Plassenburg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Plassenburg
Obiekt zabytkowy nr rej. D-4-77-128-12
Plassenburg z lotu ptaka
Plassenburg z lotu ptaka
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy  Bawaria
Miejscowość Kulmbach
Położenie na mapie Bawarii
Mapa lokalizacyjna Bawarii
Plassenburg
Plassenburg
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Plassenburg
Plassenburg
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Plassenburg
Plassenburg
Ziemia 50°06′30″N 11°27′48″E/50,108333 11,463333

Plassenburgzamek w mieście Kulmbach w Bawarii. Jeden z najbardziej imponujących zamków w Niemczech – przez wiele lat uważano, że Plassenburg to modelowa budowa twierdzy. Dzięki temu, że został zbudowany na wzniesieniu jest jednym z najlepszych miejsc orientacyjnych miasta.

Pierwsze wzmianki historyczne o budowli pochodzą z 1135. Została ona zniszczona w 1554. W późniejszych latach została odbudowana przez architekta Caspara Vischera jako twierdza w formie wielkiego pałacu. W 1792 margrabia Aleksander sprzedał Plassenburg swojemu kuzynowi, królowi Prus. Armia francuska połączona z siłami bawarskimi pod dowództwem Jérôme Bonaparte, brata Napoleona, prowadziła oblężenie Plassenburga w 1806. W 1810 zamek był wykorzystywany jako więzienie i jako szpital wojskowy.

Podczas drugiej wojny światowej twierdza wykorzystywana była jako obóz szkoleniowy. Obecnie jest to muzeum i miejsce imprez kulturalnych. W twierdzy znajduje się znacząca liczba pruskich artefaktów wojskowych oraz duża kolekcja portretów.

Galeria[edytuj]