Przełęcz Knurowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przełęcz Knurowska
Ilustracja
Państwo  Polska
Wysokość 846 m n.p.m.
Pasmo Gorce
Położenie na mapie Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego
Mapa konturowa Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Przełęcz Knurowska”
Ziemia49°30′15,04″N 20°11′17,09″E/49,504178 20,188081
Jedna z tablic informacyjnych Drogi Knurowskiej w rejonie przełęczy

Przełęcz Knurowska (846 m n.p.m.) – szeroka przełęcz w Gorcach, oddzielająca rozróg Turbacza od Pasma Lubania. Przebiega przez nią asfaltowa, kręta droga powiatowa nr 25404, prowadząca z Harklowej przez Ochotnicę Górną i Ochotnicę Dolną do Tylmanowej. Po północnej stronie przełęczy znajduje się wieś Ochotnica Górna, po południowej wieś Knurów, od której pochodzi nazwa przełęczy. Przełęcz Knurowska bywa także nazywana Przełęczą Ochotnicką lub Furcówką. Jest jedyną przejezdną przełęczą przez Gorce w kierunku południe-północ.

Droga przebiegająca przez tę przełęcz, tzw. Droga Knurowska wykonana została za czasów zaboru austriackiego w celach militarnych, bardzo solidnie, jak na możliwości owych czasów. We wrześniu 1939 rejon przełęczy dozorowany był przez liczący kilkunastu żołnierzy patrol Oddziału Wydzielonego „Roman”, dowodzonego przez kpt. Romana Wróblewskiego. Miał on za zadanie obserwować ruchy nieprzyjaciela i ewentualnie powstrzymać go. 3 IX dostrzegł on zmierzającą ku przełęczy i liczącą 5 km długości zmotoryzowaną kolumnę wojsk niemiecko-słowackich. Wysłał za pomocą gołębi pocztowych meldunek do sztabu i z uwagi na miażdżącą przewagę nieprzyjaciela wycofał się z przełęczy. Wojska niemieckie ze słowackimi oddziałami przekroczyły w tym samym dniu przełęcz i zajęły wieś Ochotnicę Górną.

Nieopodal przełęczy, przy czerwonym szlaku na Turbacz, znajduje się prywatny pensjonat oferujący noclegi. Nieco poniżej przełęczy, na zakręcie znajduje się jedna z kilku tablic informacyjnych o Drodze Knurowskiej. Remont tej drogi, jak również informacyjne tablice dydaktyczne współfinansowane zostały przez Unię Europejską.

Z rzadkich w Polsce roślin w rejonie przełęczy rośnie widlicz Isslera[1].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny czerwony – czerwony Główny Szlak Beskidzki, odcinek z Turbacza przez Przełęcz Knurowską na Lubań:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa: Czerwona księga Karpat Polskich. Kraków: Instytut Botaniki PAN, 2008. ISBN 978-83-89648-71-6.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Marek Cieszkowski, Paweł Luboński: Gorce – przewodnik dla prawdziwego turysty. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2004. ISBN 83-89188-19-8.
  2. Gorce. Mapa turystyczna 1:50 000. Warszawa: Demart sp. z o.o., 2005. ISBN 83-89472-59-7.
  3. Tablice informacyjne przy przełęczy