Polonezy op. 40 (Chopin)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Początek Poloneza A-dur
Początek Poloneza c-moll

Polonezy op. 40 (1 - A-dur, 2 - c-moll) - Polonezy Fryderyka Chopina, skomponowane na fortepian solo w 1838. Zadedykowane J. Fontanie (à son ami Mr Jules Fontana).

Polonez A-dur op. 40 nr 1[edytuj | edytuj kod]

Polonez w tonacji A-dur. Ze względu na uroczysty charakter nazywany jest często Wojskowym (ang. Military Polonaise). Kompozycja (w tempie Allegro con brio - wł. szybko, z życiem) zaczyna się akordem A-dur w typowym rytmie poloneza. Potem następuje część w tonacji D-dur, aby pod koniec znowu wrócić do A-dur.

Początek utworu jest sygnałem Programu I Polskiego Radia. Podczas kampanii wrześniowej Polskie Radio codziennie nadawało tę kompozycję, jako symbol narodowego protestu oraz mobilizacji Polaków. Hitlerowcy w niedługim czasie zakazali publicznego wykonywania utworów Chopina, a także zniszczyli w 1940 jeden z jego głównych pomników (z 1926) znajdujący się w Parku Łazienkowskim w Warszawie (odbudowany w 1958)[1].

Polonez c-moll op. 40 nr 2[edytuj | edytuj kod]

W tym samym opusie znajduje się także drugi polonez w tonacji c-moll, który nie jest tak popularny jak pierwszy (Polonez A-dur zaliczany jest do - po Polonezie As-dur op. 53 - jednego z najbardziej znanych polonezów stworzonych przez Chopina). Prawa ręka gra miarowy akompaniament ostinato dla melodii lewej ręki, rozpoczynającej utwór w najniższych rejestrach. Zdaniem niektórych muzykologów jest symboliczną odpowiedzią na wiernopoddańczy polonez Kurpińskiego Witaj Królu[2][3].

Porównanie Poloneza c-moll z Polonezem Kurpińskiego[edytuj | edytuj kod]

Polonez Chopina Polonez Kurpińskiego
rejestr dźwięków niski (najniższy) wysoki
tonacja c-moll D-dur
znaczenie tonacji w myśl
klasycznych kanonów
dramatyzm, cierpienie bóstwo, władca porównywany z Bogiem

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Musopen - 2 Polonezy op. 40

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ruth Ellen Gruber: Poland prepares for Chopin's bicentennial. International Herald Tribune, 2008-10-13. [dostęp 2009-30-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-10-17)].
  2. Chopin 7. Polonezy 1 - Biblioteka Gazety Wyborczej
  3. Osoby związane z Chopinem - Karol Kurpiński - Biogram. W: Narodowe Centrum Informacji Chopinowskiej [on-line]. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. [dostęp 2013-10-18].