Rondo op. 1 (Chopin)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Początek Ronda

Rondo c-moll op. 1 - utwór w formie ronda skomponowany na fortepian przez Fryderyka Chopina. Opublikowany został w 1825 pod tytułem "Adieu à Varsovie" (fr. "Pożegnanie z Warszawą") jako opus pierwsze. Kompozycja dedykowana jest żonie Samuela Lindego (fr. "Mdme. de Linde") i opisywana jest jako "nieortodoksyjny (ale całkowicie logiczny) schemat tonalny". Pierwszy fragment rozpoczyna się w tonacji c-moll aby przejść następnie od E-dur, As-dur i znowu powrócić do tonacji początkowej, drugi natomiast grany jest w Des-dur a w ostateczności c-moll. Określana jest ona jako przemyślana dość słabo, biorąc pod uwagę późniejsze utwory Chopina (kompozytor miał wtedy 15 lat).

Niemiecki kompozytor i pianista Robert Schumann napisał w 1832:

"Pierwszy utwór Chopina[1] (wierzę mocno, że jest w jego dziesiątce) jest w moich rękach: dama powiedziałaby, że jest bardzo ładny, bardzo ostry, prawie Moschelesowy[2]. Ale wierzę, że Clara pozwoli mi [córka Wiecka[3], potem Pani Schumann] studiując go; jest w nim mnóstwo duszy i kilka trudności. Lecz z pokorą ryzykownie twierdzę, że istnieją między tą kompozycją a op. 2[4] dwa lata i dwadzieścia dzieł."

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Schumannowi chodziło tutaj o pierwszy jego utwór wydany drukiem pod numerem opusowym. Wcześniejsze kompozycja Chopina mimo wydania ich nie znalazły się pod numeracją gdyż były to drobne, prywatne nakłady.
  2. W stylu Ignacego Moschelesa (Chopin wiele razy czerpał z jego twórczości, m.in. akompaniament orkiestry we fragmencie Larghetta z II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 był nawiązaniem do akompaniamentu z Koncertu fortepianowego g-moll Moschelesa).
  3. Chodzi tutaj o Klarę Schumann, żonę Roberta a córkę niemieckiego muzyka i pedagoga Friedricha Wiecka.
  4. Chodzi tutaj o Wariacje na temat "Là ci darem la mano" z opery Mozarta "Don Giovanni" na fortepian i orkiestrę op.2 napisane w latach 1827-1828.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]