Powiat Usedom-Wollin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Powiat uznamsko-woliński w 1905 roku

Powiat Usedom-Wollin (niem. Landkreis Usedom-Wollin, Kreis Usedom-Wollin; pol. powiat uznamsko-woliński) - dawny pruski/niemiecki powiat istniejący w latach 1818-1945. Należał do rejencji szczecińskiej, w prowincji Pomorze. Stolica powiatu znajdowała się w mieście Swinemünde. Teren dawnego powiatu leży obecnie w Polsce, w województwie zachodniopomorskim oraz w Niemczech w powiecie Vorpommern-Greifswald.

Powiat powstał 1 stycznia 1818 r. przez połączenie powiatów uznamskiego (Kreis Usedom) i wolińskiego (Kreis Wollin) na Pomorzu Przednim. Powiaty obejmowały odpowiednio jednoimienne wyspy.

W 1945 roku Polsce przypadła wschodnia połowa powiatu Usedom-Wollin (początkowo pod nazwą powiat uzdamsko-wołyński) z tzw. Ziem Odzyskanych, składająca się z wyspy Wolin i wschodniego krańca wyspy Uznam z położoną na niej siedzibą powiatu Świnoujściem (niem. Swinemünde)[1]. Z polskiej części powiatu uznamsko-wolińskiego utworzono powiat woliński z siedzibą w Świnoujściu, w nowo utworzonym woj. szczecińskim (1946)[2]. Pozostałą przy Niemczech część przektałcono w Landkreis Usedom (powiat uznamski) z siedzibą w Usedom, który przetrwał do 1952 r.

1 stycznia 1945 w skład powiatu wchodziły:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]