Zawiślakiem i Martą Ordon), Wydawnictwo KUL, Lublin 2016[6]
  • Religion and Law in Poland, Kluwer Law International 2017[7]

Odznaczenia i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

W 2014 Prezydent RP na wniosek Ministra Administracji i Cyfryzacji „za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki prawa wyznaniowego” odznaczył go Srebrnym Krzyżem Zasługi.[8]

Zarząd Główny Lubelskiego Towarzystwa Naukowego nadał mu w styczniu 2018 Wyróżnienie Naukowe Lubelszczyzny Sertum Scientiarum Lublinense za rok 2017 za publikację pt. Religion and Law in Poland.[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]