Port lotniczy Rijad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
King Khalid International Airport
Port lotniczy Rijad/Międzynarodowe Lotnisko Króla Chalida
مطار الملك خالد الدولي
Ilustracja
Państwo

 Arabia Saudyjska

Miejscowość

Rijad

Typ

cywilne

Właściciel

General Authority of Civil Aviation

Kod IATA

RUH

Kod ICAO

OERK

Wysokość

625 m n.p.m.

Statystyki ruchu (2018)
Liczba pasażerów

26 000 000

Cargo

191 290 t

Liczba operacji

212 632

Drogi startowe
Kierunek 15R/33L:

asfalt, 4205 × 60 m

Kierunek 15L/33R:

asfalt, 4205 v 60 m

Położenie na mapie Arabii Saudyjskiej
Mapa konturowa Arabii Saudyjskiej, w centrum znajduje się punkt z opisem „RUH”
Ziemia24°57′28″N 46°41′56″E/24,957778 46,698889
Strona internetowa

Port lotniczy Rijad (IATA: RUH, ICAO: OERK), Międzynarodowe Lotnisko Króla Chalida – międzynarodowy port lotniczy położony 35 km na północ od Rijadu. Jest największym portem lotniczym w Arabii Saudyjskiej.

Lotnisko posiada dwa terminale, meczet, wieżę kontrolną i dwa równoległe pasy startowe, każdy 4200 metrów. Zostało ono skonstruowane tak, aby sprostać rosnącym międzynarodowym i lokalnymi wymaganiom transportu lotniczego w regionie Rijadu. Port lotniczy został nazwany imieniem Chalida, króla Arabii Saudyjskiej od 1975 do 1982 roku.

Było to alternatywne lądowisko dla promów kosmicznych NASA[1].

Terminale[edytuj | edytuj kod]

Istnieją cztery główne terminale pasażerskie na lotnisku Terminal 1

  • Terminal ten jest stosowany do wszystkich lotów międzynarodowych, z wyjątkiem tych obsługiwanych przez linie Saudia.

Terminal 2

Terminal 3

  • Terminal ten jest stosowany do wszystkich lotów krajowych.

Terminal 4

  • Terminal ten jest nieużywany i nigdy nie został wykorzystany, ponieważ budowa została nie ukończona i pozostaje bez rękawów.

Terminale są połączone ze sobą za pomocą trzech budynków łączących, o długości 168 metrów. Każdy zacisk jest w kształcie trójkąta z 47 500 metrów kwadratowych obszaru. Kompleks składa się z nowoczesnego terminalu VIP-ów oraz restauracji, kawiarni, biur linii lotniczych, urzędów, hoteli, firm wypożyczających samochody, banków, sklepów i punktu medycznego.

Linie lotnicze i połączenia[edytuj | edytuj kod]

Terminal 1[edytuj | edytuj kod]

Terminal 2[edytuj | edytuj kod]

  • Air France (Paryż-Charles de Gaulle)
  • Nas Air (Abu Zabi, Adana, Aleksandria, Amman, Antakya-Hatay, Asjut, Bejrut, Damaszek, Dubaj, Islamabad, Stambuł-Sabiha Gökçen, Karaczi, Kozhikode, Kuwejt, Lahaur, Szardża, Szarm el-Szejk)
  • Saudia (Abu Zabi, Amman, Ateny, Bahrajn, Bangalore, Bejrut, Kair, Casablanca, Madras, Kolombo, Dakar, Damaszek, Delhi, Dhaka, Doha, Dubaj, Frankfurt, Genewa, Kanton, Hongkong, Hyderabad, Islamabad, Stambuł, Dżakarta-Soekarno-Hatta, Karaczi, Kuala Lumpur, Koczin, Kozhikode, Kuwejt, Lahaur, Londyn-Heathrow, Lucknow, Madryt, Malaga, Manchester, Manila, Mediolan-Malpensa, Bombaj, Maskat, Nairobi, Nowy Jork-JFK, Paryż-Charles de Gaulle, Peszawar, Rzym-Fiumicino, Salala [sezonowo], Sana, Szardża, Singapur, Teheran-Imam Khomeini, Tunis, Waszyngton-Dulles)

Terminal 3[edytuj | edytuj kod]

  • Nas Air (Abha, Dammam, Gassim, Gizan, Hail, Dżudda, Medyna, Qaisumah, Rafha, Tabuk, Taif, Wadi Al-Dawashir)
  • Saudia (Abha, Al-Ahsa, Al-Baha, Al-Dżauf, Al-Kajsuma, Arar, Bisza, Ad-Dammam, Dawadmi, Gassim, Gurayat, Hafar al-Batin, Hail, Janbu, Jizan, Dżudda, King Khalid Military City, Medyna, Nadżran, Rafha, Szarura, Tabuk, Taif, Turajf, Wadi ad-Dawasir, Wedjh)

Cargo[edytuj | edytuj kod]

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Wieża kontroli ruchu[edytuj | edytuj kod]

Położona jest na terenie terminalu pasażerskiego, pomiędzy Royal Pavilion oraz meczetem i ma 81 metrów wysokości.

Istnieje 19 odrębnych poziomów pięter w wieży, w tym w zakresie operacji u podstawy wieży, w sumie 1230 metrów kwadratowych powierzchni. Sześć z 19 pięter są uważane za główne piętra. Należą do nich na poziomie operacyjnym u podstawy wieży, dwa poziomy urządzeń, poziom obserwacji, piętro usług i piętro kabiny na szczycie wieży, z której kontrolerzy ruchu lotniczego mają widok na całe lotnisko. Poziom operacji mieści centrum kontroli radarowej na lotnisku, jak również sale konferencyjne, biura i część szkolenia. Dwa poziomy wyposażenia zawierają urządzenia mechaniczne i elektryczne oraz kable i poziom serwisowy zawiera kuchnię, salon i toalety dla personelu dyżurnego w kabinie. Kabina sama w sobie zawiera stanowiska obsługi kontrolera i sprzęt elektroniczny i komunikacyjny. Wieża jest zasilana z dwóch odrębnych źródeł.

Połączenia między terminalami[edytuj | edytuj kod]

Pasażerowie, przechodząc od jednego terminalu do drugiego w Porcie lotniczym Rijad mogą korzystać z ruchomych chodników. Ruchome chodniki, pierwsze zainstalowane na lotnisku w Arabii Saudyjskiej, znajdują się w trzech łącznych budynkach, które łączą międzynarodowy i krajowy terminal.

Jest w sumie 1196 metrów chodników, które są faktycznie szerokimi pasami transmisyjnymi, które działają na poziomie podłogi i poruszają się z prędkością blisko 1 metra na sekundę.

Dodatkowe udogodnienia dla pasażerów na terenie terminala to 80 wind i schodów ruchomych. W garażach jest 16 schodów ruchomych i dwa służą meczetowi.

Windy, ruchome schody i ruchome chodniki mają zainstalowane najnowsze urządzenia ochronne. W przypadku pożaru, windy będą automatycznie prowadziły do głównego poziomu i drzwi będą się otwierać. Schody ruchome i chodniki ruchome wyposażone są w detektory ognia i dymu, który powoduje zatrzymanie automatycznie i powinien wykryć pożar.

Rękawy[edytuj | edytuj kod]

Port lotniczy Rijad był pierwszym lotniskiem w Królestwie Arabii Saudyjskiej, które miało zainstalowane rękawy, w celu przyspieszenia obsługi i czasu realizacji. Każdy terminal posiada osiem bram rękawów skutecznie eliminujących potrzebę przewozów autobusowych między budynkami terminalu i oczekiwanie na samolot.

Meczet[edytuj | edytuj kod]

Projekt meczetu jest jednym z najbardziej wyrazistych obiektów na lotnisku na podstawie jego architektury islamu. Może on pomieścić 5000 wiernych wewnątrz oraz 5000 na zewnątrz. Jego lokalizacja w centrum terminalu pasażerskiego określa je jako najważniejsze miejsce na lotnisku i sprawia, że będzie pierwszym obiektem, który odwiedzający zobaczyć po przyjeździe. Kopuła ma 33 metry średnicy i 40 metrów wysokości, więcej niż we wszystkie innych struktury w kompleksie pasażerskim, z wyjątkiem wieży kontrolnej i minaretu.

W północno-wschodnim rogu placu meczetu, stoi minaret o wysokości 39 metrów nad poziom placu. Spiralne schody wewnątrz minaretu zapewnia dostęp do głośników, które są nadawane codziennie pięć razy podczas modlitwy. Meczet ma 5030 m² powierzchni podłogi na parterze w meczecie, a drugi 765 m² na antresoli. Koraniczna biblioteka na parterze ma 50 m² przestrzeni użytkowej i tyle samo przestrzeni magazynowej. Biblioteka, gabinety i toalety znajdują się wzdłuż południowo-wschodniej części na południowy zachód od ścian.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]