Plassenburg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Plassenburg
Obiekt zabytkowy nr rej. D-4-77-128-12
Ilustracja
Plassenburg z lotu ptaka
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy  Bawaria
Miejscowość Kulmbach
Położenie na mapie Bawarii
Mapa lokalizacyjna Bawarii
Plassenburg
Plassenburg
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Plassenburg
Plassenburg
Ziemia50°06′30″N 11°27′48″E/50,108333 11,463333

Plassenburgzamek w mieście Kulmbach w Bawarii. Jeden z najbardziej imponujących zamków w Niemczech – przez wiele lat uważano, że Plassenburg to modelowa budowa twierdzy. Dzięki temu, że został zbudowany na wzniesieniu jest jednym z najlepszych miejsc orientacyjnych miasta.

Pierwsze wzmianki historyczne o budowli pochodzą z 1135. Została ona zniszczona w 1554. W późniejszych latach została odbudowana przez architekta Caspara Vischera jako twierdza w formie wielkiego pałacu. W 1792 margrabia Aleksander sprzedał Plassenburg swojemu kuzynowi, królowi Prus. Armia francuska połączona z siłami bawarskimi pod dowództwem Jérôme Bonaparte, brata Napoleona, prowadziła oblężenie Plassenburga w 1806. W 1810 zamek był wykorzystywany jako więzienie i jako szpital wojskowy.

Podczas drugiej wojny światowej twierdza wykorzystywana była jako obóz szkoleniowy. Obecnie jest to muzeum i miejsce imprez kulturalnych. W twierdzy znajduje się znacząca liczba pruskich artefaktów wojskowych oraz duża kolekcja portretów.W zamku znajduje się największe na świecie muzeum figurek cynowych . Kolekcja liczy ponad 300 tysięcy 31 mm figurek prezentujących historię świata od czasów antycznych do wieku XIX .

Co dwa lata w latach nieparzystych latem odbywają się figurowe targi kolekcjonerskie .

Galeria[edytuj | edytuj kod]