Przejdź do zawartości

Knurowska Przełęcz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Przełęcz Knurowska)
Przełęcz Knurowska
Ilustracja
Państwo

 Polska

Wysokość

832 m n.p.m.

Pasmo

Gorce

Sąsiednie szczyty

Czerteż, Turkówka

Położenie na mapie Gorców
Mapa konturowa Gorców, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Przełęcz Knurowska”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Przełęcz Knurowska”
Ziemia49°30′15,04″N 20°11′17,09″E/49,504178 20,188081
Jedna z tablic informacyjnych Drogi Knurowskiej w rejonie przełęczy

Knurowska Przełęcz, Przełęcz Knurowska (832 m) – szeroka przełęcz w Gorcach, oddzielająca rozróg Turbacza od Pasma Lubania.

Opis przełęczy[edytuj | edytuj kod]

Przebiega przez nią asfaltowa, kręta droga powiatowa, prowadząca z Harklowej przez Ochotnicę Górną i Ochotnicę Dolną do Tylmanowej. Po północnej stronie przełęczy znajduje się wieś Ochotnica Górna, po południowej wieś Knurów w powiecie nowotarskim, w województwie małopolskim[1]. Nazwa przełęczy pochodzi od wsi Knurów[2]. Knurowska Przełęcz bywa także nazywana Przełęczą Ochotnicką lub Furcówką. Jest jedyną przejezdną przełęczą przez Gorce w kierunku południe-północ[3].

Droga przebiegająca przez tę przełęcz, tzw. Droga Knurowska wykonana została za czasów zaboru austriackiego w celach militarnych, bardzo solidnie, jak na możliwości owych czasów. We wrześniu 1939 rejon przełęczy dozorowany był przez liczący kilkunastu żołnierzy patrol oddziału wydzielonego „Roman”, dowodzonego przez kpt. Romana Wróblewskiego. Miał on za zadanie obserwować ruchy nieprzyjaciela i ewentualnie powstrzymać go. 3 IX dostrzegł on zmierzającą ku przełęczy i liczącą 5 km długości zmotoryzowaną kolumnę wojsk niemiecko-słowackich. Wysłał za pomocą gołębi pocztowych meldunek do sztabu i z uwagi na miażdżącą przewagę nieprzyjaciela wycofał się z przełęczy. Wojska niemieckie ze słowackimi oddziałami przekroczyły w tym samym dniu przełęcz i zajęły wieś Ochotnicę Górną[2].

Nieopodal przełęczy, przy czerwonym szlaku na Turbacz, na polanie Karolowe, znajduje się prywatny pensjonat oferujący noclegi. Nieco poniżej przełęczy, na zakręcie znajduje się jedna z kilku tablic informacyjnych o Drodze Knurowskiej. Remont tej drogi, jak również informacyjne tablice dydaktyczne współfinansowane zostały przez Unię Europejską[2].

Z rzadkich w Polsce roślin w rejonie przełęczy rośnie widlicz Isslera[4].

Szlak turystyczny[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny czerwony Główny Szlak Beskidzki, odcinek: Knurowska Przełęcz – Karolowe – RąbaniskaZielenicaHala NowaHala MłyńskaKiczoraTrzy KopcePolana GabrowskaHala DługaTurbacz[1]. Odległość 8,5 km, suma podejść 610 m, suma zejść 140 m, czas przejścia 3 godz., z powrotem 2 godz. 5 min[5].
szlak turystyczny czerwony Główny Szlak Beskidzki, odcinek: Knurowska Przełęcz – TurkówkaTurkowskaBukowinkaChałupiskoCyrlaStudzionkiKotelnicaRunek (Hubieński)RunekPolana WybrańskaKudowski WierchKudówJaworzyny OchotnickieLubańWierch Lubania. Odległość 13,7 km, suma podejść 750 m, suma zejść 430 m, czas przejścia: 4 godz., z powrotem 3:05 godz.[5]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Geoportal. Mapa lotnicza [online] [dostęp 2022-01-06].
  2. a b c Na podstawie tablic informacyjnych zamontowanych przy Drodze Knurowskiej.
  3. M. Cieszkowski, P. Lubieński, Gorce – przewodnik dla prawdziwego turysty, P. Lubieński (red.), Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2004, ISBN 83-89188-19-8.
  4. Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirek, Czerwona księga Karpat Polskich, Warszawa: Instytut Botaniki PAN, 2008, ISBN 978-83-89648-71-6.
  5. a b Gorce. Mapa turystyczna 1: 50 000, Kraków: Compass, 2007, ISBN 83-89472-59-7.