Tajemnica Brokeback Mountain (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tajemnica Brokeback Mountain
Brokeback Mountain
Gatunek

dramat
romans
western

Data premiery

2 września 2005
24 lutego 2006 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone
Kanada

Język

angielski

Czas trwania

134 min

Reżyseria

Ang Lee

Scenariusz

Diana Ossana
Larry McMutry

Główne role

Heath Ledger
Jake Gyllenhaal

Muzyka

Gustavo Santaolalla

Zdjęcia

Rodrigo Prieto

Scenografia

Judy Becker

Kostiumy

Marit Allen

Montaż

Gustavo Santaolalla
Geraldine Peroni
Dylan Tichenor

Produkcja

Diana Ossana
James Schamus
Murray Ord

Wytwórnia

Alberta Film Entertainment
Focus Features
Good Machine
Paramount Pictures
River Road Entertainment

Dystrybucja

Focus Features

Budżet

14 mln USD

Nagrody
Złoty Lew, 3 Oscary, 2 BAFTA, 4 Złote Globy
Strona internetowa

Tajemnica Brokeback Mountain (ang. Brokeback Mountain) – amerykańsko-kanadyjski dramat filmowy nakręcony w 2005 przez Anga Lee.

Twórcy otrzymali za film szereg nagród, m.in. trzy Oscary, dwie nagrody BAFTA i cztery Złote Globy; łącznie 80 branżowych nagród i 64 nominacje[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja rozgrywa się w Wyoming i Teksasie. Jack Twist i Ennis Del Mar spotykają się w 1963, mając po 19 lat. Obaj wynajęli się do sezonowej pracy w górach u stóp Brokeback Mountain, gdzie mają pilnować owiec na letnim wypasie. Początkowa nieufność zmienia się w sympatię, a ta w namiętność i głębokie uczucie, przed którym obaj się bronią. Po opuszczeniu gór rozpoczynają nowe życie, wymazując z pamięci namiętny epizod. Ennis poślubia Almę, z którą zakłada rodzinę i ma dwie córki. Jack początkowo dorabia, uprawiając rodeo. Żeni się z Lureen, bogatą córką handlarza maszyn rolniczych, z którą doczekał się syna. Pracuje w firmie teścia, z trudem znosząc jego apodyktyczność i drwiny.

Alma przynosi Ennisowi pocztówkę od Jacka, który chce go odwiedzić w Wyoming. Spotkanie mężczyzn po kilku latach rozłąki uświadamia im, że nie mogą bez siebie żyć. Wybucha romans, który ożywać będzie kilka razy w roku podczas wypadów pod Brokeback Mountain. Trwać tak będą przez kolejne lata, przez zmiany w życiu obu bohaterów, dorastanie dzieci i małżeńskie kłopoty. Z biegiem czasu coraz więcej zaczyna ich dzielić. Wspólna tajemnica zaczyna rzucać się cieniem na codzienne życie oraz losy ich rodzin. Brak przyszłości tego związku oraz strach przed homofobicznym społeczeństwem powodują, że ich uczucie gorzknieje i doprowadza do rozstania. Wikłają się w końcu w sytuacje bez wyjścia, które doprowadzają do upadku i tragedii.

Oddźwięk filmu[edytuj | edytuj kod]

Oceny[edytuj | edytuj kod]

Wśród krytyków i recenzentów pojawiały się opinie o „porywającej historii miłosnej”[2], o „pięknym, mądrym i wzruszającym obrazie”[3], „przełomowości”, „wejściu filmu do klasyki kina”[4] oraz porównania do szekspirowskiej tragedii, mitycznych dramatów, takich jak Tristan i Izolda czy Romeo i Julia lub powieściowych „zakazanych miłości” – Lolita i Kochanek lady Chatterley[5].

W Polsce Brokeback Mountain został uznany za film roku 2006 przez krytyków czasopism „Film”, „Przekrój” i „Esensja” oraz portali Stopklatka.pl[6] oraz Innastrona.pl[3].

Sklasyfikowany jako jeden z dziesięciu najlepszych filmów o miłości przez serwis AZN Entertainment[7].

Kontrowersje i dyskusje[edytuj | edytuj kod]

Film wzbudził oburzenie ze strony środowisk konserwatywnych. Ze względu na temat i oskarżenia o „zgniliznę moralną” próbowano zdyskredytować go przed jego obejrzeniem; m.in. zakazano dystrybucji filmu w amerykańskim stanie Utah, a także w Chinach[8] i w Malezji[9]. Ze względu na tematykę zrezygnowano z prób dystrybucji filmu w krajach muzułmańskich[10]. Przeciwko nominacji filmu do Oscara protestowali chrześcijańscy konserwatyści z USA, którzy pod listem do członków Amerykańskiej Akademii Filmowej zebrali 60 tys. podpisów[11].

Brokeback Mountain zasłynął jako pierwsza oscarowa produkcja, która otwarcie podjęła temat związków homoseksualnych i homofobii. Okazał się również najgłośniejszą i najczęściej dyskutowaną premierą filmową w 2005[8].

Filmowy pocałunek[edytuj | edytuj kod]

O pewnym wyłomie obyczajowym w kinematografii, jakiego dokonał Brokeback Mountain, może świadczyć również to, że w 2006 podczas przyznawania MTV Movie Awards Jake Gyllenhaal i Heath Ledger otrzymali nagrodę w kategorii „najlepszy pocałunek”[1]. Do podobnej nagrody byli nominowani w tym samym roku do NRJ Ciné Awards[1]. W 2007 serwis LoveFilm.com uznał pocałunek głównych bohaterów za „najlepszy filmowy pocałunek wszech czasów” (w rankingu wyprzedził on heteroseksualne pocałunki ze Śniadania u Tiffany’ego oraz Pana i pani Smith[11]). W ankiecie przeprowadzonej przez londyńską klinikę kosmetyki dentystycznej Glee pocałunek z Brokeback Mountain znalazł się na piątym miejscu „najbardziej pamiętnych pocałunków filmowych”[11].

W materiałach dystrybutora filmu można znaleźć informację, że podczas kręcenia tej sceny Heath Ledger omal nie złamał Jake’owi Gyllenhaalowi nosa[12].

Gra aktorska[edytuj | edytuj kod]

Do dobrych stron filmu krytycy zaliczyli role Heatha Ledgera i Jake’a Gyllenhaala, znacznie wyrastające ponad ich wcześniejsze dokonania aktorskie[13].

Dostrzeżono również drugoplanowe postacie kobiece[3].

Scenografia, kostiumy i charakteryzacja[edytuj | edytuj kod]

Twórcom filmu zależało na zachowaniu wierności realiów czasu, w którym rozgrywa się akcja, chcąc, aby widzowie uwierzyli w prawdziwość bohaterów. Dla oddania realizmu reżyser Ang Lee, wraz z autorem zdjęć Rodrigo Prietem i Maritem Allenem odpowiedzialnym za kostiumy studiowali m.in. Photographs of American West autorstwa Richarda Avedona ze zdjęciami z lat 60. XX w. Materiały i wiedza dotyczące czasu i miejsca osadzenia akcji były bardzo drobiazgowo studiowane; np. dla zrealizowania sceny w supermarkecie w 1967 roku, dowiadywali się, co było wtedy w sprzedaży, jak wyglądały etykiety, reklamy, jak wyglądał sam supermarket[14].

Annie Proulx, autorka literackiego pierwowzoru, z pewnymi obawami śledziła produkcję filmową. Z dużym uznaniem wypowiadała się o drobiazgowej i przemyślanej pracy charakteryzatorów i scenografów. Jej zdaniem film zawdzięcza swą autentyczność nagromadzeniu bardzo drobnych szczegółów – brudne paznokcie Ennisa podczas sceny miłosnej, autentyczny, stary znak drogowy, lekka wydatność brzucha starzejącego się Jacka, plamka lakieru do paznokci na palcu Lureen w scenie telefonicznej czy dzbanek do kawy z odpryśniętą emalią[15].

Zdjęcia filmowe[edytuj | edytuj kod]

Rodrigo Prieto jest autorem zdjęć. Przyjęte przez niego dwa sposoby filmowania filmowania ujęć mają oddać dualizm świata bohaterów. To, co wypełnia przestrzeń między Jackiem a Ennisem kręcone jest głównie w plenerach. Przesycone kolorami pejzaże kręcone są szeroko, w długich perspektywach. Są wręcz idylliczne, spokojne, zawieszone ponad odległą codziennością. Zieleni się bujna przyroda, skrzą się odblaski na wodzie, migocze światłocień przy ognisku, zmienia się pogoda, pory dnia i roku. W takiej scenerii rozgrywa się to, co intymne, niedopowiedziane i subtelne.[potrzebny przypis] Ujęcia miasta kontrastują tu z górami. Plany są spłowiałe od słońca, pozbawione koloru i zaśmiecone. Jeżeli pojawia się kolor, to pstrokaty i plastikowy. Kamera operuje w ograniczonych przestrzeniach: sterylnie prostych domach, dusznych barach, podzielonych zawsze jakąś ścianą czy płotem. Zdjęcia podkreślają rzeczywistość amerykańskiego Zachodu – tradycyjną, pełną sztywnych zasad. To świat pozbawiony harmonii, ograniczający, powierzchowny i gdy bohaterowie wracają do niego z gór, zaczyna się wokół nich zacieśniać i przytłaczać.[potrzebny przypis]

Samego Rodrigo Prieto można w filmie spotkać w drobnej roli. To on jest prostytuującym się chłopakiem, którego poderwał Jack w Meksyku[11].

Ścieżka dźwiękowa[edytuj | edytuj kod]

Napisania muzyki do filmu podjął się argentyński twórca Gustavo Santaolalla, znany z wcześniejszych kompozycji do takich filmów jak Dzienniki motocyklowe i 21 gramów.

Kompozycje Santaolalli oparte są o proste, wręcz minimalistyczne tematy muzyczne. Spokojne, akustyczne brzmienia gitary podające muzyczną frazę, omawiane są dźwiękami smyczków lub nikłych brzmień elektronicznych. W muzyce tej nie ma kompozycyjnych fajerwerków. Delikatna, przestrzenna, dobrze współgra z filmowanymi rozległymi pejzażami i podkreśla subtelny materiał scenariuszowy, otaczając dźwiękiem widza mającego patrzeć na filmowe sekwencje. W recenzjach podkreśla się wyjątkowość brzmień Santaolalli, którym bliżej jest tu do stylistyki Preisnera niż do typowej hollywoodzkiej muzyki filmowej[16].

Oryginalnym utworom filmowym towarzyszą standardy countrowe określające czas i miejsce, w których osadzona jest akcja. W filmie pojawiły się następujące utwory[17]:

Gustavo Santaolalla otrzymał za muzykę do fimu kilka znaczących nagród, m.in. Oskara, Złoty Glob, Satellite Award i World Soundtrack Awards. Muzyka Santaolalli powstała jeszcze zanim nakręcono zdjęcia do Brokeback Mountain[18].

Dystrybucji filmu towarzyszyła publikacja albumu z instrumentalnymi tematami muzycznymi przeplatanymi piosenkami country. Zwraca uwagę niewielka, zaledwie kilkunastominutowa obecność muzyki ilustracyjnej ze ścieżki dźwiękowej.

Pierwowzór scenariusza[edytuj | edytuj kod]

Film oparty jest na opowiadaniu Brokeback Mountain amerykańskiej pisarki E. Annie Proulx, laureatki Nagrody Pulitzera. Opowiadanie to ukazało się pierwotnie w czasopiśmie The New Yorker w październiku 1997 roku, zdobywając uznanie i przynosząc autorce liczne nagrody. Po raz kolejny autorka opublikowała je w zbiorze opowiadań zatytułowanym Close Range: Wyoming Stories w 1999[14]. W Polsce pierwsze wydanie tłumaczenia książki ukazało się w lutym 2006 r. nakładem wydawnictwa Rebis (ISBN 83-7301-878-6) w związku z promocją filmu.

Realizacja filmu[edytuj | edytuj kod]

Heath Ledger, odtwórca głównej roli
Jake Gyllenhaal, filmowy Jack Twist

Scenariusz został napisany przez Dianę Ossanę oraz zdobywcę Nagrody Pulitzera, Larry’ego McMurtry’ego. Diana Ossana w październiku 1997 dostała do ręki wydanie „The New Yorker” z nowelą Annie Proulx. Po przeczytaniu 2/3 zaczęłam szlochać, i nie przestałam aż do końca. Byłam kompletnie zdołowana. Emocjonalnie wyczerpana. Następnego dnia dałam Larry’emu do przeczytania. Obydwoje stworzyli scenariusz filmowy w niespełna trzy miesiące, jednak przez blisko siedem lat bezskutecznie walczyli o realizację filmu, przedstawiając go wielu reżyserom i aktorom. W Hollywood scenariusz pozostawał znany jako jeden z „wielkich nigdy niewyprodukowanych”[14].

Ang Lee podjął się reżyserowania filmu w 2003 wraz ze studiem Focus Films i producentem Jamesem Schamusem[14]. Wytwórnia Focus, występująca dawniej pod nazwą Good Machine, zrealizowała wcześniej filmową wersję The Laramie Project, fabularyzowanego dokumentu o skatowaniu na śmierć studenta Matthew Sheparda przez homofobicznych rówieśników[15], co nie pozostawało bez znaczenia dla odwagi producentów w podjęciu tematu, który wówczas wydawał się bardzo ryzykowny. Główne role Ang Lee zdecydował się powierzyć młodym aktorom. Ubiegali się o nie m.in. Colin Farrell, Josh Hartnett i Billy Crudup[11]. Zaangażowano ostatecznie Heatha Ledgera i Jake’a Gyllenhaala, przy czym hollywoodzka socjeta przestrzegała ich przed błędem, jaki popełniają, grając gejów[19].

Film był kręcony głównie w prowincji Alberta w Kanadzie. Ang Lee zdecydował, iż będzie to idealne miejsce do kręcenia Brokeback Mountain ze względu na podobne ukształtowanie terenu jak w Wyoming, niskie koszty produkcji w Kanadzie oraz wsparcie finansowe udzielone przez Alberta Film Development Corporation[11]. Zdjęcia kręcono w Albercie w Calgary, Cowley, Crossfield, Irricana, Kananaskis Country, Fort Macleod, Lacombe, Rockyford i Seebe. Ponadto część ujęć nakręcono w USA: w Parku Narodowym Grand Teton w stanie Wyoming oraz w La Mesilla w stanie Nowy Meksyk[20].

Na potrzeby filmu firma Canadian House Buzz Image Group wykonała 75 efektów wizualnych. Potrzebnych było m.in. 2500 owiec, a na planie było ich zaledwie 700. Montowano również niebo, grad podczas burzy, dodawano lub wymazywano elementy scenografii[11].

Zdjęcia zakończono w sierpniu 2004, Postprodukcję zamknięto wiosną 2005[14]. Premierowy pokaz odbył się 2 września 2005 podczas Festwalu Filmowego w Wenecji. Dzień później pokazano go po raz pierwszy w USA na Telluride Film Festival.

Sukces filmu zapewnił obu odtwórcom głównych ról wejście do pierwszej ligi aktorów hollywoodzkich[4]. Anga Lee umocnił na pozycji wybitnego reżysera, zaś producentowi Jamesowi Schamusowi zapewnił stanowisko szefa wytwórni Focus Features[21]. Budżet filmu wyniósł 14 mln USD. Koszty produkcji zwróciły się już podczas pierwszego tygodnia limitowanych pokazów[11], a w sumie film zarobił ponad 178 milionów dolarów[22].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

(Źródło: Filmweb.pl oraz IMDb)

Anne Hathaway, odtwórczyni roli żony Jacka Twista
Michelle Williams, odtwórczyni roli żony Ennisa
Ang Lee, reżyser filmu

Aktorzy[edytuj | edytuj kod]

Ekipa[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Tajemnica Brokeback Mountain zdobył dla swoich twórców w sumie 80 branżowych nagród i 64 nominacje w różnych kategoriach[1]. Jest pierwszym filmem w historii kina, który, mimo że zdobył wszystkie trzy główne nagrody amerykańskich organizacji filmowych: Writers Guild of America (nagradzającej najlepsze scenariusze), Directors Guild of America (nagradzającej najlepszych reżyserów) i Producer's Guild of America (nagradzającej producentów najlepszych filmów) ostatecznie nie otrzymał Oscara w kategorii dla najlepszego filmu. Oscar przyznany Angowi Lee jest pierwszym Oscarem w kategorii reżyserskiej przyznanym twórcy azjatyckiemu (Ang Lee pochodzi z Tajwanu)[11].

W 2005[edytuj | edytuj kod]

Nagrody Festiwalu Filmowego w Wenecji
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nagroda Złoty Lew Ang Lee  
Nagrody Boston Society of Film Critics
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nagroda BSFC Award Ang Lee Najlepszy reżyser
Brokeback Mountain Najlepszy obraz filmowy
Nagrody Dallas-Fort Worth Film Critics Association
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nagroda DFWFCA Award Rodrigo Prieto Najlepsze zdjęcia filmowe
Ang Lee Najlepszy reżyser
Brokeback Mountain Najlepszy obraz filmowy
Larry McMurtry i Diana Ossana Najlepszy scenariusz
Nagrody Florida Film Critics Circle
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nagroda FFCC Award Rodrigo Prieto Najlepsze zdjęcia filmowe
Ang Lee Najlepszy reżyser
Brokeback Mountain Najlepszy film
Larry McMurtry i Diana Ossana Najlepszy scenariusz
Nagrody Gotham
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nominacja Gotham Award Heath Ledger, Jake Gyllenhaal, Michelle Williams, Anne Hathaway, Linda Cardellini, Randy Quaid, Anna Faris Najlepszy zespół aktorski w obsadzie
Ang Lee Najlepszy film
Nagrody Las Vegas Film Critics Society
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nagroda Sierra Award Heath Ledger Najlepszy aktor
Ang Lee Najlepszy reżyser
Brokeback Mountain Najlepszy obraz filmowy
Gustavo Santaolalla Najlepsze osiągnięcia
Nagrody Los Angeles Film Critics Association
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nagroda LAFCA Award Ang Lee Najlepszy reżyser
Brokeback Mountain Najlepszy obraz filmowy
Nagrody National Board of Review, USA
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nagroda NBR Award Ang Lee Najlepszy reżyser
Jake Gyllenhaal Najlepszy aktor drugoplanowy
Nagrody New York Film Critics Circle
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nagroda NBR Award Ang Lee Najlepszy reżyser
Heath Ledger Najlepszy aktor
Brokeback Mountain Najlepszy film
Nagrody Phoenix Film Critics Society
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nagroda PFCS Award Rodrigo Prieto Najlepsze zdjęcia filmowe
Heath Ledger Najlepsza kreacja dla aktora w głównej roli
Jake Gyllenhaal Najlepsza kreacja dla aktora w roli drugoplanowej
Michelle Williams Najlepsza kreacja dla aktorki w roli drugoplanowej
Larry McMurtry i Diana Ossana Najlepszy scenariusz adaptowany z innego medium
Nagrody San Diego Film Critics Society
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nagroda Nagroda specjalna Jake Gyllenhaal Zasadniczy wkład pracy w filmach Brokeback Mountain, Jarhead i Dowód
Nagrody San Francisco Film Critics Circle
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nagroda SFFCC Award Heath Ledger Najlepszy aktor
Ang Lee Najlepszy reżyser
Brokeback Mountain Najlepszy obraz filmowy
Nagrody Międzynarodowej Akademii Prasy
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nagroda Satellite Award Ang Lee Wybitny reżyser
Geraldine Peroni i Dylan Tichenor Wybitny montaż filmowy
Brokeback Mountain Wybitny obraz filmowy, dramat
Gustavo Santaolalla i Bernie Taupin Wybitny oryginalny utwór dla piosenki A Love That Will Never Grow Old
Nominacja Heath Ledger Wybitny aktor w obrazie filmowym, dramat
Jake Gyllenhaal Wybitny aktor w roli drugoplanowej, dramat
Gustavo Santaolalla Wybitne oryginalne osiągnięcia
Larry McMurtry i Diana Ossana Wybitny scenariusz, adaptację
Nagrody Southeastern Film Critics Association
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nagroda SEFCA Award Ang Lee Najlepszy reżyser
Brokeback Mountain Najlepszy obraz filmowy
Larry McMurtry i Diana Ossana Najlepszy scenariusz, Adapted
Europejska Nagroda Filmowa
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nominacja Screen International Award Ang Lee Filmy pozaeuropejskie
Nagrody Washington DC Area Film Critics Association
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nominacja WAFCA Award Heath Ledger Najlepszy aktor
Ang Lee Najlepszy reżyser
Brokeback Mountain Najlepszy obraz filmowy
Larry McMurtry i Diana Ossana Najlepszy scenariusz – adaptację
Michelle Williams Najlepsza aktorka drugoplanowa

(Źródło: IMDb[1])

W 2006[edytuj | edytuj kod]

Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nagroda Oscar Ang Lee Największe osiągnięcie w reżyserii
Gustavo Santaolalla Największe osiągnięcie w oryginalnej muzyce skomponowanej do filmu
Larry McMurtry i Diana Ossana Najlepszy scenariusz adaptowany
Nominacja Rodrigo Prieto Najlepsze osiągnięcie w zdjęciach filmowych
Diana Ossana i James Schamus Najlepszy obraz filmowy roku
Heath Ledger Najlepsza kreacja dla aktora w głównej roli
Jake Gyllenhaal Najlepsza kreacja dla aktora w roli drugoplanowej
Michelle Williams Najlepsza kreacja dla aktorki w roli drugoplanowej
Nagrody Norwegian Film Institute w Haugesund
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nominacja Amanda Award Ang Lee Najlepszy fabularny film zagraniczny
Nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Montażystów (ACE)
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nominacja Eddie Geraldine Peroni i Dylan Tichenor Najlepszy montaż w fabularnym filmie dramatycznym
Nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych (ASC)
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nominacja ASC Award Rodrigo Prieto Wybitne osiągnięcie w zdjęciach do filmu kinowego
Nagrody Australian Film Institute
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nagroda International Award Heath Ledger Najlepszy aktor
Nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA)
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nagroda BAFTA Film Award Diana Ossana i James Schamus Najlepszy film
Jake Gyllenhaal Najlepsza kreacja dla aktora w roli drugoplanowej
Larry McMurtry i Diana Ossana Najlepszy scenariusz-adaptację
David Lean Award Ang Lee za reżyserię
Nominacja Anthony Asquith Award Gustavo Santaolalla za muzykę filmową
BAFTA Film Award Rodrigo Prieto Najlepsze zdjęcia filmowe
Geraldine Peroni i Dylan Tichenor Najlepszy montaż
Heath Ledger Najlepsza kreacja dla aktora w głównej roli
Michelle Williams Najlepsza kreacja dla aktorki w roli drugoplanowej
Nagrody BMI Film & TV
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nagroda BMI Film Music Award Gustavo Santaolalla  
Nagrody Bodil (Dania)
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nominacja Bodil Award Ang Lee Najlepszy film amerykański
Nagrody Broadcast Film Critics Association
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nagroda Critics Choice Award Ang Lee Najlepszy reżyser
Brokeback Mountain Najlepszy obraz filmowy
Michelle Williams Najlepsza aktorka drugoplanowa
(wspólnie z Amy Adams w Świetlik)
Nominacja Heath Ledger Najlepszy aktor
Gustavo Santaolalla Najlepszy kompozytor
Emmylou Harris w A Love That Will Never Grow Old Najlepsza piosenka
Jake Gyllenhaal Najlepszy aktor drugoplanowy
Larry McMurtry i Diana Ossana Najlepszy pisarz
Nagrody Casting Society of America, USA
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nagroda Artios Avy Kaufman Najlepszy casting w fabularnym filmie dramatycznym
Nagrody Central Ohio Film Critics Association
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nagroda COFCA Award Heath Ledger Aktor roku również za role w filmach Nieustraszeni bracia Grimm, Casanova i Królowie Dogtown
Heath Ledger Best Lead Performance
Larry McMurtry i Diana Ossana Najlepszy scenariusz
Nagrody Chicago Film Critics Association
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nagroda CFCA Award Rodrigo Prieto Najlepsze zdjęcia filmowe
Gustavo Santaolalla Najlepsze oryginalne osiągnięcia
Nominacja Heath Ledger Najlepszy aktor
Ang Lee Najlepszy reżyser
Brokeback Mountain Najlepszy obraz filmowy
Larry McMurtry i Diana Ossana Najlepszy scenariusz
Jake Gyllenhaal Najlepszy aktor drugoplanowy
Michelle Williams Najlepsza aktorka drugoplanowa
Nagrody Chlotrudis
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nagroda Chlotrudis Award Larry McMurtry i Diana Ossana Najlepszy adaptowany scenariusz
Ang Lee Najlepszy reżyser
Nominacja Heath Ledger Najlepszy aktor
Brokeback Mountain Najlepszy film
Nagrody David di Donatello
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nominacja David Ang Lee Najlepszy film zagraniczny
Nagrody Directors Guild of America, USA
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nagroda DGA Award Ang Lee, Scott Ferguson, Tom Benz, Michael Hausman, Pierre Tremblay, Brad Moerke Wybitne osiągnięcie reżyserskie w filmie
Nagrody GLAAD Media
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nagroda GLAAD Media Awards Brokeback Mountain Wybitny film – szeroka promocja (wide release)
Nagrody Glitter
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nagroda Glitter Award Brokeback Mountain Najlepszy obraz filmowy
Nagrody Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nagroda Złoty Glob Ang Lee Najlepszy reżyser – film
Brokeback Mountain Najlepszy obraz filmowy – dramat
Gustavo Santaolalla (muzyka), Bernie Taupin (słowa) za piosenkę A Love That Will Never Grow Old Najlepszy oryginalna piosenka w obrazie filmowym
Larry McMurtry i Diana Ossana Najlepszy scenariusz w obrazie filmowym
Nominacja Gustavo Santaolalla Najlepsze oryginalne osiągnięcie w obrazie filmowym
Heath Ledger Najlepsza kreacja dla aktora w filmowym obrazie dramatycznym
Michelle Williams Najlepsza kreacja dla aktorki w roli drugoplanowej w filmowym obrazie dramatycznym
Nagrody Golden Trailer
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nominacja Golden Trailer Brokeback Mountain Najlepszy romams
Nagrody Independent Spirit
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nagroda Independent Spirit Award Ang Lee Najlepszy reżyser
James Schamus i Diana Ossana Najlepszy film fabularny
Nominacja Heath Ledger Najlepsza główna rola męska
Michelle Williams Najlepsza drugoplanowa rola kobieca
Nagrody London Critics Circle Film
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nagroda ALFS Award Ang Lee Reżyser roku
Brokeback Mountain Film roku
Nominacja Heath Ledger Aktor roku
James Schamus i Diana Ossana Scenarzysta roku
Nagrody Filmowe MTV
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nagroda MTV Movie Award Jake Gyllenhaal i Heath Ledger Najlepszy pocałunek
Jake Gyllenhaal Najlepsza kreacja aktorska
Nagrody NRJ Ciné
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nominacja NRJ Ciné Award Jake Gyllenhaal i Heath Ledger Najlepszy pocałunek
Nagrody Nikkan Sports Film
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nagroda Nikkan Sports Film Award Brokeback Mountain Najlepszy film zagraniczny
Nagrody Online Film Critics Society
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nagroda OFCS Award Gustavo Santaolalla Najlepszy oryginalne osiągnięcie
James Schamus i Diana Ossana Najlepszy scenariusz, adaptację
Nominacja Heath Ledger Najlepszy aktor
Rodrigo Prieto Najlepsze zdjęcia filmowe
Ang Lee Najlepszy reżyser
Brokeback Mountain Najlepszy obraz filmowy
Jake Gyllenhaal Najlepszy aktor drugoplanowy
Michelle Williams Najlepsza aktorka drugoplanowa
Nagrody Producer's Guild of America
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nagroda Motion Picture Producer of the Year Award Diana Ossana i James Schamus Film kinowy
Nagrody Santa Barbara International Film Festival
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nagroda Najbardziej przełomowy występ roku Heath Ledger  
Nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych (SAG)
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nominacja SAG Awards, aktor Linda Cardellini, Anna Faris, Jake Gyllenhaal, Anne Hathaway, Heath Ledger, Randy Quaid, Michelle Williams Wybitne kreacje dla obsady w obrazie filmowym
Michelle Williams Wybitna kreacja kobieca dla aktorki w roli drugoplanowej
Heath Ledger Wybitna kreacja męska dla aktora w głównej roli
Jake Gyllenhaal Wybitna kreacja męska dla aktora w roli drugoplanowej
Nagrody USC Scripter
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nominacja USC Scripter Award Larry McMurtry, Diana Ossana, Annie Proulx  
Nagrody Vancouver Film Critics Circle
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nagroda VFCC Award Ang Lee Najlepszy reżyser
Nagrody World Soundtrack
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nagroda Public Choice Award Gustavo Santaolalla  
Nominacja World Soundtrack Award Gustavo Santaolalla (muzyka), Bernie Taupin (słowa), Emmylou Harris (wykonanie) za piosenkę A Love That Will Never Grow Old Najlepsza oryginalna piosenka napisana do filmu
Gustavo Santaolalla Najlepsza oryginalna ścieżka dźwiękowa roku
Nagrody Writers Guild of America, USA
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nagroda WGA Award (Screen) Larry McMurtry i Diana Ossana Najlepszy zaadaptowany scenariusz

(Źródło: IMDb[1])

W 2007[edytuj | edytuj kod]

Nagrody Francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nominacja César Ang Lee Najlepszy film zagraniczny
Nagrody Narodowej Akademii Sztuki i Techniki Rejestracji (NARAS)
Rezultat Nagroda Uhonorowany Kategoria
Nominacja Grammy Gustavo Santaolalla Najlepsza ścieżka dźwiękowa do filmu, telewizji lub innych wizualnych mediów w formie składanki „różni artyści"

(Źródło: IMDb[1])

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f g Lista nagród dla filmu Brokeback Mountain w serwisie IMDb, dostęp 2008-03-06 – lista nagród w bazie IMDb (ang.)
 2. Joanna H.A. Sieg w „Filmmixer.pl – leksykon filmowy” za „Entertainment Weekly”, dostęp 2008-03-06
 3. a b c Krzysztof Tomasik Filmowe wydarzenie roku: Tajemnica Brokeback Mountain, InnaStrona.pl, dostęp 2008-03-06
 4. a b Tomasz Raczek Zapiski latarnika, serwis Latarnik.pl, 2006-01-28
 5. Tadeusz Sobolewski Gejowskie love story, „Gazeta Wyborcza”, 2005-09-05
 6. Tajemnica Brokeback Mountain najlepszym filmem 2006 roku według dziennikarzy Stopklatki i Esensji, Esensja.pl, 2007-01-19
 7. Nowicki, Albert: „Top 10: najlepsze filmy o miłości”. AZN.pl. MDK Management Sp. z o.o., 2021-10-26. [dostęp 2021-10-26].
 8. a b Marcin Kamiński Wielkie niespełnienie, Filmweb.pl, 2006-02-23
 9. Opis filmu w serwisie IMDb, dostęp 2008-03-06 w bazie IMDb (ang.)
 10. Krzysztof Berenda „Monachium” i „Brokeback” ofiarami „syjonistycznej propagandy”, Filmweb.pl 2006-01-13
 11. a b c d e f g h i Informacje o filmie (ciekawostki) w serwisie FilmWeb.pl, dostęp 2008-03-06. [dostęp 2008-03-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-01-18)].
 12. 'It's never too early' to kiss Jake Gyllenhaal. wetdarkandwild.com, 2008-03-29. [dostęp 2014-06-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-19)]. (ang.).
 13. Dariusz Żak Miś homofob, serwis ofilmie.pl, dostęp 2008-03-06
 14. a b c d e Wywiad z twórcami filmu w portalu Interia.pl, na podstawie materiałów dystrybutora filmu, dostęp 2008-03-06
 15. a b Annie Proulx O ekranizacji „Tajemnicy Brokeback Mountain” w polskim wydaniu opowiadania Tajemnica Brokeback Mountain, s. 74, Rebis, Poznań 2006, ISBN 83-7301-878-6
 16. Łukasz Wudarski Brokeback Mountain (Tajemnica Brokeback Mountain), recenzja w serwisie FilmMusic.pl, dostęp 2008-03-06
 17. Ścieżka dźwiękowa do Soundtracks for Brokeback Mountain, IMDb, dostęp 2008-03-06 w bazie IMDb (ang.)
 18. Monika Petryczko, wywiad z Gustavo Santaolalla dla serwisu Stopklatka.pl, 2006-07-03. [dostęp 2008-03-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-10)].
 19. Małgorzata Sadowska Gej jest ok?, „Przekrój” nr 11/2006. [dostęp 2008-03-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-09-27)].
 20. Filming locations for Brokeback Mountain, IMDb, dostęp 2008-03-06
 21. Krzysztof Berenda Twórca „Brokeback Mountain” na czele Focus Features, Filmweb.pl, 2006-05-18
 22. Tajemnica Brokeback Mountain. kinomaniak.pl. [dostęp 2008-03-06].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]