Pokémon Stadium

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pokémon Stadium
Ilustracja
Producent

Nintendo EAD
HAL Laboratory

Wydawca

Nintendo

Dystrybutor

PL: Lukas Toys[1]

Data wydania

JP: 30 kwietnia 1999[2]
Am.Płn.: 29 lutego 2000[2]
EU: 31 grudnia 2000[2]

Gatunek

cRPG

Tryby gry

gra jednoosobowa, gra wieloosobowa

Wymagania sprzętowe
Platforma

Nintendo 64

Nośniki

Kartridż 256 Mb (32 MB)

Strona internetowa

Pokémon Stadium lub Pokémon Stadium 2 w Japonii – gra cRPG z serii Pokémon. Gra została stworzona przez firmę Nintendo na konsolę Nintendo 64. Premiera jej miała miejsce 30 kwietnia 1999 roku – Japonia, 29 lutego 2000 roku – Ameryka Północna i 31 grudnia 2000 roku – Europa. Choć w Ameryce Północnej i w Europie gra jest znana jako Pokémon Stadium, jest to sequel gry Pokémon Stadium wydanej wcześniej (1 sierpnia 1998) wyłącznie w Japonii.

Pierwsza wersja z 1 sierpnia 1998 (wyłącznie w Japonii)[edytuj | edytuj kod]

W wersji tej do wyboru były tylko 42 Pokémony, zamiast 151 dostępnych w grach Pokémon Red/Blue/Yellow. Pozostałe Pokémony były widoczne w Pokédeksie, ale brakowało do nich animacji i nie można ich było użyć w grze. Pierwotnie ta gra miała być przeznaczona na Nintendo 64DD, ale po komeryjnym niepowodzeniu tej konsoli, wydano ją w formie kartridża dla Nintendo 64, wyłącznie w Japonii. Gra była krytykowana za wysoki poziom trudności. Numer seryjny tej wersji to: NUS-CPSJ-JPN

Druga wersja z 30 kwietnia 1999[edytuj | edytuj kod]

Jest to nowsza i ulepszona wersja, która w Japonii została wydana jako Pokémon Stadium 2, a w Ameryce Północnej i w Europie jako Pokémon Stadium. W przeciwieństwie do pierwszej wersji Pokémon Stadium, w tej wersji są już wszystkie 151 Pokémony, oprócz tego poziom trudności pojedynków został obniżony. Numery seryjne tej wersji to: NUS-CP2J-JPN (Japonia), NUS-NPOE-USA (USA), NUS-NPOP-EUR (Europa, wer. ang.). W Europie wydano też wersje w innych językach np. niemieckim (NUS-NPOD-NOE), francuskim (NUS-NPOF-FRA).

Sequel[edytuj | edytuj kod]

Gra dociekała się kontynuacji w grze Pokémon Stadium 2 w Ameryce Północnej i w Europie, wydanej w Japonii pod nazwą Pokémon Stadium Kin Gin.

Opis Gry[edytuj | edytuj kod]

Gra Pokémon Stadium nie posiada fabuły. Postęp w grze możemy uzyskać przez wygrywanie Pucharów (Cups) na Stadionie i ukończenie Gym Leader Castle. Po wygraniu wszystkich Pucharów i przejściu Gym Leader Castle pojawia się Mewtwo nad Stadionem. Pokonanie Mewtwo odblokowuje 2 rundę, w której gracz ponownie musi przejść Stadion, Gym Leader Castle i pokonać Mewtwo, co kończy grę.

Stadion (Stadium)[edytuj | edytuj kod]

Turnieje Pokémonów odbywają się na Stadionie. Można wziąć udział w 4 Pucharach (Cups). Gracze wybierają zespół złożony z 6 Pokémonów, w dowolnej kombinacji wypożyczonych Pokémonów i Pokémonów zaimportowanych z gry z Game Boya. Każda runda składa się z 8 walk 3-na-3 Pokémony, a Poké i Prime Cups składają się z 4 rund, nazwanych po Poké Ballach (Poké Ball, Great Ball, Ultra Ball, Master Ball), które muszą zostać wygrane, aby zdobyć Puchar.

Gym Leader Castle[edytuj | edytuj kod]

Gracz może walczyć z 8 Przywódcami Gymów (Gym Leaders) z Kanto, występującymi w grach na Game Boya, oraz Elite Four i Mistrzem (Rywalem). Jednak, zanim można będzie walczyć z Przywódcą Gymu, najpierw trzeba pokonać 3 trenerów. Za każdym razem, gdy gracz pokona Elite Four, dostanie jako nagrodę jednego z ośmiu, przypadkowo wybranego, Pokémona. Pokémon ten może zostać przeniesiony do gry Pokémon Red, Blue, lub Yellow przy użyciu Transfer Paka. Pokémony które można otrzymać jako nagrody to: Bulbasaur, Charmander, Squirtle, Hitmonlee, Hitmonchan, Eevee, Kabuto, i Omanyte.

Kompatybilność z Game Boy[edytuj | edytuj kod]

Do kardridża był dołączany Transfer Pak, do którego można było włożyć Game Pak z grą Pokémon Red i Blue lub Yellow. Konsola odczytywała grę i zapis pozwalając na edytowanie gry z poziomu Nintendo 64. Pokemony zawarte w zapisie mogły być używane podczas walki w grze. Transfer Pak pozwala również grać w gry Pokémon Red i Blue lub Yellow na ekranie TV[3].

Odbiór gry[edytuj | edytuj kod]

 Odbiór gry
Recenzje
Publikacja Ocena
GameSpot 5.7/10[4]
IGN 8.2/10[5]
Nintendo Life 8/10[6]


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Najświeższe przeboje Hot 5. „Click!”. 19/2000, s. 21. Wydawnictwo Bauer. 
  2. a b c Pokemon Stadium. GameFAQs.com. [dostęp 2010-06-02].
  3. Gra w gry z GB w Pokemon Stadium. Nintendo.co.jp (jap.). [dostęp 2010-06-02].
  4. Pokemon Stadium Review [online], GameSpot [dostęp 2021-10-24] (ang.).
  5. Peer Schneider, Pokemon Stadium Review – IGN [online], 4 marca 2000 [dostęp 2021-10-24] (ang.).
  6. Nintendo Life, Review: Pokémon Stadium (N64) [online], Nintendo Life, 22 sierpnia 2016 [dostęp 2021-10-24] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]