Powrót (film 2003)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Powrót
Возвращение
Gatunek

dramat, obyczajowy

Data premiery

25 czerwca 2003
19 marca 2004 (Polska)

Kraj produkcji

Rosja

Język

rosyjski

Czas trwania

105 min

Reżyseria

Andriej Zwiagincew

Scenariusz

Władimir Moisiejenko

Główne role

Konstantin Ławronienko
Władimir Garin
Iwan Dobronrawow

Muzyka

Andriej Diergaczow

Zdjęcia

Michaił Kriczman

Produkcja

Dmitrij Lesniewski

Dystrybucja

Gutek Film

Nagrody
Złoty Lew na 60. MFF w Wenecji
Strona internetowa

Powrót (ros. Возвращение, Wozwraszczenije, Vozvrashcheniye) – rosyjski dramat filmowy z 2003 roku w reżyserii debiutanta Andrieja Zwiagincewa. Obraz zdobył nagrodę główną Złotego Lwa na 60. MFF w Wenecji.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Film przedstawia historię dwóch nastoletnich braci, mieszkających z matką i babką w bliżej nieokreślonym miejscu w Rosji. Pewnego dnia niespodziewanie do domu wraca po kilkunastoletniej nieobecności ojciec chłopców (Konstantin Ławronienko). Następnego dnia zabiera rodzeństwo na tajemniczą wyprawę na opuszczoną wyspę, na której chce dać synom szkołę życia. Starszy z braci, Andriej (Władimir Garin) bez sprzeciwu wykonuje wszystkie polecenia swojego ojca. Młodszy Iwan (Iwan Dobronrawow) zaczyna się buntować przeciw apodyktycznemu zachowaniu taty. Narasta konflikt, który prowadzi do tragedii.

Film zachwycił publiczność i recenzentów w Wenecji przede wszystkim prostotą. Poza trójką głównych bohaterów pozostałe postaci pojawiają się epizodycznie. Docenione zostały też zdjęcia Michaiła Kriczmana ukazujące bezludne, dzikie krajobrazy i współgrająca z obrazem muzyka. W filmie często pojawia się symbolika religijna. Klimat filmu Zwiagincewa porównywany jest do filmów Andrieja Tarkowskiego.

Władimir Garin, aktor grający Andrieja utonął w jeziorze niedaleko miejsca kręcenia filmu, na dzień przed światową premierą filmu.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Film był kręcony w okolicach jeziora Ładoga i nad Zatoką Fińską.

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

W 2003 został wyselekcjonowany jako oficjalny rosyjski kandydat do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, ale nie uzyskał nominacji.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]